Розрахунок запасів матеріальних ресурсів і методика їхнього нормування


Для забезпечення нормальної роботи готель повинен мати в наявності матеріальні ресурси не лише в кількості, необхідній для його повсякденних потреб, але і мати певний запас. У зв'яз­ку з цим у плані матеріального постачання поряд з розрахунка­ми поточних потреб у матеріальних ресурсах враховують також розмір необхідних запасів та їх залишків на початок і кінець планованого періоду.

Запас матеріалів, що знаходяться в готелі, складається з трьох частин: поточного запасу, за рахунок якого досягається безперебійне забезпечення готелю матеріалами в період між черговими поставками, гарантійного (страхового) запасу, ство­рюваного у готелі на випадок порушення нормальних термінів постачання: і підготовчого запасу, що створюється на час роз­вантаження матеріалу, здійснення кількісного і якісного при­ймання, підготовки до споживання.

З метою визначення розміру поточного запасу всі матеріа­ли поділяються на чотири групи:

1) матеріали, що постійно і систематично споживаються в значних кількостях, які одержуються транзитом, із середньомісячним споживанням, що перевищує замовлену або транзит­ну норму, унаслідок чого виникає необхідність у регулярних великих поставках;

2) матеріали, що одержуються транзитом, постачання яких за умовами роботи постачальників здійснюється один раз на квартал, півріччя або рік і приурочене до певного місяця цього періоду;

3) матеріали, що одержуються транзитом, середньомісяч­на витрата яких менша від замовленої або транзитної норми;

4) матеріали, що одержуються зі збутових і постачальниць­ких баз.

Для кожної з цих груп по-різному визначається інтервал між двома черговими поставками.

Для матеріалів, що відносяться до першої групи, інтервал встановлюється на основі типових договірних термінів постав­ки за минулий період з урахуванням намічених змін в органі­зації постачання.

Для матеріалів другої групи інтервали постачань прийма­ються виходячи з умов роботи постачальників у 90, 180 або навіть 360 днів. За матеріалами третьої групи інтервал поста­чання визначається поділом їхньої транзитної норми на серед­ньодобову потребу в матеріалах.

За матеріалами четвертої групи інтервал постачання ви­значається доцільним розміром партії матеріалів, що доставля­ються готелю.

У першому випадку середній залишок матеріалів дорівнює половині терміну постачання, і коефіцієнт затримки матеріалів у запасі Кз буде складати 0,5.

У другому випадку середній запас залежить від термінів спо­живання матеріалів. Якщо періодичність споживання матері­алів визначена в 10 днів, рівними частками, то коефіцієнт за­тримки матеріалів у запасі складе:

Кз= 10 днів * 0,33 потреби +20 днів *0,33 потреби +30 днів * 0,34 потреби = 0,67 (13.5)

340 днів

 

 

Таким чином, поточний запас матеріалів Зпот дорівнює інтервалові постачань Іп, помноженому на середньодобову по­требу в матеріалах Мс і на величину Кз:

(13.6)

Зпот = Іп • Мс • Кз

Отже, поточний запас повинний забезпечити готель відпо­відною кількістю матеріальних ресурсів, необхідних для його діяльності на період між двома черговими партіями поставок.

Однак у постачанні можуть траплятися перебої і зриви, по­в'язані з метеорологічними або іншими непередбаченими умо­вами. На випадок таких збоїв готель створює другий вид запасу — страховий. При визначенні страхового запасу варто ретельно продумати його граничний розмір (термін, на який він ство­рюється), оскільки його завищення приводить до «заморожу­вання» матеріальних і грошових ресурсів.



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 563;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.