Забезпечення необхідної величини освітленості


5.3 Загально майданчикові питання пожежної безпеки

Різноманітні процеси горіння широко застосовуються для виконання різноманітних процесів при будівництві, реконструкції, модернізації, технічному переоснащенні та капітальному ремонті будівель та споруд. На горінні побудовані такі технологічні процеси: отримання енергії, робота двигунів внутрішнього згоряння, приготування бітумних мастик, виконання газо- та електрозварювальних робіт, газополум’яне напилення матеріалів тощо. Зрозуміло, що далеко не кожний випадок горіння є пожежею, але практично будь-яке горіння може призвести до пожежі.

Пожежа- це процес неконтрольованого горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.

Пожежа супроводжується знищенням матеріальних цінностей, створює загрозу життю та здоров'ю людей, довкіллю.

Проблема пожеж стає глобальною за своїми масштабами, зачіпляє не тільки національні, але й міжнародні інтереси. Катастрофа на Чорнобильській АЕС, тривалі пожежі нафтових об'єктів Іраку як наслідок війни у Перській затоці, горіння великих лісних масивів переконує нас у цьому.

Щорічно на Землі виникає близько 7 мільйонів пожеж!

Згідно з прогнозами, зробленими на основі пожежної статистики, у світі протягом року може загинути на пожежах 225 тис. чоловік, 2 млн. 250 тис. чоловік - отримати каліцтво, 4,5 млн. - тяжкі опікові травми.

Динаміка пожеж в Україні і їх наслідків по даним МНС [32] представлена в табл. 5.48


Таблиця 5.48 Динаміка пожеж в Україні

Показники Роки
Кількість пожеж
Загинуло чоловік
Знищено та пошкоджено будівель та споруд, од            
Збиток заподіяний пожежами              

 


Як видно з таблиці наслідки пожеж мають велике значення для нашої країни. Незважаючи на те, що кількість реєстрованих пожеж за останні 15 років майже не змінилась (фіксується незначне зниження), негативні наслідки зросли значуще. Так кількість загиблих на пожежах зросла більше ніж в 2,5 рази, кількість зруйнованих пожежами будівель і споруд – більше ніж в 5 разів, матеріальні втрати тільки за останні 9 років зросли більше ніж в 14 разів. І якщо зростання матеріальних втрат частково можливо віднести за рахунок інфляції, то інші втрати визивають почуття напруженості в суспільстві.

Пожежа виникає за одночасної наявності трьох основних умов (рис. 5.36):

Рисунок 5.36 - Необхідні умови виникнення пожежі.

Горюча речовина разом з окислювачем (головним чином киснем повітря) утворюють горюче середовище.

Варто запам'ятати вищенаведений "трикутник вогню", бо на ньому базуються основні напрямки попередження пожеж та способи пожежегасіння. Тому, якщо ми видалимо, унеможливимо, заблокуємо будь-яку з цих трьох умов, то пожежі не буде.

Основними напрямками забезпечення пожежної безпеки є усунення умов виникнення пожежі та мінімізація її наслідків.

Запобігання пожежі досягається:

попередженням утворення горючого середовища;

попередженням утворення в горючому середовищі або внесення до нього джерел запалювання.

Основними причинами пожеж є:

Необережне поводження з вогнем.

Порушення правил монтажу та експлуатації електроустаткування і побутових електроприладів.

Порушення правил монтажу та експлуатації приладів опалення і теплогенеруючих установок.

Підпали.

Несправність виробничого устаткування.

Порушення правил складування та зберігання пожежонебезпечних речовин та матеріалів.

Порушення правил виконання пожежонебезпечних робіт.

Прояви атмосферної електрики (блискавки).

Усім відома істина, що пожежу легше попередити, ніж потім її гасити є актуальною постійно. Тому забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців.

Система пожежної безпеки - це комплекс організаційних заходів і технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежі та збиткам від неї.

Пожежобезпека об'єкта - стан об'єкта, за якого з регламентованою ймовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі та впливу на людей небезпечних факторів пожежі, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.

Рівень забезпечення пожежної безпеки - кількісна оцінка попереджених збитків у разі можливої пожежі.

Основними напрямками забезпечення пожежної безпеки є усунення умов виникнення пожежі та мінімізація її наслідків.

Будівництву нових об'єктів, а також реконструкції і розширенню тих, що діють передує розробка проектно-кошторисної документації, зокрема проекту організації будівництва (ПОБ) і проекту виконання робіт (ПВР). Проекти організації будівництва і виконання робіт по складу, об'єму і формі повинні відповідати вимогам, викладеним в ДБН А.3.1-5-96[1]. Відповідальність за виконання і облік вимог пожежної безпеки при розробці проекту майбутнього об'єкту покладені на головного інженера проекту. За розробку протипожежних заходів на період будівництва відповідальність покладається на осіб, що займаються розробкою ПОБ і ПВР.

Протипожежні заходи розробляються на всіх стадіях проектування у відповідних розділах проекту і відбиваються в пояснювальних записках і на кресленнях.

До основних протипожежних заходів, які повинні знайти віддзеркалення в проектах відносяться:

зонування території об'єктів, дотримання протипожежних розривів між зонами, майданчиками, будівлями, спорудами і відкритими складами;

улаштування доріг, проїздів і під'їздів до будівель і джерел протипожежного водопостачання;

забезпечення вододжерелами для зовнішнього і внутрішнього пожежогасіння;

забезпечення зв'язком і пожежною сигналізацією;

організація протипожежної охорони об'єкту;

категорирування приміщень будівель по вибухопожежній і пожежній небезпеці;

дотримання гранично допустимих об'ємів пожежних відсіків, секцій площ між протипожежними стінами;

улаштування протипожежних перешкод (протипожежних стін, перегородок, перекриттів), дверей, воріт, люків, тамбурів-шлюзів і вікон;

системи сповіщення і управління евакуацією людей при пожежі;

улаштування евакуаційних шляхів, що забезпечують евакуацію людей з приміщень, будівель протягом нормативного часу в разі виникнення пожежі;

застосування будівельних конструкцій з регламентованими межами вогнестійкості і межами розповсюдження вогню по цих конструкціях;

обмеження застосування згораючих матеріалів в будівництві, неприпустимість облицьовування такими матеріалами поверхонь конструкцій в коридорах, на сходових клітках, у вестибюлях;

вибір технологічного, інженерного, електротехнічного і іншого устаткування, електромереж, відповідних категорії приміщень і класу зон приміщень по вибухопожежній і пожежній небезпеці;

ухвалення найбільш безпечних в протипожежному відношенні технологічних процесів в будівлі;

- вибір систем протипожежного захисту, а також систем видалення диму, речовин і сумішей, які вживаються для гасіння пожежі, вибір установок і засобів пожежогасіння і пожежної сигналізації усередині будівлі.

Протипожежні заходи мають бути узгоджені із заходами щодо техніки безпеки і технологією виробництва. Інженерно-технічні організаційні заходи пожежної безпеки, що розробляються і відображаються в проектах, необхідно формулювати конкретно у вигляді виписок з правил, норм, інструкцій або ж указувати, якими пунктами правив, норм, інструкцій слід користуватися.

На стадії розробки ПОБ протипожежні заходи представляють у вигляді проекту по основних питаннях пожежної безпеки. Так, на будгенплані позначають розміщення адміністративно-побутових тимчасових будівель і споруд, складів, майданчиків для стоянки будівельних машин, доріг, під'їздів, проїздів, пожежних водоймищ, будівель і споруд, що підлягають зносу, мереж пожежного водопостачання, огорож, ліній зв'язку і тому подібне

У календарному плані намічають черговість будівництва, об'єми і поєднання будівельно-монтажних робіт і ін. При розробці календарного плану-графіку насамперед в нього включають будівництво передбаченого проектом пожежного депо, системи постійного або тимчасового пожежного водопостачання, доріг, під'їздів, а також знесення будівель і тому подібне В пояснювальній записці висловлюють загальні вказівки по виконанню протипожежних заходів з урахуванням виду об'єкту, що будується, організації пожежної охорони на період, будівництва і ін.

ПОБ є основою для розподілу капітальних вкладень і об'ємів будівельно-монтажних робіт по термінах будівництва. У нім мають бути передбачені засоби фінансування по об'ємах і термінах виконання протипожежних заходів.

На стадії розробки ПВР протипожежні заходи проектують у вигляді конкретних технічних і організаційних рішень. Обов'язково опрацьовують і відображають питання безпечного ведення робіт в зимовий час. Особливу увагу при цьому звертають на пожежонебезпечні способи обігріву приміщень, що будуються і тимчасових, сушку, улаштування тепляків, прогрівання бетону, утеплення систем тимчасового пожежного водопроводу або водоймищ і ін. На крупних будівництвах вирішують питання забезпечення приміщеннями для розміщення особового складу пожежної охорони, техніки і озброєння. Указують способи безпечного ведення робіт, що супроводяться виділенням вибухопожежонебезпечних пари, пилу, газів, а також що вимагають застосування вибухопожежонебезпечних речовин і матеріалів.

Проектом передбачають заходи по блискавкозахисту будівельного майданчика, зберіганню легкозаймистих (ЛЗР) і горючих (ГР) рідин. Щоб уникнути неприпустимого пожежонебезпечного поєднання окремих операцій в графіках і технологічних картах розробляють послідовність їх проведення.

При розробці заходів пожежної безпеки в ПОБ і ПВР враховують природно-кліматичні особливості району будівництва, пору року і додаткові вимоги по видах і періодах будівництва. З урахуванням кліматичних умов проектують також систему тимчасового (постійного) протипожежного водопостачання новобудови.

У промисловому будівництві при реконструкції і розширенні підприємств, що діють, в ПОБ додатково встановлюють черговість і порядок суміщеного виконання будівельно-монтажних робіт з вказівкою ділянок і цехів, в яких на час виконання цих робіт необхідно зупиняти або змінювати технологічні процеси основного виробництва. На будівельному генеральному плані указують діючі інженерні комунікації, такі що демонтуються або переносяться, місця підключення тимчасових комунікацій, проїзди по території, а також способи ведення робіт в обмежених умовах і тому подібне.

ПВР на реконструкцію і розширення підприємств складають в тому ж об'ємі, що і на нове будівництво, але з урахуванням особливостей виконання робіт на діючому підприємстві. Особливу увагу при цьому приділяють заходам щодо забезпечення пожежо і вибухобезпечності. У рішеннях по пожежо і вибухобезпечності передбачають порядок виконання відкритих вогневих робіт, вимоги до розміщення горючих і вибухонебезпечних матеріалів і ін. ПВР на реконструкцію або розширення діючого підприємства має бути узгоджений з дирекцією підприємства.

Сільське будівництво має істотні особливості, що посилюють пожежну небезпеку. Їх слід враховувати при розробці ПОБ і ПВР. У сільській місцевості до території будівельного майданчика можуть прилягати хлібні масиви, тому в період дозрівання хліба, перед його прибиранням необхідно передбачати заходи, що виключають його загоряння. При розташуванні території новобудови поблизу торф'яних полів, а також лісових і степових масивів забезпечують заходи захисту об'єкту, що будується, від лісових, торф'яних і степових пожеж. У проектах приймають відповідні протипожежні розриви, вогнеперегороджуючі траншеї і тому подібне.

Будівництво в сільській місцевості нерідко починається далеко від населених пунктів, існуючих об'єктів, мережі водопостачання, упорядкованих доріг, гарнізонів пожежної охорони. Все це викликає необхідність улаштування під'їзних доріг для прибуття пожежної допомоги у будь-який час року, а також забезпечення силами і засобами пожежогасінні. Окрім перерахованих, існують особливості, залежні від призначення і виду об'єкту, що будується (будівлі підвищеної поверховості, видовищні підприємства, холодильники і ін.).

ПОБ і ПВР повинні передбачати першочергове виконання робіт підготовчого періоду; а також застосування прогресивних і економічних конструкцій, виробів, напівфабрикатів і матеріалів. Вживані матеріали і конструкції не повинні мати нижчої групи горючості і заниженої межі вогнестійкості.

Загально майданчикові питання пожежної безпеки включають в себе:

1) забезпечення безпечних протипожежних розривів між тимчасовими і постійними будівлями;

2) забезпечення подачі необхідних засобів пожежогасіння до місць можливого виникнення пожежі;

3) забезпечення безпечного під’їзду до будівлі, яка зводиться пожежних автомобілів;

4) забезпечення протипожежних заходів при складуванні та збереженні горючих та важко горючих речовин, матеріалів та конструкцій;

5) забезпечення пожежної безпеки при виконанні газонебезпечних та вогненебезпечних робіт (газозварювання, електрозварювання, приготування та розігрівання бітумних матеріалів і т.п.);

6) забезпечення блискавкозахисту всіх об’єктів, які розташовані на будівельному майданчику;

7) забезпечення безпечної евакуації працюючих на випадок пожежі.

В процесі будівництва необхідно забезпечити:

пріоритетне виконання протипожежних заходів, передбачених проектом, розробленим відповідно до норм, що діють, і затвердженим в установленому порядку;

дотримання протипожежних правил, передбачених НАПБ А.01.001-2004 [33], і охорону від пожежі об'єктів, що будується і допоміжних об'єктів, пожежобезпечне проведення будівельних і монтажних робіт;

наявність і справний стан засобів боротьби з пожежею;

можливість безпечної евакуації і порятунку людей, а також захисту матеріальних цінностей при пожежі на об'єкті, що будується, і на будівельному майданчику.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 242;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.014 сек.