Потенційні шляхи опромінювання, фази аварії та контрзаходи, для яких можуть бути встановлені рівні втручання


 

Потенційні шляхи опромінювання Фаза аварії Контрзахід*
1. Зовнішнє опромінення від радіоактивної хмари аварійного джерела (установки). Рання Укриття. Евакуація. Обмеження режиму поведінки.
2. Зовнішнє опромінення від шлейфу випадінь з радіоак­тивної хмари. Рання Укриття. Евакуація. Обмеження режиму поведінки.
3. Вдихання радіонуклідів, які містяться у шлейфу. Рання Укриття, герметизація примі­щень, відключення зовнішньої вентиляції.
4. Надходження радіоізотопів йо­ду інгаляційне, з продуктами харчування та питною водою. Рання Укриття. Обмеження режимів поведінки та харчування. Профілактика надходження ра­діоізотопів йоду за допомогою препаратів стабільності йоду.
5. Поверхневе забруднення радіо­нуклідами шкіри, одягу, інших поверхонь. Рання середня Евакуація. Укриття. Обмеження режимів поведінки та харчування. Дезактивація.
6. Зовнішнє опромінювання від випадів радіонуклідів на ґрунт та інші поверхні. Середня пізня Евакуація. Тимчасове відселення. Переселення. Обмеження режимів поведінки і харчування. Дезактивація територій, будівель та споруд.
7. Інгаляційне надходження ра­діонуклідів за рахунок їх вторинного підняття з вітром. Середня пізня Тимчасове відселення. Переселення. Дезактивація територій, будівель та споруд.
8. Споживання радіоактивно забруднених продуктів харчування та води. Пізня Сільськогосподарські та гідротехнічні контрзаходи.

*) - Радіаційний контроль об'єктів навколишнього середовища, продуктів харчуван­ня та питної води проводиться на всіх фазах аварії, але об'єм та структура цього конт­ролю може бути різною. Це визначається спеціальним методично-регламентуючим документом.

Норми радіаційної безпеки населення визначені і розкриті в Законі України«Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання»від 14.01.1998 р.,а так саме в наказі N 54 міністерства охорони здоров'я України від 02.2.2005 р.,постанові головного державного лікаря України N 62 від 01.12. «Про введення в дію Державних гігієнічних нормативів "Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-37)".

 

У перші дні після аварії найбільшу небезпеку для здоров'я людини представляють радіоактивні ізотопи йоду-131, що складають основну масу радіоактивних викидів.

Йод-131, що потрапив в організм людини, більш ніж на 90% поглинається щитовидною залозою. Це порозумівається тім, що для нормального функціонування щитовидної залози необхідний йод, що входити до складу гормонів, вироблюваних залозою, що регулює обмін речовин в організмі людини. У звичайних умовах, у щитовидну залозу йод надходити з води, тому радіоактивний ізотоп Йод-131 також направляється в щитовидну залозу. З початку Йод-131 викликає запалення щитовидної залози, що приводити в ряді випадків до переродження залозистої тканини в ракову. За даними деяких авторів після аварії на ЧАЕС частота онкологічних захворювань щитовидної залози виросла в деяких населених пунктах у десятки разів. Для попередження поразки радіоактивним йодом-131 необхідна йодна профілактика.

Цезій 137 збирається м'язами і печінкою, викликаючи її запалення, через що настає так називаний "цезієвий гепатит". Цезій - 137 виводить з організму солі калію, тому в їжу необхідно включати продукти, що містять солі калію (баклажани, зелений горошок, картопля, помідори, кавуни, банани і т.п.).

Стронцій-90 збирається в кістковій тканини. Його іонним конкурентом є не радіоактивний кальцій. Тому достатня кількість кальцію в організмі перешкоджає нагромадженню стронцію-90 у кістах і сприяє його висновку. І навпаки, дефіцит солей кальцію в їжі сприяє нагромадженню стронцію. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), для формального кальцієвого балансу необхідно щодня вживати 1 літр чи молока кисломолочних продуктів, чи приймати щодня глюконат кальцію (дорослим по 0,4-0,5 м, підліткам - 0,7 м, вагітним жінкам 1,0-1,2 г). Солі кальцію всмоктуються в шлунку набагато швидше, ніж стронцій-90, у цьому полягають профілактичні заходи щодо захисту від стронцію-90.

Радіаційний і хімічний захист передбачає:

1. Виявлення й оцінювання радіаційної і хімічної обстановки;

2. Організацію і проведення дозиметричного і хімічного контролю;

3. Розробку типових режимів радіаційного захисту;

4. Забезпечення засобами індивідуального і колективного захисту;

5. Організацію і проведення знезаражування.

Заходи радіаційного і хімічного захисту забезпечуються:

- Завчасним накопиченням і підтримкою в готовності засобів індивідуального захисту, приладів дозиметричного і хімічного контролю, якими забезпечуються насамперед особовий склад формувань, що приймають участь в аварійно-рятувальних й інших невідкладних роботах , а також персонал радіаційне - і хімічно - небезпечних об'єктів і населення, що проживає в зонах небезпечного зараження і біля них;

- Терміновим упровадженням засобів, способів і методів виявлення й оцінювання масштабів і наслідків аварії на РНО і ХНО;

- Створенням засобів захисту і приладів дозиметричного і хімічного контролю;

- Підготовкою об'єктів побутового обслуговування і транспортних підприємств для проведення санітарної обробки людей і спеціальної обробки одягу, майна і транспорту;

- Завчасним створенням, і використанням засобів колективного захисту населення від радіаційної і хімічної поразки, організацією допомоги населенню в придбанні в особисте користування засобів індивідуального захисту і дозиметрів.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 292;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.