Хімічні, фізичні і токсичні властивості деяких НХР і їхній вплив


На життєдіяльність людини.

НХР, які надходять в організм людини різними шляхами (через дихальні шляхи, слизуваті оболонки, шкіру, шлунково-кишковий тракт), впливають негативно:

- задушливадія, тому що майже всі гази, пари НХР приводять до небезпечного зниження вмісту кисню у крові на 10-13 % і нижче (хлор, трьох хлористий фосфор, оксіхлорид фосфору, фосген, хлорпікрин, хлорид сірки, гідразін тощо);

- дратівнадія (аміак, хлор, сірчистий ангідрид тощо);

- алергійнадія (практично усі НХР);

- токсична дія, у результаті якої можуть виникнути гострі отруєння (при швидкому надходженні великих доз і високих концентрацій НХР) і хронічні, виникаючі при тривалому надходженні (роками), у малих дозах і концентраціях в організм людини (усі НХР);

- загально отруйнадія (оксид вуглецю, синильна кислота, миш'яковистий водень, дінітрофенол, акрілонітріл, бензол тощо);

- нейротропні отруйні речовини впливають на генерацію і передачу нервового імпульсу (фосфорорганічні сполуки, оксид етилену, сірковуглець тощо).

Хлор

Агрегатний стан (при 20° С) і застосування: жовтий-зеленувато-жовтий газ з різким запахом. Уражає верхні дихальні шляхи і легені. Вплив на людей: головний біль, біль у купі, болісний кашель, різь в очах, сльозотеча, хрипота, задишка, синюшність губ, прискорена пульс, важким ускладненням є набряк легень, що приводити до смерті.

Перша допомога потерпілим: одягти на ураженого один з цивільних (ГП-5, ГП-5М, ГП-7, ГП-7У) чи промислових протигазів марок: А (коробки коричневого кольору); БКФ (захисного), В (жовтого), Г (половина чорна, половина жовта); на дітей - один з дитячих протигазів, дітей до 1,5 років помістити в захисну камеру (КЗД-5 чи КЗД-6). Якщо немає протигазів, те надягти ватно-марлеву пов'язку змочену водою чи 2%-им розчином питної соди. Негайно винести потерпілого з осередку поразки убік перпендикулярної напрямку вітру, виконати інгаляцію киснемо. При припиненні подиху потерпілим роблять штучну вентиляцію легень (ШВЛ) і доставляють у медичні встанови.

Речовини, що дегазують, і розчини на 1 т НХР: водяна завіса, вода не нормується, розчини лугів кальцинованої соди (10%) - 10 т

Аміак

Агрегатний стан (при 20°С) і застосування: безбарвний газ із запахом нашатирю, легше за повітря.

Ознаки поразки: мінімальна відчутна концентрація - 40 мг/м , дратує верхні дихальні шляхи і слизуваті оболонки (ніжити, кашель), сльозотеча, світлобоязнь, при впливі парі аміаку на шкіру - почервоніння, сверблячка; при контакті з рідким аміаком - міхури, виразки, можливий набряк легень, ядуха, смертельний результат.

Перша допомога потерпілим: одягти на ураженого один з цивільних протигазів (ГП-5, ГП-5М, ГП-7, ГП-7У) [але обов'язково з ДПГ-3 (без нього ГП не захищають)], чи промислових протигазів марок КД (коробки сірого кольору), чи промислових респіраторів (РПГ-67 КД, РУ-60 МКД); на дітей - один з дитячих протигазів, а дітей до 1,5 років помістити в захисну камеру. Якщо немає протигазів, то надягти ватно-марлеву пов'язку, змочену водою з 5% - їм розчином лимонної кислоти. Ураженого виносять у положенні лежачи з осередку убік перпендикулярний напрямку вітру, забезпечують тепло і спокій, роблять інгаляцію зволоженим киснемо, порожнечу носа, рота й ока промивають водою чи 2 %-м розчином борної кислоти протягом 15 хвилин. При набряку легень не можна робити ШВЛ. Термінова доставка в медичні встанови.

Речовини, що дегазують, і розчини: на 1 т НХР: водяна завіса, вода не нормується, слабкі розчини мінеральних кислот (10%) - 20-30 т.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 270;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.