Радіаційний і хімічний захист


Опромінення– вплив на людину іонізуючого випромінювання, яке може бути зовнішнім опроміненням внаслідок практичної діяльності від джерел іонізуючого випромінювання поза тілом людини або внутрішнім опроміненням від джерел іонізуючого випромінювання, які знаходяться всередині тіла людини.Опромінення населення - опромінення, якого зазнає (зазнала) людина від ядерних установок і джерел іонізуючого випромінювання, за винятком професійного і медичного опромінення та опромінення, зумовленого місцевим природним радіаційним тлом.

Радіаційна безпеканаселення - це стан захищеності людей від шкідливого для їхнього здоров'я впливу іонізуючого випромінювання.

Основна дозова границя індивідуального опромінення населення не винна перевищувати 1 мілізіверта (мЗв) = 0,1 бер = 0,1рентген)(1 зв ≈ 100 бер ≈100 Р)ефективної дози опромінення за рік, при цьому середньорічні ефективні дози опромінення людини, віднесеної критичної групи, не повинні перевищувати основних дозових границь опромінення незалежно від шляхів формування цих доз.

Основна дозова границя індивідуального опромінення персоналу об'єктів,не винна перевищувати20 мЗвефективної дози опромінення на рік, при цьому допускається її збільшення до 50 мЗвза умови, що середньорічна доза опроміненняпротягом п'яти років підрядне перевищує 20 мЗв.Основна дозова границя індивідуального опромінення персоналу об'єктів не винна перевищувати 50 мЗв за будь-які 12 місяців роботи підряд, з поступовим зменшенням дозової границі опромінення до 20 мЗв у рік протягом перехідного періоду.Заходи щодо укриття людейзастосовуються, якщо протягом перших двох тижнів після радіаційної аварії очікувана сукупна ефективна доза опроміненняможе перевищити 5 мЗв.

Під час виконанняаварійних робіт допускаєтьсязаплановане підвищене опромінення осіб (за винятком жінок і чоловіків у віці до 30 років). При цьому величина сумарного опромінення не повинна перевищувати 100 мЗв.

У надзвичайних випадках,колиаварійні роботи виконуються для порятунку життя людей,дози опроміненняосіб з аварійного персоналу,не повинні перевищуватиеквівалентної дози в будь-якому органі (включаючи рівномірне опромінення всього організму)500 мЗв.

Тимчасова евакуація людейздійснюється у випадку, якщо протягом перших двох тижнів після радіаційної аварії ефективна доза опроміненняможе досягти рівня50 мЗв.

Якщо очікувана поглинена доза опромінення щитовидної залози від накопиченого в ній радіоактивного йоду може перевищити 50 мілігрей для дітей чи 200 мілігрей для дорослихзастосовуєтьсяйодна профілактика, тобто

- дорослимиі підлітками старше 14 років - по 44 краплі настойки йоду 5%-ного 1 раз на день, або по 22 краплі 2 рази на день після їжі на 0,5 стакана молока або води;

- дітямвід 5 до 14 років - по 22 краплі 1 раз на день, або по 11 крапель 2 рази на день на 0,5 стакана молока або води;

- дітям до 5 років настоянка йоду всередину не призначається.

Запобігання дозі внутрішнього опромінення щитовидної залози шляхом масового вживання препаратів стабільного йоду (йодна профілактика) - виключно ефективний, організаційно не дуже складний і відносно дешевий захисний захід.

Проте потрібно брати до уваги, що ефективність йодної профілактики різко спадає, якщо прийом стабільного йоду затримано на декілька годин після початку надходження радіоізотопів йоду інгаляційно чи з продуктами харчування. Різниця в 2,5-4 рази між рівнями невідкладного втручання для цього контрзаходу стосовно дитячої та дорослої частин населення пов'язано з тим, що, по-перше, дози на одиницю надходження у дітей в декілька разів вищі, ніж у дорослих, та, по-друге, ризик радіаційно обумовлених раків щитовидної залози у дітей на одиницю дози приблизно у два рази вищий, ніж у дорослих.

Мілігрей (мГр) - похідна про одиниці виміру поглиненої дози іонізуючого опромінення - грей (Гр) (у системі СІ).Поза системна одиниця- рад (1 мГр = 0,1 рада = 0,9 мЗв = 0,9 рентгена)

Під час проведення рентгенівських і радіонуклідних діагностичних досліджень виділяють 4 категорії осіб.

Категорія АД:

хворі, у яких встановлені онкологічні захворювання;

хворі, у яких проводяться дослідження з метою диференціальної діагностики уродженої серцево-судинної патології; особи, досліджувані в ургентній практиці за життєвими показниками.

Рекомендовані граничні рівні опромінення (ефективна доза) - 100 мЗв рік.

Категорія БД:

хворі, дослідження яких проводять за клінічними показаннями при соматичних (не онкологічних) захворюваннях з метою уточнення діагнозу.

Рекомендовані граничні рівні опромінення (ефективна доза) - 20 мЗв рік.

Категорія ВД:

особи з груп ризику, у тому числі працівники установ зі шкідливими факторами; хворі, зняті з обліку після радикального лікування, під година періодичних обстежень.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 279;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.