Параметри радіоактивного зараження й одиниці їхнього виміру


Вражаюча дія радіоактивного зараження обумовлюється в основному гамма-випромінюванням, що випускається при розпаді радіоактивних речовин. При поглинанні гамма-випромінювання в середовищі (повітрі, воді, ґрунті, тілі людини) відбувається її іонізація, що у живому організмі викликає біологічні зміни, які ведуть до захворювання променевою хворобою.

Ступінь іонізації середовища, а отже, і вражаюча дія радіоактивного зараження оцінюється величиною дози гамма-випромінювання або дози радіації, вимірюваної в рентгенах. Дозі радіації в 1 р відповідає утворення в 1 см3 повітря приблизно 2 млрд. пар іонів. В 1 см3 тканині живого організму доза в 1 р утворить в 1,13 рази більше іонів, чим у повітрі. Однак це розходження практично несуттєво, тому дозу радіації в деякій крапці над зараженою місцевістю звичайно приймають рівній дозі радіації, що одержала би людина, перебуваючи в цій крапці.

Звичайно дозу радіації визначають за який-небудь проміжок часу, називаний часом опромінення (час перебування особового складу на зараженій місцевості, час подолання зараженої ділянки й т.п.). Для характеристики зараження місцевості застосовується доза радіації, що розраховується з моменту випадання радіоактивних речовин із хмари на місцевість до їхнього повного розпаду, - скорочено доза радіації за час повного розпаду радіоактивних речовин А».

Для оцінки інтенсивності гама-випромінювання, що випускається радіоактивними речовинами на зараженій місцевості, уведене інше поняття - рівень радіації Р. Під рівнем радіації розуміють дозу гама-випромінювання, що накопичується за одиницю часу. Вимірюють рівні радіації в рентгенах у годину (р/г). Невеликі рівні радіації вимірюють у мілірентгенах у годину (мр/г). У випадках коли рівень радіації змінюється згодом незначно, доза радіації може бути прийнята рівної добутку рівня радіації на час опромінення t: D = P × t

Якщо відомо, наприклад, що рівень радіації на зараженій ділянці місцевості дорівнює 5 р/г, то за одну годину перебування на цій ділянці, людина одержить дозу радіації D1 = 5 × 1 = 5 р, за другу годину D2= 5 × 2 = 10 р.

Кількість радіоактивних речовин (наприклад, що випали на місцевість у межах розглянутої площі, що потрапили усередину організму) прийнято оцінювати по їхній активності. Активність визначається числом розпадків, що відбуваються в даній кількості речовини за одиницю часу. Як одиниця активності прийнята кюрі - така кількість радіоактивної речовини, у якому за 1 сек відбувається 37 млрд, розпадків радіоактивних атомів.

Концентрація радіоактивних речовин у повітрі, воді, продовольстві виміряється в кюрі на 1 л (кюрі/л) або кількістю бета- розпадків у мінуту на 1 м3 речовини (розп/хв × гр.) .



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 268;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.