Методика рішення завдання розміщення


 

Уважаються заданими: площа регіону , кількість абонентів у мережі , капітальні витрати на установку одного ОЦ і АП і відповідно; вартість 1 км магістрального каналу зв'язку між ОЦ W3 і вартість 1 км каналу зв'язку між АП і ОЦ W4. Потрібно визначити координати установки ОЦ і АП, їхня кількість у регіоні, а також конфігурацію системи обміну даними, щоб забезпечити мінімум витрат і можливість обробки обсягів інформації.

З очевидних геометричних міркувань треба, щоб капітальні витрати на магістральні канали зв'язку між ОЦ можна було б визначити з наступного вираження

, (9)

де — індекс розглянутого ОЦ; — індекси ОЦ, що перебуває праворуч й — який знаходиться нижче (див. рис. 2); - проекція прямої, що зв'язує -й ОЦ із ОЦ, що перебувають нижче за діагоналлю, на вертикальну й горизонтальну осі координат, жорстко пов'язаних з контурами регіону.

Величина не залежить від значень і . У той же час відповідно до нерівності Коші друга сума у квадратних дужках формули (9) мінімізується при для будь-яких .

Ґрунтуючись на аналогічних міркуваннях, можна дійти висновку, що мінімізація сумарної довжини каналів зв'язку між ОЦ і АП також досягається при рівномірному розміщенні АП у зоні обслуговування ОЦ.

Виходячи з викладеного, визначають капітальні вкладення на створення усіх ОЦ до АП , що обслуговуються у регіоні. Опускаючи проміжні алгебраїчні перетворення у формулах, отриманих з геометричних побудов, наведемо основне співвідношення для постановки завдання мінімізації витрат на проектовану мережу:

, (10)

де і - розміри зони, заданої у вигляді прямокутника (див. рис. 2).

Для конкретних структур мережі ЕОМ значення , , і можуть бути обрані з деякої безлічі варіантів. Зокрема, з урахуванням рекомендацій про рівномірний розподіл ОЦ і АП у регіоні значення й для будь-якого варіанта можуть бути обчислені у такий спосіб:

, (11)

, (12)

. (13)

Знайдемо частки похідні від повних витрат W за змінним R та г з метою визначення екстремальних значень цих величин для функції W і дорівняємо їх до нуля:

(14)

Розв’язавши спільно ці два рівняння як систему шляхом підстановки, одержимо шукане співвідношення, що є рівнянням 11-й ступеня відносно R:

(15)

Вираження для коефіцієнтів у загальному виді надзвичайно громіздкі, тому розглянемо приклад розрахунку з наступними даними: км2; ; тис. грн.; тис. грн.; тис. грн. /км; тис. грн. /км.

Знайшовши корінь алгебраїчного рівняння для даних значень коефіцієнтів, знайдемо безліч значень кореня . Із цієї безлічі, природно, виключаються елементи, що визначають уявні й негативні значення, інші перевіряються на відповідність фізичному змісту завдання. Вибравши одне найбільш відповідне значення км, знаходимо далі відповідному цьому значенню величини, що визначають оптимальний розподіл витрат для синтезованої мережі:

1) середня відстань між АП і ОЦ: км;

2) оптимальне число вузлів (ОЦ у цьому випадку) у мережі:

3) середнє число АП, що приєднують у кожному вузлі,

де — середнє число абонентів в одному вузлі.

Для топологічного проектування з перерахованих параметрів найбільш важливим є оптимальна кількість вузлів у мережі. У тих випадках, коли вартість є головним критерієм, синтез топологічної структури може бути проведений за мінімумом цього критерію.

Допустимо, що для деяких значень вихідних даних , , , , , був отриманий результат, який відповідає оптимальному числу . Реальне розміщення ОЦ по території регіону може не відповідати рівномірному їхньому розподілу. Але при невеликій кількості вузлів шляхом підбору конкретних місць розташування ОЦ, можна вибрати найбільш близький реальний варіант і прийняти його для наступного аналізу.

Припустимо, що у результаті обчислень вийшло дорівненим восьми, а реальне місце розташування ОЦ, поєднуваних у мережу, відповідає схемі, показаної на рис. 3.

При первісних припущеннях, уважалося, що зв'язки між вузлами утворять повнозв’язну структуру. Однак під час синтезу архітектури такої мережі можна теоретично розглянути й інші варіанти топологічних структур, оцінити, наскільки можливо подальше зменшення вартості, якщо це потрібно.

Надалі при розгляді питання синтезу топології ІМ будемо орієнтуватися на просту структуру типу дерева, думаючи, що у такий спосіб можна понизити вартість проектованої мережі й зрівняти її з максимальною у відповідності до повнозв’язної структури.

 

 

Рисунок 3 - План розміщення вузлів у синтезованій мережі

Для рішення завдання мінімізації структури скористаємося моделлю мережі у вигляді зваженого графа, у якого ваги дуг характеризують, наприклад, довжини каналів між відповідними вузлами ІМ. Тому що розглядається мережа з відносно малою кількістю ребер, для неї зручним способом рішення завдання мінімізації структури є алгоритм Краскала, що полягає в наступному [12].

 

Таблиця 1 – Список ребер з їхніми ваговими значеннями

Вага ребра Ребра Примітка
0,5 (1,2)
1,0 (1,8), (3,6), (6,7)
1,8 (3,7) відкидаємо Приводить до циклу
1,9 (2,3), (2,7) відкидаємо
2,0 (2,6) відкидаємо
2,1 (7,8) відкидаємо
2,2 (1,7) відкидаємо
2,3 (1,3), (4,5) і (1,3) (1,3) відкидаємо
2,8 (1,6) відкидаємо
3,0 (6,4)
3,5 (3,4) відкидаємо
5,5 (5,6) відкидаємо
5,8 (5,7) відкидаємо
8,0 (1,5) відкидаємо

 

Упорядкуємо ребра за вагою, вибираючи з безлічі ребер графа, при складанні списку, щораз ребро мінімальної ваги, і далі за зростанням, як показано в табл. 1.

Потім, користуючись списком, будуємо мінімальне покриваюче дерево, починаючи з першого ребра й додаючи наступні один по одному. Якщо чергове обране ребро приводить до утворення циклу, то його відкидаємо. Після вибору ребра ( -число вершин графа) процес закінчується.




Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 229;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.