Оцінка ефективності антикризового фінансового управління
Ефективність антикризового управління забезпечується заходами, які покладені в його основу і повинні дати очікувані результати в організації та управлінні, зростанні обсягів виробництва, поліпшенні фінансового стану підприємства. Основним немонетарним критерієм ефективності можна вважати рівень досягнення головної мети антикризового управління. Ця мета може різнитися залежно від ініціаторів антикризових заходів. Для власників та персоналу — це запобігання банкрутству та забезпечення фінансового оздоровлення підприємства в довгостроковому періоді; для кредиторів — повернення заборгованості.
На практиці доцільно розраховувати прогнозну ефективність та фактичну. Прогнозна ефективність антикризових заходів визначається у разі складання та експертизи планів санації (реструктуризації"), при прийнятті рішення щодо санаційної спроможності підприємства. У разі складання антикризовим менеджментом звітів про проведену роботу, відповідні фактичні показники слугуватимуть критерієм оцінювання ефективності менеджменту та визначення величини їх винагороди. Основними монетарними критеріями оцінки ефективності антикризового фінансового управління на практиці є такі:
зміна показників «ліквідність» та «платоспроможність»;
підвищення рівня прибутковості;
тенденції зміни показників ділової активності (продуктивності праці, оборотності тощо);
додаткова вартість, створена в результаті антикризових заходів.
Рівень ефективності визначається на основі зіставлення значення окремих показників до і після впровадження антикризових заходів при оцінюванні ефективності антикризового фінансового управління: значення інтегрального показника фінансового стану порівнюється до і після впровадження антикризових заходів.
Прогнозні показники ефективності доцільно розраховувати при моделюванні доцільності реалізації тих чи інших антикризових заходів. Наприклад, при обґрунтуванні переваг, які може отримати підприємство в результаті зміни організаційно-правової форми, відокремлення певних структурних підрозділів у нові самостійні суб’єкти підприємницької діяльності, зміни структури управління, диверсифікації діяльності, введення в дію нових видів обладнання, згортання діяльності, скорочення персоналу.
Якщо за основу брати критерій прибутковості, то ефективність санації (Е) можна визначити за такою формулою:
Результати антикризового фінансового управління (окрім подолання неплатоспроможності та відновлення конкурентоспроможності) можна оцінити через додатковий прибуток підприємства (різницю між сумою прибутків після санації і розміром прибутків (чи збитків) до її проведення). Для більш об’єктивної оцінки ефективності прогнозований обсяг прибутку приводиться до теперішньої вартості. Вкладення в проведення санації можна розглядати як капіталовкладення санатора (інвестора) в підприємство, що перебуває у фінансовій кризі, з метою одержання прибутку (в абсолютній чи відносній формі).
Критерієм ефективності антикризового управління може бути також додаткова вартість (абсолютний приріст вартості підприємства), створена в результаті застосування антикризо- вих заходів. Вона розраховується як різниця між потенційною вартістю підприємства (після проведення санації) та його ліквідаційною вартістю до санації (реструктуризації). Потенційна вартість визначається на основі приведених до теперішньої вартості майбутніх грошових потоків, зменшених на суму додатково залученого власного та позичкового капіталу. Даний метод оцінювання ефективності санації базується на дисконтуванні майбутнього Cash-Flow.
Оскільки додаткова вартість може визначатися як різниця між вартістю підприємства після санації (за вирахуванням суми знову залученого капіталу) та ліквідаційною вартістю підприємства, зіставлення даних величин відіграє вирішальну роль у процесі прийняття кредиторами рішення щодо акцептування плану санації чи ліквідації підприємства. Ця вартість підприємства береться до уваги також інвесторами, які можуть взяти участь у фінансуванні санації на умовах пайової участі.
Зазначимо, що ефективність антикризового управління, стабільна ліквідність, платоспроможність та прибутковість буде забезпечена в тому разі, якщо фінансово-господарська діяльність на підприємстві буде організована у такий спосіб, щоб операційна, інвестиційна та фінансова діяльність здійснювалися з урахуванням вимог антикризової фінансової політики.
Питання для самконтролю
Охарактеризуйте сутність та особливості антикризового фінансового управління підприємством.
Сформулюйте функціональні завдання антикризового фінансового менеджменту.
Назвіть основні інституції та осіб, які можуть виконувати функції антикризового менеджменту.
Назвіть головні завдання, які покладаються на керуючого санацією, що призначається відповідно до рішення господарського суду.
Охарактеризуйте сутність дискримінантного аналізу як методу оцінювання ймовірності банкрутства.
У чому полягає сутність п’ятифакгарної моделі прогнозування фінансової неспроможності, розробленої Е. Альтманом?
У чому сутність дискримінантної функції К. Беермана?
У чому сутність шестикратної дискримінантної функції, розробленої для прогнозування банкрутства вітчизняних підприємств.
Дати визначення санації як одного з інструментів антикризового фінансового управління підприємством.
Санаційна спроможність як головний критерій прийняття рішення щодо санації чи ліквідації підприємства.
Передумови та економічні критерії санаційної спроможності підприємства.
Мета, необхідність, основні завдання та характерні риси санаційного аудиту.
Зміст плану санації.
Дайте визначення реструктуризації підприємства як одного зі специфічних напрямів антикризового фінансового управління підприємством.
Дайте характеристику формам реструктуризації.
Зробіть розмежування між поняттям «реструктуризація» та «реорганізація».
Які напрями реорганізації підприємства ви знаєте?
Назвіть основні способи встановлення пропорції обміну корпоративних прав підприємств, що реорганізуються, на акції або частки в статутному капіталі підприємства правонаступника.
Перерахуйте типові антикризові заходи у рамках реструктуризації управління підприємством.
Розмежуйте поняття «злиття» підприємств та «приєднання».
Обґрунтуйте необхідність проведення реорганізації підприємства на основі виділення з одного підприємства кількох.
Сформулюйте критерії оцінювання ефективності антикризового фінансового управління.
Глосарій
CVP-аналіз (costs, value & profits analysis) — функціонально- організаційна форма оптимізації абсолютної величини та структури затрат підприємства, що являє собою дослідження параметрів формування операційного прибутку суб’єкта господарювання як результату взаємодії вхідних грошових потоків (виручки від реалізації) та вихідних грошових потоків (фінансування затрат у розрізі умовно-постійних та умовно-змінних затрат).
XYZ-aнaлiз — функціонально-організаційна форма оптимізації абсолютної величини та структури затрат підприємства, що являє собою технологію обгрунтування управлінських рішень щодо оптимізації абсолютної величини затрат підприємства шляхом виявлення та ідентифікації резервів їх зменшення, а також визначення методів мобілізації таких резервів виходячи із припущень, що (1) величина економії затрат має бути зіставною із зусиллями щодо її виявлення та мобілізації; (2) співрозмірна економія досягається шляхом дослідження затрат, що становлять істотну частку у структурі сукупних затрат. Х-затрати — сукупність затрат, частка яких у загальній величині затрат становить не менше 50 %. Г-затрати — сукупність затрат, частка яких у загальній величині затрат становить не менше 25 %. £-затрати — сукупність затрат, частка яких у загальній величині затрат є незначною (не може перевищувати 25 % сукупних затрат підприємства).
Аналіз точки беззбитковості — фінансово-математична модель цільового планування та прогнозування прибутку суб’єкта господарювання, що передбачає дослідження взаємозв’язку між формуванням його прибутку залежно від зміни доходів від реалізації продукції (надання послуг чи виконання робіт) у розрізі покриття окремих груп витрат (умовно-змінних та умовно-постійних).
Ануїтет— рівномірні платежі або надходження коштів через однакові інтервали часу за використання однакової ставки процента.
Базовий актив — матеріальний або нематеріальний актив, що використовується як об’єкт укладання (емісії) деривативів.
Бета (Р) коефіцієнт — кількісна міра частини сукупного ризику ринкового активу, що пов’язана із дією об’єктивних факторів і, відповідно, не може бути диверсифікована шляхом формування портфеля активів. Коефіцієнт р використовується як кількісна оцінка системного (ринкового) ризику.
Бостонська матриця — особлива функціонально-організаційна форма портфельного аналізу, що використовується для оцінювання сукупних ризиків позиціонування суб’єкта господарювання на цільовому ринку шляхом аналізу факторів у площині «привабливість — конкурентні переваги». Відома також як матриця Бостонської консалтингової групи.
Бюджет — оперативний фінансовий план, що складається, як правило, на строк до одного року, відображає надходження і витрати коштів за операційною, інвестиційною та фінансовою діяльністю підприємства.
Бюджетування — процес розроблення конкретних бюджетів згідно з цілями оперативного планування (наприклад, бюджет доходів і витрат на наступний рік, квартал або місяць).
Бюджетування грошових потоків — планування (прогнозування) грошових потоків суб’єкта господарювання, яке передбачає кількісне оцінювання планових параметрів грошових потоків з позицій зіставно- сті вхідних та вихідних грошових потоків, виходячи з їх впливу на абсолютну величину резерву ліквідності суб’єкта господарювання та покриття потреби у капіталі.
Бюджетування капіталу — процес розроблення конкретних бюджетів з метою управління капіталом підприємства (джерелами формування капіталу — пасивів).
Валовий грошовий потік — сукупність надходжень або витрачання грошей підприємства в періоді, що розглядається в розрізі окремих часових інтервалів.
Вартісний аналіз — форма оптимізації абсолютної величини та структури затрат підприємства, що являє собою технологію обгрунтування управлінських рішень щодо оптимізації абсолютної величини затрат підприємства шляхом зіставлення (визначення кореляції) абсолютної величини статті затрат на виготовлення продукції із її впливом на рівень якості такої продукції.
Вартісний менеджмент (Value-based management, VBM) — системний підхід до організації фінансового менеджменту, в межах якого управлінські рішення оцінюються виключно з позицій їх впливу на вартість об’єкта управління.
Вартість капіталу — виражена у відсотках річних сукупність затрат підприємства, які виплачуються на користь капіталодавця за використання капіталу (окремих його складових) підприємства. Розрізняють вартість капіталу, граничну вартість капіталу та середньозважену вартість капіталу (WACC).
Вартість капіталу гранична — витрати, які несе підприємство у зв’язку із залученням додаткової одиниці капіталу.
Виробничий цикл — період обороту середнього запасу сировини, матеріалів, напівфабрикатів, незавершеного виробництва та середній період обороту запасу готової продукції.
Вихідний грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання у результаті його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Виявлення ризиків — виявлення альтернативних сценаріїв розвитку операційної, інвестиційної та фінансової діяльності суб’єкта господарювання. та обґрунтування ймовірності відхилення від планового сценарію цієї діяльності із відповідними наслідками для підприємства. Реалізується у формі детального аналізу.кожної окремої господарської операції.
Власний капітал — частина активів підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань. В. к. — зобов’язання перед власниками підприємства, що виникли в результаті здійснення ними внесків, а також були сформовані у процесі його фінансово-господарської діяльності (капіталізація вартості або тезаврація чистого прибутку).
Внутрішній фінансовий контроль — процес перевірки досягнення і рівня реалізації управлінських фінансових рішень, що реалізується безпосередньо підприємством.
Вхідний грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів надходження грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Граничний аналіз — фінансово-математична модель оцінювання реальності окремих сценаріїв розвитку підприємства у плановому періоді, у тому числі обґрунтованості планових та прогнозних фінансових показників і коефіцієнтів у межах цільового планування та прогнозування прибутку суб’єкта господарювання.
Грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів надходження (вхідний грошовий потік) або вибуття (вихідний грошовий потік) грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Грошовий потік до фінансування (Free Cash-Flow) — сукупність розподілених у часі фактів надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його опсраційпої та інвестиційної діяльності.
Дезінвестиції— господарська операція підприємства, спрямована на перетворення майна (як правило, об’єкта необоротних активів) у більш ліквідну форму — грошові кошти. Операція є зворотною до інвестування.
Деривативи — класифікаційна сукупність видів цінних паперів, що використовуються для хеджування ризиків за базовими активами або для отримання спекулятивного прибутку. Деривативи, як правило, ототожнюються з похідними цінними паперами.
Джерело ризиків — господарська операція в межах операційної, інвестиційної та фінансової діяльності суб’єкта господарювання або його бездіяльність, щодо якої існує ймовірність настання певної події із відхиленням від очікуваного результату (зокрема, настання негативних наслідків — збитків).
Диверсифікація ризиків — фінансово-математична модель оптимі- зації прийняття управлінських фінансових рішень з метою зменшення сукупного фінансового ризику за рахунок його усереднення між складовими, що характеризуються різним рівнем фінансового ризику.
Дивіденд — частина чистого прибутку підприємства — емітента корпоративних прав, що розподіляється між учасниками такого підприємства відповідно до величини їх внеску до статутного (пайового) капіталу підприємства-емітента відповідно до умов емісії корпоративних прав (розподілу часток), які засвідчують такий внесок.
Дивідендна політика— частина загальної фінансової стратегії акціонерного товариства, яка складається з оптимізації пропорцій між частинами отриманого прибутку на споживання та капіталізацію з метою забезпечення зростання ринкової вартості акцій.
Дисконтування (англ. — discounting) — один із механізмів визначення часової вартості грошових потоків, є фінансово-математичною моделлю визначення поточної (теперішньої) вартості грошових коштів, надходження котрих, як очікується, матиме місце у майбутньому протягом певного періоду.
Дисконтування — фінансово-математична модель розрахунку приведеної вартості майбутнього (очікуваного) грошового потоку, отримання котрого, як очікується, відбудеться одноразово через чітко визначений період. Результатом дисконтування є приведена теперішня вартість {present value або PV) майбутнього грошового потоку.
Дисперсія— фінансово-математичний показник варіації цільового показника (носія ризику) за попередні періоди, що визначає величину ймовірного відхилення цільового показника від його очікуваної величини — математичного очікування.
Дюрація — фінансовий показник, що характеризує середньозважену тривалість строку обороту непогашеної фінансової заборгованості за основною сумою боргу та процентами. Показник дюрації використовується для кількісного оцінювання фінансових ризиків суб’єкта господарювання, зокрема у процесі оптимізації портфеля боргових зобов’язань.
Ефект операційного лівериджу — зміна абсолютної величини прибутку підприємства як результат зміни обсягів виручки від реалізації продукції, а також величини та структури затрат на її виготовлення.
Ефект фінансового лівериджу — зміна рентабельності власного капіталу підприємства як результат зміни величини коефіцієнта фінансового лівериджу і, відповідно, структури фінансування підприємства.
Зведена (консолідована) фінансова звітність — форма публічної фінансової звітності групи підприємств, подана як фінансова звітність єдиної компанії, де група — це материнська компанія зі всіма дочірніми компаніями), дочірня компанія — це компанія, яка перебуває під контролем іншої компанії (материнської), а материнська компанія — це компанія, яка має одну або кілька дочірніх компаній.
Звіт про власний капітал — частина публічної фінансової звітності суб’єкта господарювання, що відображає абсолютну величину та структуру його власного капіталу, а також зміни власного капіталу, що мали місце протягом звітного періоду.
Звіт про рух грошових коштів — частина публічної фінансової звітності суб’єкта господарювання, в рамках якої забезпечує розкриття (оприлюднення) суттєвої фінансової інформації щодо надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів у результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності такого суб’єкта господарювання протягом звітного періоду.
Звіт про фінансові результати— частина публічної фінансової звітності суб’єкта господарювання, що відображає доходи, витрати та фінансові результати (прибуток) суб’єкта господарювання в межах операційної, інвестиційної та фінансової діяльності суб’єкта господарювання протягом звітного періоду.
Ідентифікація ризиків— одна з ітерацій у структурі моделі управління фінансовими ризиками суб’єкта господарювання, спрямована на дослідження сукупності якісних та кількісних параметрів і характеристик виявленого ризику, зокрема, джерела його формування, природи, форми тощо, та факторів їх формування з метою встановлення виду такого ризику.
Імовірність — це кількісна оцінка можливості настання тієї чи іншої події. Використовується для кількісного оцінювання абсолютної величини ризику.
Інвестиційна діяльність — сукупність однорідних господарських операцій суб’єкта господарювання щодо придбання та продажу довгострокових (необоротних) активів, а також короткострокових (поточних) фінансових інвестицій, які не є еквівалентами грошових коштів.
Інвестиційний грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів надходження або вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його інвестиційної діяльності.
Інвестиційні ризики — складова сукупного ризику суб’єкта господарювання, що визначає ймовірність отримання негативних фінансових результатів (передусім, збитків) у результаті здійснення сукупності господарських операцій з придбання та продажу довгострокових (необоротних) активів, а також короткострокових (поточних) фінансових інвестицій, які не є еквівалентами грошових коштів — інвестиційної діяльності суб’єкта господарювання.
Іррелевалентності теорія — теорія Модільяні—Міллера — теоретична модель обґрунтування управлінських фінансових рішень, що демонструє відсутність залежності вартості підприємства від структури його фінансування. Заперечує необхідність узгодження інвестиційних та фінансових рішень.
Ітерація — логічно завершена сукупність однорідних операцій, що спрямовані на досягнення певної мети (завдань), реалізацію окремої частини фінансового плану чи інвестиційного проекту.
Капітальний бюджет — форма подання результатів поточного або оперативного фінансового плану капітальних вкладень (фінансового забезпечення реалізації інвестиційного проекту), що розробляється на етапі здійснення нового будівництва, реконструкції і модернізації основних засобів, придбання нових видів обладнання і нематеріальних активів.
Капітальні вкладення— одна з основних форм реальних інвестицій у відтворенні основних засобів підприємства.
Коваріація— фінансово-математичний показник, що описує ступінь взаємозалежності між поведінкою двох цільових показників на основі варіації значень цільових показників (носіїв ризику) за попередні періоди, визначаючи величину ймовірного відхилення одного цільового показника в результаті зміни величини іншого.
Компаундування (нарощення) (англ. — compounding) — один із механізмів визначення часової вартості грошових потоків, є фінансово- математичною моделлю визначення майбутньої вартості грошових коштів, які знаходяться у розпорядженні підприємця на початок планового періоду (у поточний момент часу).
Компаундування, або нарощення, просте (single compounding) —фінансово-математична модель розрахунку вартості наявних грошових ресурсів або теперішніх грошових потоків, використання яких протягом чітко визначеного періоду, як очікується, дасть змогу отримати відповідний економічний ефект у майбутньому. Результатом нарощення є майбутня вартість (future value або FV) теперішнього грошового потоку, або грошових коштів, які перебувають у розпорядженні на поточний момент.
Кореляції коефіцієнт— фінансово-математичний показник, що описує ступінь взаємозалежності між поведінкою двох цільових показників на основі варіації значень цільових показників (носіїв ризику) за попередні періоди, визначаючи силу та напрям лінійної залежності між даними цільовими показниками.
Корпоративний біхевіоризм — фінансова модель, що описує систему ринкових характеристик підприємства та процедуру його позиціонування на ринку капіталу.
Корпоративний грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його фінансової діяльності, а також забезпечення обслуговування залученого позичкового капіталу (наприклад, проценти за кредит).
Кошторис — форма планового розрахунку, що визначає потребу підприємства в грошових коштах на наступний період (квартал, рік) і послідовність дій щодо розрахунку показників.
Ліквідаційний баланс — баланс фінансово неспроможного підприємства, визнаного у відповідному порядку банкрутом, складений ліквідаційною комісією на момент повної ліквідації такого підприємства. Ліквідаційний баланс є підставою для вилучення підприємства із державного реєстру.
Ліквідність підприємства — фінансова спроможність підприємства забезпечувати своєчасність виконання зобов’язань за рахунок резерву ліквідності або через залучення додаткових фінансових ресурсів без суттєвих витрат.
Мак-Кінзі (МсКітеу) матриця — особлива функціонально-організаційна форма портфельного аналізу, що використовується для аналізу сукупних ризиків позиціонування суб’єкта господарювання на цільовому ринку шляхом дослідження факторів у площині «зростання — частка ринку».
Максимізація добробуту акціонерів — одна із основних цілей діяльності суб’єкта господарювання, що виділяються сучасною теорією корпоративних фінансів. Передбачає максимізацію сукупних доходів власників корпоративних прав такого суб’єкта господарювання (акціонерів) шляхом забезпечення оптимального співвідношення між грошовими дивідендами та капітальним доходом (приростом ринкової вартості корпоративних прав суб’єкта господарювання).
Маржинальний прибуток — синтетичний (розрахунковий) фінансовий показник, що дорівнює різниці між оптовою ціною одиниці продукції та середніми умовно-змінними витратами на її виготовлення.
Масштаб цін — ціна на продукцію підприємства, що включає базову (основну) ціну та систему знижок і націнок, які використовуються відповідно до зміни стандартних для підприємства умов поставки його продукції.
Методи нейтралізації ризиків — сукупність конкретних фінансово-математичних методик, технологій, способів та прийомів обґрунтування управлінських фінансових рішень щодо реалізації превентивних заходів фінансового, організаційного або правового характеру з метою забезпечення зіставності результативності господарської операції суб’єкта господарювання із відповідним рівнем фінансового ризику.
Модель оцінювання капітальних активів (САРМ) — фінансово- математична модель кількісного обґрунтування управлінських фінансових рішень щодо доцільності включення окремого ринкового активу до портфеля.
Модель управління ризиками — специфічний функціонально- організаційний блок у структурі моделі фінансового менеджменту на підприємстві, що відповідає за виявлення, ідентифікацію, оцінювання та нейтралізацію фінансових ризиків під час здійснення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а також сукупного ризику фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання в ринковому середовищі.
Невизначеність — функціонально-організаційна особливість здійснення підприємницької діяльності в ринкових умовах, пов’язана із відсутністю можливості спрогнозувати майбутні наслідки здійснення тієї чи іншої господарської операції суб’єктом господарювання із 100-від- сотковою вірогідністю у зв’язку із наявністю ймовірності відхилення кінцевого результату від очікуваної величини.
Нейтралізація ризиків — фінансово-математична технологія обґрунтування, прийняття, виконання та контролю здійснення управлінських фінансових рішень щодо реалізації превентивних заходів фінансового, організаційного або правового характеру з метою забезпечення зіставності результативності господарської операції суб’єкта господарювання із відповідним рівнем фінансового ризику.
Непрямий метод розрахунку грошового потоку — фінансово- математичний метод кількісного оцінювання абсолютної величини грошового потоку суб’єкта господарювання, що передбачає аналіз кожної окремої господарської операції, ідентифікацію грошового потоку, який генерується в межах такої операції, та визначення напряму руху грошових коштів з наступним їх додаванням.
Непрямі витрати — це сукупність затрат, що безпосередньо не стосуються виробництва продукції (виконання робіт чи надання послуг) і пов’язані із фінансуванням додаткових чи обслуговуючих процесів.
Нерозподілений прибуток — це реінвестована частина чистого прибутку підприємства, або величина прибутку підприємства, отримана в результаті діяльності у попередні періоди і яка не була напрямлена на розподіл серед власників чи поповнення інших складових власного капіталу підприємства (резервного капіталу, статутного капіталу тощо).
Нетто грошовий потік — сукупність розподілених у часі фактів надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, за вирахуванням абсолютної величини витрат суб’єкта господарювання на виплату дивідендів власниками його корпоративних прав.
Нетто заборгованість — величина непокритих поточних зобов’язань суб’єкта господарювання, що відповідає різниці між абсолютною величиною поточних зобов’язань суб’єкта господарювання та грошових коштів і їх еквівалентів, які перебувають у його розпорядженні.
Облік векселя — фінансова операція щодо продажу векселів банку або іншій фінансовій інституції, іншому суб’єкту господарювання за визначеною ціною, яка встановлюється залежно від її номіналу, строку погашення облікової вексельної ставки.
Оперативний фінансовий план — план, що забезпечує необхідний рівень ліквідності підприємства на короткостроковий період.
Операційна (основна) діяльність (Operating Activity) — сукупність господарських операцій, що реалізуються в межах основної діяльності (визначеної у статутних документах) суб’єкта господарювання, а також будь-які інші види діяльності, які не можуть бути віднесені до інвестиційної або фінансової діяльності.
Операційний грошовий потік— сукупність розподілених у часі фактів надходження або вибуття грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті його операційної діяльності.
Операційний ліверидж — фінансовий механізм зміни абсолютної величини операційного прибутку за рахунок структурних змін складу затрат суб’єкта господарювання.
Операційні ризики — складова сукупного ризику суб’єкта господарювання, що визначає ймовірність отримання негативних фінансових результатів (передусім, збитків) у результаті здійснення операційної діяльності.
Оптова ціпа одиниці продукції— фінансовий показник, що відповідає сумі абсолютної величин витрат на виготовлення одиниці продукції та прибутку, закладеного в одиницю продукції.
Опціони call — похідний цінний папір, що являє собою стандартний контракт, який дає його власникові право (але не зобов’язання) купити базовий актив (наприклад, цінні папери, іноземну валюту) за фіксованою ціною протягом визначеного у контракті періоду. Використовується для хеджування ризиків.
Опціони put — похідний цінний папір, що являє собою стандартний контракт, який дає його власникові право (але не зобов’язання) продати базовий актив (наприклад, цінні папери, іноземну валюту) за фіксованою ціною протягом визначеного у контракті періоду. Використовується для хеджування ризиків.
Оцінка ризиків — функціонально-організаційний блок у системі управління фінансовими ризиками, що здійснюється у формі фінансово-математичного дослідження ідентифікованих ризиків суб’єкта господарювання із використанням відповідних кількісних методів з метою встановлення абсолютних та відносних величин, що характеризують базові кількісні параметри такого ризику, на основі усталеної сукупності відповідних показників.
Платоспроможність підприємства — спроможність підприємства своєчасно і в повному обсязі виконати власні зобов’язання.
Портфельний аналіз — функціонально-організаційна форма аналізу первинної фінансової інформації, фінансових показників та коефіцієнтів, спрямована на своєчасне виявлення, ідентифікацію, оцінювання рівня фінансових ризиків, а також вибір та обгрунтування методів нейтралізації таких ризиків.
Потреба у капіталі — виражена у грошовому вимірі абсолютна величина фінансових, матеріальних, трудових та інших ресурсів, необхідних для забезпечення нормального функціонування суб’єкта господарювання протягом планового періоду.
Похідний цінний папір— особливий вид цінного папера, що являє собою стандартний документ, котрий засвідчує право та/або зобов’язання придбати або продати базовий актив (цінні папери, валютні цінності чи інші активи) на визначених ним умовах у майбутньому.
Премія за ризик — абсолютна величина фінансових ресурсів, що відповідає розміру додаткового доходу, який очікує отримати інвестор на ринку капіталу як компенсацію за вкладення капіталу в умовах недосконалості ринку капіталу, наявності асиметрії в інформаційному забезпеченні учасників ринку та умовах невизначеності і, як наслідок, наявності ризику.
Прибуток до сплати процентів та податку (EBIT — Earnings before Interests and Tax) — величина операційного прибутку суб’єкта господарювання до виплати останнім процентів (обслуговування позичкового капіталу) та погашення податкових зобов’язань з податку на прибуток.
Приведення — механізм визначення теперішньої вартості майбутніх грошових потоків через дисконтування на величину процента, який міг би бути отриманим у випадку, якби грошові кошти були б доступні для їх використання на момент оцінювання.
Процент— ціна, яка формується на грошовому ринку у формі плати позичальника капіталодавцю за право користування капіталом протягом визначеного періоду. Розрізняють простий процент та складний процент.
Прямий метод розрахунку грошового потоку — фінансово- математичний метод кількісного оцінювання абсолютної величини грошового потоку суб’єкта господарювання, що передбачає визначення кінцевого результату через коригування узагальнених фінансових показників.
Прямі витрати — сукупність витрат, безпосередньо пов’язаних із виробництвом продукції (виконанням робіт чи наданням послуг).
Резервний капітал — сума резервів, створених за рахунок чистого прибутку підприємства відповідно до чинного законодавства або установчих документів.
Рефінансування дебіторської заборгованості— продаж на користь спеціалізованих фінансових установ боргових вимог підприємства до третіх осіб раніше строку їх оплати із наданням відповідного дисконту.
Ризик — імовірність виникнення будь-яких відхилень від очікуваного рівня фінансових показників, незалежно від того, позитивні чи негативні такі відхилення.
Ризик-менедмсмент —специфічний функціонально-організаційний блок у структурі моделі фінансового менеджменту на підприємстві, що відповідає за виявлення, ідентифікацію, оцінювання та нейтралізацію фінансових ризиків з операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а також сукупного ризику фінансово-господарської діяльності підприємства.
Ринкова капіталізація— показник, що відображає сукупну вартість усіх корпоративних прав підприємства, що перебувають в обігу, виходячи з їх поточного ринкового (біржового) курсу.
Середньоквадратичпе відхилення — фінансово-математичний показник варіації цільового показника (носія ризику) за попередні періоди, який визначає величину ймовірного відхилення цільового показника від його очікуваної величини (математичного очікування). Визначається як корінь другого ступеня із дисперсії.
Стратегія нейтралізації ризиків — функціонально-організаційна форма обґрунтування та здійснення превентивних заходів фінансового, організаційного або правового характеру щодо фінансових ризиків суб’єкта господарювання.
Стратегія уникнення ризику — функціонально-організаційна форма нейтралізації фінансових ризиків, що передбачає прийняття управлінських фінансових рішень на основі порівняльного аналізу фінансово- математичних моделей альтернативних сценаріїв (наприклад, різних варіантів здійснення окремої господарської операції) з метою визначення безризикового сценарію із наступним прийняттям його як основного.
Стратегія утримання ризику — функціонально-організаційна форма нейтралізації фінансових ризиків, що передбачає прийняття управлінських фінансових рішень, спрямованих на опт
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 363;