Вихідні дані для розрахунку
Назва статті | А | Б | В | Усього |
Обсяг продажу, тис. т | 30 000 | 60 000 | 20 000 | 110 000 |
Частка в обсязі продажу, % | 25,5 | 45,0 | 29,5 | |
Змінні витрати, тис. грн | 12 000 | 30 000 | 47 000 | |
Дохід (маржинальний дохід), тис. грн | 16 500 | 27 000 | 13 700 | 57 200 |
Рівень доходу від обсягу продажу, % | 68,5 | 52,0 | ||
Постійні витрати, тис. грн | 24 000 |
Точка беззбитковості для кожного виду продукції визначається за таким алгоритмом (загальні значення точки беззбитковості необхідно помножити на валовий прибуток) у відсотках виручки від продажу відповідного виду продукції, що за видами продукції становитиме:
А = 46 154 х 0,255 = 11 769 тис. грн,
Б = 46 154 х 0,450 = 20 769 тис. грн,
В = 46 154 х 0,295 = 13 615 тис. грн.
Розрахунок точки беззбитковості є спробою визначити необхідні обсяги продажу за різних цін з урахуванням постійних витрат.
Точка беззбитковості — це обсяг продажу, якого потрібно досягти за рівня ціни, що аналізується (або заданого), щоб збитки підприємства були нульовими. На точку беззбитковості впливають постійні і змінні витрати, і її знаходять за допомогою графічної побудови. Розглянемо ще один приклад за передбачених умов, де визначимо запас фінансової безпеки.
Приклад 11.5.
Вихідні дані для розрахунку: ціна продукції становить 35 000 грн за одиницю; максимальний обсяг виробництва за наявних у підприємства потужностей
1500 одиниць; максимальна виручка від продажу за повного використання потужностей може скласти відповідно 525 млн грн. Однак прогноз продажу дає оцінку максимуму на рівні 9000 шт., що відповідає 315 млн грн; сума постійних витрат, необхідних для діяльності фірми, становить 40 млн грн, що визначає розрахунок постійних витрат; змінні витрати на виготовлення однієї одиниці продукції становлять 17 500 грн, а максимальний обсяг випуску — 262,5 млн грн; якщо проводити розрахунки з випуску 15 тис. од. продукції на суму 262,5 млн грн, то покриємо тим самим постійні витрати у 40 млн грн; водночас і змінні витрати розраховують на випуск відповідного числа виробів. Наприклад, обсягу виробництва 5000 од. відповідає величина змінних витрат 87,5 млн грн, плюс 40 млн грн постійних витрат. Усього витрати складали 127,5 млн грн (87,5 + 40).
Використовуючи графічний метод, можна знайти точку перетину ліній виручки від продажу і загальної величини витрат, що і буде точкою беззбитковості.
Різниця між беззбитковим і максимальним обсягом продажу є запасом фінансової безпеки.
Будь-який прогноз має діапазон погрішностей. Погрішність у 5—7 % від загального обсягу продажу свідчить, що від даної операції не буде отримано прибутку, але і не буде досягнута беззбитковість. У нашому прикладі точка беззбитковості дорівнює:
Цьому обсягу виробництва за рівня ціни, що аналізується, у 35 000 грн і відповідає беззбиткова сума виручки від реалізації у 80 млн грн (2,3 тис. шт. х 35 тис. грн).
У новому виробництві, коли випуск продукції зростає від місяця до місяця, графік беззбитковості допомагає визначити, у якому місяці підприємство досягне беззбитковості.
Отже, за вищої ціни продажу точка беззбитковості буде досягнута за меншого обсягу випуску і раніше у часі, а за нижчої ціни часовий лаг збільшується. Проводиться також аналіз стратегії фінансування, що відображається у завершальній частині фінансового розділу бізнес-плану.
На основі оцінки бюджету, контролю за його виконанням, аналізу точки беззбитковості виявляються напрями вдосконалення фінансового управління підприємством, поліпшення його фінансового стану та бюджетування.
В управлінні за відхиленнями велике значення має збір інформації та її достовірність. Порядок отримання вихідної інформації та вибір її джерел залежать від установлених вимог або конкретної ситуації. Існують загальні моменти для всіх ситуацій, у яких функціонує підприємство. Конкретну ситуацію функціонування підприємства визначає вплив різних факторів. Фактори, що впливають на виконання бюджетів, поділяють на: зовнішні та внутрішні фактори. Кожний з них по-різному впливає на середовище, де функціонує підприємство, що визначає конкретні умови його розвитку. Серед факторів першочергово слід виділити фактори, що мають об’єктивно обмежувальний характер.
Завданням управління за відхиленнями від бюджету і бюджету- ванням взагалі є встановлення обмежувальних факторів для підприємства у конкретній ситуації та врахування їх впливу в подальшому.
Більшість підприємств складають бюджети з урахуванням об’єктивних «обмежувальних факторів», які безпосередньо або опосередковано стримують діяльність кожного підприємства.
Найбільш вагомими «обмежувальними факторами» щодо виконання бюджету є:
мета та напрями діяльності, визначені статутом підприємства, що обмежують діапазон його діяльності;
недостатній розмір коштів у підприємства для інвестування;
нерегулярність надходжень сировини, комплектуючих виробів від постачальників тощо;
недостатнє забезпечення підприємства фахівцями та досвідченим персоналом;
низький рівень забезпечення підприємства необоротними активами;
заборона діяльності підприємства в окремих регіонах;
відсутність дозволу щодо диверсифікації діяльності підприємства в інших регіонах;
відсутність альтернативних місць розташування і розвитку;
недостатнє володіння інформацією щодо ситуації на нових ринках;
недобросовісна поведінка конкурентів, що обмежує перехід підприємства до ринку або діяльність на ньому;
монопольний ринок з домінантою одного або двох великих і впливових конкурентів;
закони про конкуренцію, що захищають від монополізації;
наявність квот на імпорт і експорт товару.
Серед типових обмежувальних факторів, що мають об’єктивний характер і впливають на виконання бюджету, необхідно диференціювати вплив зовнішніх та внутрішніх факторів та визначити джерела інформації, оскільки вони по-різному впливають на окремі бюджети.
Зовнішні фактори першочергово впливають на бюджети продажу, виробництва, капітальних інвестицій, бюджети підрозділів та ін. Тому менеджер має визначити вплив зовнішніх факторів на конкретний бюджет, оскільки величина доходів і витрат значною мірою залежатимуть від них. За визначеним переліком зовнішніх факторів необхідно оцінити покупців, постачальників, конкурентів, робочу силу, можливості населення, дію уряду, стан економіки та інші, вибрати ті з них, які матимуть значення для конкретних умов функціонування підприємства та впливають чи не впливають на конкретний бюджет.
Аналогічно внутрішні фактори підприємства також можуть сприятливо чи несприятливо впливати на конкретний бюджет. Серед внутрішніх факторів менеджери підрозділів фіксують насамперед такі, як потребу у забезпеченні певного рівня товарних запасів та бюджети інших підрозділів.
Щодо внутрішніх факторів впливу на виконання бюджету, менеджерам необхідно оцінити цілі підприємства, роль підрозділів підприємства, номенклатуру товарів та види послуг, ресурси. З метою врахування впливу цих факторів на виконання конкретного бюджету, з їх переліку менеджеру необхідно вибрати ті, що є суттєвими.
У процесі аналізу впливу на виконання бюджету зовнішніх і внутрішніх факторів, найбільш характерних для конкретного підприємства, менеджери з’ясовують необхідність у глибшому дослідженні того, що відбувається нині та в наступному періоді. Реальні прогнозні бюджети можна скласти тільки за наявності необхідної інформації, в яких будуть враховані всі основні фактори.
Питання для самоконтролю
Перелічіть основні методи, які застосовують у фінансовому прогнозуванні.
Які існують вимоги до методів планування під час розроблення фінансових планів?
Назвіть основні стратегічні завдання розроблення фінансової політики підприємства.
Охарактеризуйте напрями розроблення фінансової політики підприємства?
Що включає стратегічне фінансове планування?
Охарактеризуйте етапи процесу стратегічного управління фінансами.
Назвіть основні етапи розроблення і реалізації фінансової стратегії підприємства.
Перелічіть види фінансових планів та завдання поточного фінансового планування.
За яких умов поточний фінансовий план відіграватиме належну управлінську роль?
Назвіть необхідні умови поточного фінансового планування.
Які основні принципи поточного фінансового планування?
Що сприяє ефективному управлінню фінансами підприємства?
Які показники потребують особливого контролю в процесі виконання фінансового плану?
Перелічіть завдання внутрішньофірмового бюджетування.
Які види бюджетів ви знаєте та їх призначення?
Що розуміють під поняттям бюджетний регламент на підприємстві?
Охарактеризуйте проблеми бюджетування на підприємстві.
Що включає контроль бюджетів?
Які основні елементи системи контролю виконання бюджетів?
Назвіть методичні підходи щодо контролю за виконанням бюджетів на підприємстві.
У чому полягає сутність кожного із чотирьох методичних підходів щодо контролю за виконанням бюджетів на підприємстві?
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 414;