Структура моделі управління ризиками
Структурування моделі управління фінансовими ризиками суб’єкта господарювання здійснюється, як правило, відповідно до основних функціонально-організаційних завдань, що ставляться перед такою моделлю (рис. 9.6). Так, модель управління фінансовими ризиками спрямована на реалізацію зазначених нижче завдань, які, у свою чергу, є взаємоузгодженими послідовними ітераціями в системі управління фінансовими ризиками.
Рис. 9.6. Структура моделі управління ризиками підприємства
На першому етапі реалізації моделі управління ризиками здійснюється аналіз та дослідження господарських операцій або їх сукупності в межах операційної, інвестиційної та фінансової діяльності суб’єкта господарювання, виявлення альтернативних сценаріїв її розвитку та обгрунтування ймовірності відхилення від планового сценарію із формуванням відповідних наслідків для підприємства — виявлення ризиків. Виявлені ризики підприємства мають бути локалізовані по центрах формування ризиків (та/або їх видів) на основі дослідження сукупності якісних параметрів виявленого ризику (зокрема, джерела його формування, форми, виду) та факторів їх формування. Ідентифікація ризиків є основою підбору та обгрунтування методів кількісного дослідження такого ризику, а також підтримання управлінських фінансових рішень щодо управління ризиком. Реалізація обраного методу кількісного дослідження ризиків суб’єкта господарювання з метою встановлення абсолютних та відносних величин, що характеризують базові кількісні параметри ідентифікованого ризику на основі усталеної сукупності фінансових показників та коефіцієнтів, забезпечує оцінювання такого ризику як послідовного етапу у процесі управління ним. Водночас специфіка ідентифікованого ризику, форма його локалізації та його кількісні виміри визначають особливості проведення нейтралізації ризиків суб’єкта господарювання. Це здійснюється через прийняття управлінських фінансових рішень щодо реалізації превентивних заходів фінансового, організаційного або правового характеру з метою забезпечення ефективності господарської операції суб’єкта господарювання, і може включати, зокрема, уникнення ризику, страхування, диверсифікацію та хеджування.
Розглянута послідовність етапів реалізації моделі управління ризиків (виявлення, ідентифікація, оцінка, нейтралізація) є циклічним процесом із елементами паралельності. Тобто по завершенні одного циклу управління ризиком миттєво реалізується наступний, що є логічною реакцією на мінливість внутрішнього та зовнішнього економічного середовища, в межах якого постійно з’являються або зникають окремі фактори формування ризику, змінюється їх вплив на результати виконання господарських операцій, здійснення фінансово-господарської діяльності. Аналогічний моніторинг формування та реалізації ризиків (їх виявлення, ідентифікація, оцінка та нейтралізація) у фінансово-господарській діяльності підприємства здійснюється паралельно — одночасно у розрізі сукупності господарських операцій, видів діяльності, центрів формування ризиків і т. п.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 261;