Політика управління грошовими потоками
Грошові потоки підприємства є одним із об’єктів фінансового менеджменту, в рамках якого забезпечується адекватність моделі управління фінансами підприємства потребам мінливого ринкового середовища та ефективність досягнення корпоративних цілей, зокрема підтримання конкурентоспроможності у короткостроковому та довгостроковому періодах і максимізація добробуту власників.
Така адекватність та ефективність передбачає необхідність організації управління грошовими потоками відповідно до потреб фінансового менеджменту, що визначаються корпоративною та фінансовою стратегіями, — обгрунтування та реалізація політики управління грошовими потоками (рис. 3.7).
Рис. 3.7. Обґрунтування та реалізація політики управління грошовими потоками
Політику управління грошовими потоками необхідно розглядати як комплексне поняття, у структурі якого можна виділити такі складові елементи (детермінанти політики):
цілі та завдання управління грошовими потоками;
основні напрями управління грошовими потоками; критерії прийняття управлінських фінансових рішень;
методи кількісної оцінки грошових потоків;
форми управління грошовими потоками.
Розглянемо детермінанти політики управління грошовими потоками детальніше. '
Відповідно до принципів організації моделі управління грошовими потоками суб’єкта господарювання остання включає такі основні функціональні елементи:
формування та прискорення надходження вхідних грошових потоків суб’єкта господарювання;
концентрація надходження грошових коштів;
контроль за формуванням вихідних грошових потоків суб’єкта господарювання у часі;
прогнозування та планування резерву ліквідності;
формування системи моніторингу, управління та контролю резерву ліквідності підприємства;
оптимізація використання тимчасового надлишку грошових коштів у розпорядженні підприємства.
Управління грошовими потоками, як і будь-яка свідомо керована діяльність, реалізується відповідно до встановлених менеджментом цілями та завданнями, адекватна ідентифікація та обгрунтування яких є вихідним етапом формування моделі управління грошовими потоками. Так, сукупність цілей, які ставляться перед моделлю управління грошовими потоками, включає як загальні цілі управління фінансами суб’єкта господарювання, так і специфічні:
повнота та своєчасність покриття потреби підприємства у капіталі для фінансування його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності;
підтримання прийнятного рівня платоспроможності та ліквідності, а також попередження формування чи розвитку фінансової кризи;
збільшення вхідних грошових потоків як основного джерела фінансування підприємства та їх оптимізації у розрізі видів;
скорочення циклу обороту грошових коштів;
підтримання адекватного балансу між формуванням резерву ліквідності та втраченими альтернативними можливостями;
забезпечення ефективності використання грошових коштів підприємства через оптимальний їх розподіл у часі та просторі;
скорочення накладних затрат підприємства, пов’язаних із генеруванням його грошових потоків, насамперед із надходженням вхідних грошових потоків.
Визначена вище сукупність цілей управління грошовими потоками конкретизується відповідно до індивідуальних потреб підприємства в конкретний момент часу шляхом установлення проміжних (поточних) завдань управління грошовими потоками. Обґрунтування цілей та встановлення поточних завдань управління грошовими потоками має здійснюватися із дотриманням таких правил. •
По-перше, системність формування цільових фінансових показників та коефіцієнтів управління рухом грошових коштів відповідно до сукупності цілей та завдань моделі управління грошовими потоками підприємства.
По-друге, повнота та достовірність формування вхідної первинної інформації щодо управління грошовими потоками за напрямами такого управління — у розрізі вхідних та вихідних грошових потоків, грошових потоків від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства.
По-третє, забезпечення зіставності та інформативності фінансових показників та коефіцієнтів з метою їх адекватної статистичної та математичної обробки для обґрунтування та прийняття управлінських фінансових рішень фінансовим менеджером підприємства.
По-четверте, обґрунтування використання методів обробки з метою адекватної консолідації вхідних первинних інформаційних ресурсів та подальшої ідентифікації на їх основі цільових параметрів моделі управління грошовими потоками суб’єкта господарювання.
По-п’яте, формування якісних та кількісних параметрів грошових потоків на основі визначення сукупності цільових фінансових показників як результуючих відносно усталеної сукупності відособлених фінансових показників, що характеризують окремі сторони руху грошових коштів підприємства.
По-шосте, забезпечення можливості адекватного контролін- гу системи цільових параметрів руху грошових коштів підприємства з метою забезпечення виконання управлінських фінансових рішень (моніторинг виконання плану, виявлення відхилень та проведення коригування параметрів грошових потоків).
По-сьоме, забезпечення прийнятності цільових параметрів грошових потоків для їх використання в управлінні грошовими потоками підприємства у наступних періодах.
Визначення цілей та конкретизація сукупності поточних завдань управління грошовими потоками здійснюється за напрямами реалізації такого управління, які виділяються відповідно до видів грошових потоків (див. структурування грошових потоків). Як напрям управління грошовими потоками має формуватися цілісна, логічно завершена сукупність господарських операцій підприємства, спрямована на виконання певних функцій фінансового менеджменту. Базовими напрямами управління грошовими потоками є:
операційний грошовий потік;
інвестиційний грошовий потік;
фінансовий потік.
У рамках зазначених напрямів управління грошовими потоками здійснюється концентрація уваги на вхідних та вихідних грошових потоках. Функціонально-організаційні особливості управління грошовими потоками у розрізі основних напрямів будуть розглянуті нижче.
Управління грошовими потоками відповідно до визначених напрямів здійснюється фінансовим менеджером з урахуванням сукупності критеріїв, дотримання яких має на меті забезпечення адекватності та ефективності управління. Грошові потоки нерозривно пов’язані з питаннями фінансування та фінансового забезпечення потреби у капіталі, що дає змогу використовувати під час прийняття управлінських рішень загальні критерії, які впливають на обґрунтування таких рішень щодо фінансування, — прибуток (рентабельність); ліквідність; структура капіталу; мінімізація оподаткування; об’єктивні (ринкові) та нормативно-правові (законодавчі) обмеження. Крім того, управління грошовими потоками у розрізі вхідних та вихідних потоків має здійснюватися з урахуванням вимог до забезпечення фінансової рівноваги, які формалізовані у вигляді правил фінансування[3]. Однак функціонально-організаційні особливості управління грошовими потоками вимагають застосування специфічних критеріїв прийняття управлінських фінансових рішень, які можна формалізувати так:
абсолютна величина грошового потоку, розподіл грошового потоку у часі та його приведена вартість;
накладні витрати, пов’язані із генеруванням грошового потоку;
вплив грошового потоку на абсолютну величину потреби підприємства у капіталі;
вплив грошового потоку на рівень платоспроможності підприємства (планування ліквідності);
строк мобілізації (іммобілізації) грошових коштів підприємства;
пріоритет вхідних грошових потоків від операційної діяльності порівняно з іншими видами вхідних грошових потоків.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 302;