Енергетичні ( геліо- та вітроенергетичні ресурси).


Проблема практичного використання нетра­диційних джерел енергії у різних галузях економіки України надзвичайно актуальна. Енергетичні ресурси клімату, а саме сонячна та вітрова енергія, характери­зуються постійною відновлюваністю та відсутністю шкідливого впливу на довкілля. У зв'язку з цим ре­алізація наукових розробок у цьому напрямі є спра­вою надзвичайної державної ваги, а оцінювання кліматичного потенціалу сонячної та вітрової енергії набуває великого прикладного значення. Кількість сонячної енергії, що надходить на земну поверхню, майже у 20 тисяч разів перевищує всі ви­користовувані джерела енергії, однак її реалізація має ряд труднощів, пов'язаних з нерівномірним роз­поділом у просторі та часі. Використання сонячної енергії на деяких виробництвах зберігає до 60 % па­лива. Геліоенергетичні установки теплової дії дають можливість зменшити дефіцит енергозабезпечення енергоємких підприємств.

Доцільність використання сонячної енергії у будь-якому районі визначається мінливістю місячних сум сумарної радіації. Найменшою мінливістю сумарної радіації (коефіцієнт варіації 0,05 - 0,18) відзначається Південний берег Криму, де зростання повторюва­ності ясних днів забезпечує більшу стійкість сонячної енергії. Досить стійкими показниками потенціалу со­нячної енергії відрізняються райони Причорноморсь­кої і Приазовської низовин, Донецької і Придніпров­ської височин та Закарпатської низовини. На Поліській низовині взимку і восени відповідно до розподілу хмарності коефіцієнт варіації досягає мак­симальних значень (0,19 - 0,26), зменшуючись у літні місяці до 0,10 - 0,14. Значна мінливість сумарної радіації властива Українським Карпатам, водночас у зв'язку з переважанням хмарної погоди у літні місяці спостерігається вирівнювання річного ходу ко­ефіцієнта варіації.

Просторово-часова мінливість вкладу прямої радіації у сумарну, як показник пріоритетності райо­ну геліовикористання, теж досить значна. На Пів­денному березі Криму цей показник за квітень-вересень найвищий (62 %), у літні місяці співвідношен­ня між прямою та сумарною радіацією зростає до 64 - 66 %. Цей район сприятливий для пере­творення сонячної енергії безпосередньо на елект­ричну за допомогою фотоперетворювачів. Причор­номорська і Приазовська низовини, Донецька та При­дніпровська височини характеризуються дещо ниж­чим (54 - 58 %) вкладом прямої радіації у сумарну. На Поліській низовині цей показник змінюється від 46 % у квітні до 51 % у серпні. В Українських Кар­патах вклад прямої радіації у сумарну мінімальний, що ускладнює практичне використання сонячної енергії у цьому регіоні.

Значний вплив на ефективність використання со­нячної енергії має мінливість надходження сонячної радіації протягом дня. Найважливішою її характе­ристикою є повторюваність певних градацій добових сум сумарної радіації, за допомогою якої можна оцінити рентабельність роботи об'єктів сонячної енергетики.

Південний берег Криму найкраще забезпечений ресурсами сонячної енергії. Повторюваність добових сум сумарної радіації понад 12 МДж/м2 (достатніх для початку роботи геліоустановок) у квітні-вересні становить 73 – 98 %. На Поліській низовині, що відзначається низьким потенціалом сонячної енергії, повторюваність добових сум сумарної радіації, що не перевищують 4 МДж/м2, у зимові місяці становить 82 - 96 %. Вплив астрономічного та геофізичного фак­торів навесні, а саме збільшення тривалості дня, со­нячного сяйва, числа ясних днів, викликає зростан­ня добових сум сумарної радіації у цьому районі; максимум їх повторюваності перебуває у межах 4-8 МДж/м2. Влітку повторюваність добових сум, що пе­ревищують 12 МДж/м2 , становить 51 %.

Тривалість сонячного сяйва та хмарність, для де­тальної оцінки геліоенергетичних ресурсів необхідна інформація про тривалість сонячного сяйва, яка зас­тосовується у вирішенні практичних завдань геліое­нергетики. В ясний день геліоустановки можуть ви­користовувати майже всю сонячну радіацію, за ви­нятком ранкових та вечірніх годин, коли її по­тужність надто мала.

Тривалість сонячного сяйва зумовлюється мінли­вістю хмарності. Дійсна тривалість сонячного сяйва змінюється за рік від 1794 год. (Харків) до 2470 год. (Сімферополь), а середнє квадратичне відхилення — від 43 год. (Сімферополь) до 197 год. (Вінниця).

Геліоенергетичні ресурси оцінюють співвідношен­ням дійсної та можливої тривалості сонячного сяйва. В Українських Карпатах це відношення за рік дорівнює 35 - 38 %, на Поліссі — 40 - 42 %, у центральних райо­нах — 43 - 46 % та південних — 52 - 55 %.

Важливою характеристикою потенціалу сонячної енергії є середня тривалість сонячного сяйва за день з Сонцем. її значення з квітня до вересня змінюють­ся від 6 год. до 11 год. Широтне збільшення трива­лості сонячного сяйва у цей період зменшує число днів без Сонця з півночі на південь більше ніж втричі (від 15 до 4 днів).

Показником доцільності використання геліоуста­новок є характеристика числа ясних та напів'ясних днів. У середньому за рік на території України він пе­ревищує 200 днів, що задовольняє вимоги доцільності використання об'єктів сонячної енергетики. Найбіль­шим періодом використання сонячної енергії відрізняється Південний берег Криму, де спос­терігається за рік 265 ясних та напів'ясних днів, у квітні-вересні — 160 днів. Значна їх кількість також на Причорноморській та Приазовській низовинах (250 днів). Найменше число ясних та напів'ясних днів характерне для Українських Карпат (205 днів). На Поліській низовині цей показник становить 230 днів, а в період найбільш ймовірного використання соняч­ної енергії (квітень-вересень) — 143 дні.

Районування території України за потенціалом сонячної енергії Районування проводилось на основі кліматологічного узагальнення актинометричних та метеорологічних спостережень із застосуванням статистично-ймовірнісного методу.

На основі цих показників сонячної радіації виділе­но наступні райони (табл. 3):

· Південний берег Криму;

· Причорноморська та Приазовська низовини;

· Донецька та Придніпровська височини;

· Закарпатська низовина;

· Придніпровська низовина;

· Поліська низовина;

· Українські Карпати та Кримські гори.

Основним показником потенціалу сонячної енергії кожного району є кількість прямої та сумарної радіації за період оптимального використання соняч­ної радіації (квітень-вересень).

Отже, районування території України за комплек­сом показників потенціалу сонячної енергії, трива­лості сонячного сяйва та хмарності а також врахуван­ня ландшафтних особливостей перерозподілу соняч­ної енергії дає підстави для рекомендацій щодо її ви­користання та раціонального розміщення об'єктів сонячної енергетики:

1. Найдоцільніше використання сонячної енергії, а отже, і розміщення геліоустановок, на Південному березі Криму, на Причорноморській, Приазовській та Закарпатській низовинах. Найсприятливіший період їх роботи - квітень-вересень, а на Південному березі Криму - квітень-жовтень, коли переважає яс­на погода, а добові суми сумарної радіації становлять13,2 - 32,5 МДж/м2.

2. Послаблення сонячної радіації внаслідок з повторюваності похмурих днів в Українських Карпатах свідчить про недоцільність розміщення систем сонячного теплопостачання у цих районах. Натомість велика потужність сонячної радіації за ясного неба забезпечує потужну роботу локальних геліоустановок обмеженої дії.

3. Результати досліджень режиму надходження сонячної радіації, тривалості сонячного сяйва та хмарності і виділених районах дають змогу зробити висновок про економічну доцільність використання сонячної енергії у квітні-вересні, тому на перспективу, щоб забезпечити потреби в енергії протягом року, слід планувати у комплексі використання геліо- та вітроустановок.

Таблиця 3

Регіон Потенціал сонячної енергії Вклад прямої радіації у сумарну, % Повторюваність безперервної тривалості сонячного сяйва понад 6 год, % Коефіцієнт стійкості ясної погоди, % Число ясних та напів'яснихднів, рік Оцінка потенціалу сонячної енергії
пряма радіа­ція на перпендикулярну поверхню, МДж/м2 сумарна радіація. МДж/м2
квітень-вересень рік квітень-вересень рік
Південний берег Криму 35.0 Дуже високий потенціал, найсприятливіші умови використання
Причорноморська та Приазовська низовини 37.0 Високий потенціал, сприятливі умови використання
Донецька та Придніпровська височини 32.2 Високий потенціал, сприятливі умови використання
Закарпатська низовина 31.0 Достатній потенціал, досить сприятливі умови використання
Придніпровська низовина 28.0 Достатній потенціал, сприятливі умови використання
Поліська низовина 26.0   Невисокий потенціал обмежено сприятлив умови використання
Українські Карпати та Кримські гори 18.7 Низький потенціал, несприятливі умови використання

 

Вітроенергетичні ресурси.Розподіл вітру на території України зумовлюється циркуляцією атмосфери та рельєфом. Залежно від орографічних особливостей вітровий режим визна­чається макромасштабними або мікромасштабними атмосферними рухами, коли повітряний потік зазнає значної деформації, а також відкритістю місця, відсутністю елементів захисту або закритістю, захи­щеністю місцевості та ін.

Районування за потенціалом вітрової енергії. Україна має досить високий кліматичний потенціал вітрової енергії, який забезпечує продуктивну роботу не лише автономних вітроустановок, але й потужних вітроелектростанцій. Зростає необхідність у виявленні найперспективніших місць використання вітрової енергії, базуючись на її кліматичному потенціалі та показни­ках його можливої утилізації.

Районування території України за потенціалом вітрової енергії проводилось на основі кліматичного узагальнення цих показників. Вибір здійснювався за принципом їх показовості як характеристик бага­торічного режиму вітрової енергії та її просторово-часової структури.

Для районування території застосовано комплекс показників: середня річна швидкість вітру (дає загаль­не уявлення про кліматичний вітроенергетичний по­тенціал будь-якого району) та її мінливість; питома потужність та сумарні потенційні вітроенергоресурси і утилізована вітрова енергія; тривалість енергоактивної швидкості вітру та енергетичного штилю; безперервна тривалість робочої швидкості (як критерій стабільності функціонування вітроагрегатів). Нижче наводиться ха­рактеристика виділених районів та відповідний ранг вітроенергозабезпеченості.

Отже, комплекс показників вітрової енергії доз­воляє оцінити енергетичні можливості кожного району та розробити рекомендації щодо її раціональ­ного використання.

Найвищим вітроенергетичним потенціалом відзна­чаються узбережжя Чорного та Азовського морів. Південний берег Криму, вершини Українських Кар­пат, Кримських гір.

Умови вітровикористання оптимальні протягом усього року. Будівництво вітроелектростанцій треба розгортати у цих регіонах, враховуючи значний дефіцит власних генеруючих потужностей. Можливе ефективне розміщення як потужних вітроелектрос­танцій, так і автономних вітроенергоустановок. Слід надавати перевагу будівництву вітроелектростанцій на прилеглих водних акваторіях, що мають особливо високий вітроенергетичний потенціал.

· Високий потенціал вітрової енергії властивий району Донецької височини, Приазовської та При­чорноморської низовин. Тут протягом року сприят­ливі умови для вітровикористання та ефективної ро­боти потужних вітроелектростанцій та автономних вітроенергоустановок.

· Достатнім вітроенергетичним потенціалом від­значаються також Подільська та Придніпровська ви­сочини. Умови вітровикористання досить сприятли­ві, особливо у холодний період року.

· Поліська та Придніпровська низовини характе­ризуються невисоким вітровим потенціалом та не­рівномірним його розподілом протягом року. Умови вітровикористання менш сприятливі, рекомендуєть­ся розміщення тихохідних вітроенергоустановок рентабельність яких підвищуватиметься у холодний період року.

· Передкарпаття, Закарпаття та вузькі захищені до­лини Українських Карпат та Кримських гір відзначаються низьким вітровим потенціалом. Умови вітро­використання несприятливі, за винятком окремих місць, які значно домінують над навколишньою місцевістю.

Наведені показники кліматичного потенціалу вітрової енергії можуть бути застосовані у техніко-енергетичних розрахунках та для обґрунтування раціонального розміщення об'єктів вітроенергетики.



Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 360;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.013 сек.