Загальні принципи організації будівництва


 

Будівництво будинків і споруджень будь-якого призначення здійснюється тільки за відповідними проектами. Проект – це технічний документ, що складається з двох частин: графічної і розрахунково-текстової (креслень, розрахункових і пояснювальних записок і кошторисів).

Технологія будівельного виробництва – це сукупність методів і послідовність виконання робіт на будівничому об’єкті. Під будівельною продукцією розуміють готові будинки й споруди. При їхньому зведенні виконуються загальнобудівельні, спеціалізовані та монтажні роботи.

Будівництво – це виробничий процес на будівельному майданчику, за результатами якого одержують готову продукцію – будинки й спорудження. Залежно від характеру робіт будівельні процеси підрозділяють на підготовчі, транспортні, основні, допоміжні й завершальні. За ступенем механізації розділяють процеси механізовані, напівмеханізовані й ручні.

Організація праці в будівництві має забезпечувати раціональне використання трудових ресурсів, поділ і кооперацію праці, її нормування і стимулювання, правильну організацію робочих місць та їхнє обслуговування, технічне забезпечення безпечних умов праці.

 

Сучасні методи виконання основних

Будівельних робіт

 

До основних будівельних робіт належать земляні, кам’яні, бетонні й монтажні.

Земляні роботи пов’язані з розробкою, переміщенням і укладкою грунтів. Розробку ґрунту ведуть механічним, гідромеханічним, вибуховим або комбінованим способами. При механічному способі ґрунти розробляють екскаваторами (одно- або багатоковшовими) і землерийно-транспортними машинами (скреперами, бульдозерами, грейдерами). Більше 80 % обсягу земельних робіт виконуються цим способом.

Гідромеханічний спосіб розробки полягає в руйнації земляного масиву струменем води з гідромоніторної установки, а пульпа, що утворюється, відсмоктується землесосним снарядом і по напірних трубопроводах транспортується у відвал. Цей засіб доцільний при грунтах, що легко розмиваються, і за наявності джерела води.

Вибуховий спосіб розробки полягає в руйнації земляного масиву і переміщенні зруйнованої породи за рахунок енергії вибуху. Цей спосіб застосовується при устрої котлованів і траншей у скельних і мерзлих грунтах, при руйнації старих будинків і споруджень.

Кам’яні роботи виконують при влаштуванні фундаментів, стін і т. ін. Залежно від матеріалів кам’яні кладки розділяють на бутову (із природних каменів неправильної форми), тесову (із природних обтесаних або пилених каменів), цегельну (із глиняної або силікатної цегли), дрібноблочну (із дрібних керамічних і бетонних блоків), великоблочну (із крупних керамічних і бетонних блоків).

Кладку ведуть рядами, зв’язуваючи камені розчином. Зазори між суміжними каменями, заповнені розчином, називають швами.

Процес кладки складається з основних операцій (подача, розкладка каменів, розрівнювання розчину, укладка каменів) і допоміжних (установка порядовок – рейок із різноманітними за висотою рядами кладки, причалок – шнура між двома порядовками, перелопачування розчину, перевірка правильності кладки рівнем і відвісом). Кам’яну кладку виконує ланка мулярів (2-6 чол.) або бригада (якщо фронт робіт великий).

Бетонні роботи виконуються при влаштуванні бетонних і залізобетонних (збірних і монолітних) конструкцій. Процес зведення будинків і споруджень із монолітного залізобетону складається зі взаємозалежних заготівельних (виготовлення опалубки, арматурних каркасів, готування бетонної суміші) і будівельних процесів (установка опалубки, монтаж арматури, транспортування, укладка й ущільнення бетонної суміші, догляд за бетоном, розбирання опалубки).

Опалубка (форма) має відповідати проектним обрисам елемента, що бетонується. Вона буває дерев’яною, металевою, деревометалевою, залізобетонною й ін. За конструктивно-функціональними ознаками опалубку розділяють на розбірно-переставну, ковзну, підйомно-переставну, блоки-форми, невилучну.

Арматурні вироби (сітки, плоскі й просторові каркаси) виготовляють на спеціалізованих заводах або в арматурних цехах заводів збірного залізобетону і збирають у каркаси безпосередньо на будмайданчику, а потім за допомогою кранів установлюють у конструкцію. Бетонну суміш виготовляють на бетонних заводах, транспортують до місця укладки автосамосвалами або автобетоновозами і вивантажують безпосередньо на місце укладки або в особливі пристосування (бадді), що подаються кранами до місця укладки. Зараз для подачі бетону до місця укладки застосовують бетононасоси.

Ущільнення бетонної суміші виконується шарами глибинними шланговими вібраторами протягом 30-40 с до появи на поверхні цементного молока.

Забетоновану конструкцію необхідно якийсь час охороняти від впливу вітру і прямих сонячних променів, укривати мішковиною, опилками, систематично поливати, підтримуючи поверхні вологими.

Монтажні роботи – це індустріальний механізований комплексний процес зведення будинків і споруджень із готових бетонних, залізобетонних, азбестоцементних, дерев’яних, металевих конструкцій, блоків або об’ємних елементів. Удосконалювання монтажних процесів пов’язане зі застосуванням нових прогресивних конструкцій (трьохшарових стінових і покрівельних, сталевих і алюмінієвих панелей з ефективними утеплювачами, трубчастих конструкцій покриттів, нових синтетичних герметиків для зашпаровування стиків), а також із підвищенням рівня їхньої технологічності.

Технологічний процес монтажу будинків і споруджень складається з транспортних (доставка і завантаження, складання конструкцій), підготовчих (перевірка якості конструкцій, такелажних засобів і пристосувань, складання конструкцій і підготовка їх до монтажу) і власне монтажних процесів (строповка, підйом, установка, закріплення конструкцій і зашпаровування стиків).

Способи монтажу залежать від проектних рішень, типу і вантажності монтажних машин і ступеня технологічності будівельних конструкцій.

Розрізняють такі способи: дрібноелементний (конструкцію збирають з окремих елементів); поелементний (складання здійснюють із конструктивних елементів); блоковий (складання виконують із плоских і просторових блоків). Широкого застосування набули способи блокового і поелементного монтажу.

Устаткування для монтажних робіт підрозділяють на такелажне (канати, стропи, траверси й інші захватні пристосування, талі, домкрати, лебідки) і кранове (баштові, козлові, стрілові, самохідні крани і т. ін.).

 

Основні поняття

 

Клінкер Мергель

Цемент Опалубка

Гіпс Арматурні вироби

Конструктивні елементи Шлангові вібратори

 

Питання для обговорення

 

1. Як класифікують цементи?

2. З якої сировини виробляється цемент?

3. Як виробляється гіпс і вапно?

4. Дайте визначення термінам: “будинок” і “спорудження”.

5. Чим визначається вогнестійкість будинків?

6. Які вимоги висуваються до основ і фундаментів будинків?

7. Які вимоги висуваються до стін будинків та їх різновидів?

8. В чому полягає сутність принципів організації будівництва?

 



Дата добавления: 2021-07-22; просмотров: 317;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.013 сек.