Простий та переказний вексель та їх учасники


При цьому Закон розрізняє два види векселів:

а) простий;

б) переказний (тратта).

Простий вексель містить безумовне зобов'язання або обіцянку однієї особи (векселедавця) сплатити визначену суму певній особі (векселеодержувачю).

Виходячи із визначення первинними сторонами простого векселя виступають:

- векселедавець - особа, що виписує вексель, яка одночасно є і платником за векселем;

- ремітент - перший отримувач за векселем або перший векселедержатель, перед яким платник приймає зобов'язання про платіж.

Отже, простий вексель видається векселедавцем на ім'я векселетримача або, як прийнято казати, наказу векселетримача. Платником по такому векселі є самий векселедавець, він особисто зобов'язується сплатити вексельну суму першому отримачу і його векселеприємникам.

 

. 1

2

4

 

 


Дії учасника обігу простого векселя:

1 - видача векселя ;

2 - пред’явлення векселя до оплати ;

3 - погашення векселя ;

4 - повернення погашеного векселя .

 

Рис.11. 2. Схема найпростішого обігу з простим векселем.

 

Стосовно учасників, прості векселя діляться на векселя до одержання /або чужі векселя/ і векселя до платежу /або власні векселя/.

Кожний простий вексель є: векселем до одержання - для векселетримача /одержувача грошей/; векселем до платежу - для векселедавця - платника.

Переказний вексель являє собою письмовий документ, що містить безумовний наказ або пропозицію однієї особи (векселедавця), звернені до іншої особи (платника), сплатити відповідну суму третій особі або за його наказом у встановлений термін або на вимогу.

Схема застосування переказного векселя показана на рис.11.3.

1 - видача векселя;

2 - пред'явлення векселя до акцепту (презентацiя);

3 - пiдтвердження акцепту; 4 - пред'явлення векселя до оплати;

5 - погашення векселя (оплата);

6 - вручення погашеного векселя з розпискою про отримання платежу.

 

Рис. 11.3 Схема розрахунків з використанням переказного векселя.

 

 

Схема використання векселя у взаєморозрахунках у замкнутому ланцюгові підприємств наведена на рис. 11.4.

Рия.11.4. Схема використання векселя у взаєморозрахунках

Переказний вексель, таким чином, відрізняється від простого тим, що за переказним векселем платником може бути не векселедавець, а інша особа, яка після акцепту переказного векселя приймає на себе зобов'язання сплатити за ним.

У переказному векселі первісними учасниками є:

- трассант (векселедавець) - особа, що виписує вексель;

- трассат (платник), до якого трасант звертає свій наказ про платіж за векселем;

- ремітент - перший отримувач або перший векселедержатель, на користь якого виставляється вексель. Тобто, за переказним векселем, на відміну від простого, платником є не векселедавець, а інша особа, яка повинна письмово підтвердити свою згоду здійснити платіж за векселем у визначений строк - ця спеціальна дія називається акцептом тратти.

Тому переказний вексель має форму наказу трассанта (декселедавця) платнику (трассату) (який після акцепту стає акцептантом) здійснити платіж за векселем.

Отже, переказний вексель видається трасантом на трасата за наказом ремітенту. Платником по такому векселі є не самий векселедавець, а інша особа: трасант доручає цій особі (трасату) здійснити платіж за нього. Трасат, у свою чергу, повинний дати згоду оплатити вексель - письмово на самому векселі за допомогою будь-якого напису (не суперечному законодавству), що підтверджує прийняття векселя до платежу ( тобто акцептувати вексель).

Тільки з моменту такого прийняття трасат стає зобов’язаним по векселі особою - платником, і вже особисто зобов'язується в платежі вексельної суми векселетримачу і його векселеприємникам.

Переказні векселя стосовно учасників діляться на римеси /Remittance, Rimesse, Remisse/ і тратти /Draft, Tratte, Traite/.

Кожний переказний вексель є: римесою - для ремітенту, а при участі чотирьох осіб - і для презентанта /одержувача грошей/; траттою - для трасату /платника/.

Видавати переказний вексель на кого-небудь - значить трасувати на нього, а сама дія називається трасуванням. Видавати переказний вексель на користь кого-небудь - значить ремітувати, а сама дія називається ремітуванням. Отже, трасант, видаючи вексель, по-перше, трасує на трасату, і, по-друге, ремітує ремітенту.

Для інших осіб переказний вексель не є ні траттою, ні римесою.

Таким чином, у простому векселі векселедавець і платник сполучені в одній особі, а в переказному - роз'єднані (трасант і трасат).

 



Дата добавления: 2020-12-11; просмотров: 372;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.