Тема 2 Облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів


Питання для вивчення:

1. Основні засоби підприємства, їх класифікація та оцінка.

2. Документальне оформлення операцій з основними засобами та іншими необоротними активами.

3. Облік операцій з основними засобами та іншими необоротними активами.

4. Облік амортизації та зносу основних засобів та інших необоротних активів.

5. Інвентаризація основних засобів та відображення її результатів в обліку.

6. Облік орендованих основних засобів та інших необоротних матеріальних активів.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби (далі – ОЗ), інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи визначаються в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”.

Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Згідно Податкового кодексу України основні засоби це “матеріальні цінності, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів із дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом”. Таке визначення ОЗ впливає на відображення операцій з ними у податковому обліку підприємства.

Основні засоби визнаються активом, якщо є ймовірність в майбутньому для підприємства одержати економічні вигоди від його використання та його вартість можна достовірно визначити.

Основними завданнями обліку основних засобів є:

— визначення первісної вартості об'єктів основних засобів;

— відображення в обліку надходження та вибуття об'єктів та витрат на їх утри­мання та поліпшення;

— нарахування амортизації активів із використанням різних методів та відобра­ження її в обліку;

— проведення переоцінки об'єктів та відображення її в обліку;

— відображення операцій, пов'язаних з фінансовою та операційною орендою основних засобів;

— розкриття інформації про основні засоби у примітках до фінансової звітності

Основні засоби класифікуються за наступними ознаками:

Ø за функціональним призначенням ОЗ бувають виробничими та невиробничими:

- виробничі основні засоби, що безпосередньо беруть участь у виробничому (комерційному, банківському) процесі або сприяють його здійсненню (будови, споруди, силові машини й устаткування, робочі машини і обладнання тощо, які діють у сфері матеріального виробництва);

- невиробничі основні засоби, що не беруть безпосередньої або побічної участі у процесі діяльності і призначені здебільшого для обслуговування комунальних і культурно-побутових потреб трудящих (будови і споруди, обладнання, машини і апарати тощо, використовувані у невиробничій сфері).

Ø за галузевими ознаками ОЗ бувають промисловими, будівельними, сільськогосподарськими, транспортними тощо;

Ø за використанням ОЗ бувають діючі, недіючі, й ті, що знаходяться в запасі;

- діючі (усі основні засоби, що використовуються у господарстві),

- недіючі (ті, що не використовуються в даний період часу через тимчасову консервацію підприємства або окремих цехів),

- запасні(різне устаткування, що перебуває в резерві і призначене для заміни об'єктів основних засобів, що вибули або ремонтуються).

Ø за належністю ОЗ бувають власними й орендованими.

Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами:

§ Основні засоби:

- Інвестиційна нерухомість.

- Земельні ділянки.

- Капітальні витрати на поліпшення земель.

- Будинки, споруди та передавальні пристрої.

- Машини та обладнання.

- Транспортні засоби.

- Інструменти, прилади, інвентар (меблі).

- Тварини.

- Багаторічні насадження.

- Інші основні засоби.

§ Інші необоротні матеріальні активи:

- Бібліотечні фонди.

- Малоцінні необоротні матеріальні активи.

- Тимчасові (не титульні) споруди.

- Природні ресурси.

- Інвентарна тара.

- Предмети прокату.

- Інші необоротні матеріальні активи.

§ Незавершені капітальні інвестиції.

Придбані (створені) основні засоби та інші необоротні активи зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка є історичною (фактичною) собівартістю необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливою вартістю інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.

Первісна вартість об’єкта основних засобів складається з таких витрат:

- суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);

- реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт основних засобів;

- суми ввізного мита;

- суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);

- витрати зі страхування ризиків доставки основ них засобів;

- витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів;

- інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Витрати на сплату відсотків за користування кредитом не включаються до первісної вартості основних засобів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок позикового капіталу.

Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання.

Первісна вартість основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість.

Первісна вартість об’єкта основних засобів, придбаного в обмін (або частковий обмін) на неподібний об’єкт, дорівнює справедливій вартості переданого об’єкта основних засобів, збільшений (зменшений) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.

Первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція) що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта.

Також, ОЗ оцінюються за ліквідаційною вартістю (сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов’язаних з продажем); переоціненою вартістю (вартість необоротних активів після їх переоцінки); залишковою вартістю (як різниця між первісною вартістю та сумою зносу ОЗ); за справедливою вартістю (ринковою).

2. Документування основних засобів на підприємство оформлюється первинними документами, що визначені наказом Міністерства статистики України “Про затвердження типових форм первинного обліку” №352 від 29.12.1995р.

Документування господарських операцій здійснюється за допомогою таких форм:

- Акт прийому-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. ОЗ-1);

- Акт здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів (ф. ОЗ-2);

- Акт списання основних засобів (ф. ОЗ-3);

- Акт на списання автотранспортних засобів (ф. ОЗ-4);

- Акт встановлення, пуску та демонтажу будівельної машини (ф.ОЗ-5);

- Інвентарна картка обліку основних засобів (ф. ОЗ-6);

- Опис інвентарних карток по обліку основних засобів (ф. ОЗ - 7);

- Картка обліку руху основних засобів (ф. ОЗ - 8);

- Інвентарний список основних засобів (ф. ОЗ - 9);

- Розрахунок амортизації основних засобів (для промислових підприємств) (ф. ОЗ - 14);

- Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій) (ф. ОЗ - 15);

- Розрахунок амортизації по автотранспорту (ф. ОЗ - 16).

Акт прийому-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. ОЗ - 1) застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об’єктів, для обліку введення їх в експлуатацію, при оформленні внутрішнього переміщення, а також для виведення із складу основних засобів, внаслідок їх передачі іншому підприємству. Він оформляється комісією в одному примірнику в момент надходження чи вибуття основних засобів. Після цього акт прийому-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. ОЗ-1) з доданою технічною документацією передається в бухгалтерію, підписується керівником та головним бухгалтером.

Акт здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів (ф. ОЗ-2) підписується відповідальним працівником відділу та представником організації (відділу), що проводила ремонт чи модернізацію основних засобів, та передається в бухгалтерію. В технічну документацію об’єкта основних засобів вносяться необхідні зміни в характеристику об’єкта, що пов’язані з ремонтом, реконструкцією чи модернізацією. Документ складається в двох екземплярах: один передається організації, що здійснює ремонт; інший – в бухгалтерію.

“Акт списання основних засобів” (ф. ОЗ-3) використовується при оформленні вибуття основних засобів, при повному чи частковому їх списанні. Акт складається в двох примірниках (один – в бухгалтерії, інший – матеріально-відповідальній особі). В акті вказуються затрати на списання, а також вартість матеріальних цінностей, отриманих внаслідок ліквідації.

“Акт на списання автотранспортних засобів” (ф. ОЗ-4) застосовується для оформлення списання легкового чи вантажного автомобіля, причепа тощо внаслідок їх повної ліквідації.

В бухгалтерії на кожен об’єкт основних засобів відкривається інвентарна картка обліку основних засобів (ф. ОЗ-6) на підставі “Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів” (ф. ОЗ-1), технічної та іншої документації. Аналітичний облік основних засобів та їх зносу ведеться за кожним об’єктом окремо з розподілом на: власні, отримані на умовах фінансової оренди, виробничі, невиробничі.

В інвентарній картці записуються тільки основні якісні та кількісні характеристики основного засобу (назву підприємства, місце знаходження, рахунок, субрахунок, код аналітичного обліку, первісну вартість, норму амортизаційних відрахувань, рік випуску, суму зносу, дату введення в експлуатацію, номер їх паспорту тощо). Всі зміни, що відбуваються з основними засобами, обов’язково реєструються в інвентарній картці.

Для реєстрації інвентарних карток використовують “Опис інвентарних карток по обліку основних засобів” (ф. ОЗ -7), записи в якому ведуться в розрізі класифікаційних груп (видів) основних засобів.

При ручній обробці облікової документації для обліку руху основних засобів по кваліфікаційних групах застосовується “Картка обліку руху основних засобів” (ф. ОЗ-8)

Для пооб’єктного обліку основних засобів за місцями їх знаходження матеріально відповідальна особа веде “Інвентарний список основних засобів” (ф. ОЗ-9).

Дані цього інвентарного списку повинні відповідати даним інвентарних карток, які ведуться в бухгалтерії.

Для визначення суми амортизації основних засобів, що належить до нарахування у звітному місяці застосовується “Розрахунок амортизації основних засобів (для промислових підприємств)” (ф. ОЗ-14), “Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій)” (ф. ОЗ-15), “Розрахунок амортизації по автотранспорту” (ф. ОЗ-16).

3. Для узагальнення інформації про наявність і рух основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, довгострокових фінансових інвестицій, капітальних інвестицій, довгострокової дебіторської заборгованості та інших необоротних активів, а також зносу необоротних активів призначені рахунки першого класу.

Для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансового лізингу об’єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів призначено рахунок 10 “Основні засоби”:

10 “Основні засоби”

Дт Кт
Сальдо на початок звітного періоду  
надходження (придбаних, створених, безоплатно отриманих) основних засобів на баланс підприємства, які обліковуються за первісною вартістю, сума витрат, яка пов’язана з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта; сума дооцінки вартості об’єкта основних засобів вибуття основних засобів внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом, а також у разі часткової ліквідації об’єкта основних засобів, сума уцінки основних засобів  
Оборот за звітній період Оборот за звітній період
Сальдо на кінець звітного періоду  

Рахунок 10 “Основні засоби” має такі субрахунки:

100 «Інвестиційна нерухомість», який призначено для ведення обліку наявності та руху об’єктів інвестиційної нерухомості.

101 “Земельні ділянки”, який призначено для ведення обліку земельних ділянок;

102 “Капітальні витрати на поліпшення земель”, який призначено для ведення обліку капітальних витрат на поліпшення земель (меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи).

103 “Будинки та споруди”, який призначено для ведення обліку будинків, споруд, їх структурних компонентів та передавальних пристроїв, а також житлових будинків;

104 “Машини та обладнання”, який призначено для ведення обліку машин та обладнання;

105 “Транспортні засоби”, який призначено для ведення обліку транспортних засобів;

106 “Інструменти, прилади та інвентар”, який призначено для ведення обліку інструментів, приладів та інвентаря;

107 “Тварини”, який призначено для ведення обліку тварин;

108 “Багаторічні насадження”, який призначено для ведення обліку багаторічних насаджень;

109 “Інші основні засоби”, який призначено для ведення обліку основних засобів, які не включені до інших субрахунків рахунку 10 “Основні засоби”.

Аналітичний облік основних засобів ведеться щодо кожного об’єкту окремо.

При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації про наявність і рух основних засобів підприємства використовується журнал-ордер № 4.

Для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух інших необоротних матеріальних активів, які не відображені у складі об’єктів обліку на рахунку 10 “Основні засоби” призначено рахунок 11 “Інші необоротні матеріальні активи”:

11 “Інші необоротні матеріальні активи”

Дт Кт
Сальдо на початок звітного періоду  
надходження (придбаних, створених, безоплатно отриманих інших необоротних матеріальних активів на підприємство (за первісною вартістю); сума витрат, яка пов’язана з поліпшенням об’єкта (реконструкція, модернізація), що приводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта; сума дооцінки вартості об’єкта необоротних матеріальних активів вибуття інших необоротних матеріальних активів внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом, а також у разі часткової ліквідації об’єкта та сума їх уцінки  
Оборот за звітній період Оборот за звітній період
Сальдо на кінець звітного періоду  

 

Рахунок 11 “Інші необоротні матеріальні активи” має такі субрахунки:

111 “Бібліотечні фонди”, який призначено для ведення обліку наявності та руху бібліотечних фондів;

112 “Малоцінні необоротні матеріальні активи”, який призначено для відображення вартості предметів, строк корисного використання яких більше одного року, зокрема спеціальні інструменти і спеціальні пристосування, вартість яких погашається нарахуванням зносу за встановленою підприємством ставкою (нормою) з урахуванням очікуваного способу використання таких об’єктів та інших предметів, які за вартісними ознаками підприємством зараховані до малоцінних необоротних матеріальних активів;

113 “Тимчасові (нетитульні) споруди”, який призначено для ведення обліку експлуатаційних тимчасових (не титульних) споруд;

114 “Природні ресурси”, який призначено для ведення обліку наявності та руху придбаних природних ресурсів для наступного видобутку (нафту, газу тощо);

115 “Інвентарна тара”, який призначено для ведення обліку наявності та руху інвентарної тари;

116 “Предмети прокату”, який призначено для ведення обліку наявності та руху активів, призначених для видачі напрокат;

117 “Інші необоротні матеріальні активи”, який призначено для ведення обліку наявності та руху інших необоротних матеріальних активів, які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 11 “Інші необоротні матеріальні активи”.

Аналітичний облік необоротних матеріальних активів ведеться щодо кожного об’єкта цих активів.

При використанні підприємством журнально-ордерної форми обліку для узагальнення інформації про наявність і рух інших необоротних активів підприємства використовується журнал-ордер № 4.

Для обліку витрат, пов’язаних із придбанням або створенням матеріальних і нематеріальних активів, застосовується рахунок 15 “Капітальні інвестиції”:

15 “Капітальні інвестиції”

Дт Кт
Сальдо на початок звітного періоду  
збільшення зазначених витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних активів їх зменшення (уведення в дію, прийняття в експлуатацію придбаних або створених матеріальних та нематеріальних активів тощо
Оборот за звітній період Оборот за звітній період
Сальдо на кінець звітного періоду  

Аналітичний облік капітальних інвестицій ведеться відповідно за видами основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, а також за окремими об’єктами капітальних вкладень (інвентарними об’єктами).

Рахунок 15 “Капітальні інвестиції” має такі субрахунки:

151 “Капітальне будівництво”, який призначено для відображення витрат на будівництво, що здійснюється як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства. На цьому субрахунку також ведеться облік устаткування, що підлягає монтажу в процесі будівництва, та авансові платежі для фінансування вказаного будівництва;

152 “Придбання (виготовлення) основних засобів”, який призначено для обліку витрат на придбання або виготовлення власними силами матеріальних активів, облік яких ведеться на рахунку 10 “Основні засоби” (крім об’єктів будівництва та основного стада);

153 “Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів”, який призначено для відображення витрат підприємства (організації, установи) на придбання або виготовлення власними силами матеріальних активів, облік яких ведеться на рахунку 11 “Інші необоротні матеріальні активи”.

154 “Придбання (створення) нематеріальних активів”, який призначено для відображення витрат підприємства на придбання або створення власними силами активів, облік яких ведеться на рахунку 12 “Нематеріальні активи”;

155 “Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів”, який призначено ведення обліку витрат на придбання або вирощування (створення) довгострокових біологічних активів, облік яких ведеться на рахунку 16 «Довгострокові біологічні активи».

 

Облік надходження основних засобів

Основні засоби підприємства можуть надходити внаслідок:

1. придбання основних засобів у постачальників з оплатою грошовими коштами;

2. об'єкти, що їх вклали засновники (учасники) до статутного капіталу;

3. одержані безкоштовно;

4. придбаний в результаті обміну на інший актив;

5. об'єкти, збудовані підприємством, установлене устаткування, закінчені роботи з побудови або дообладнання, які збільшують первинну вартість об'єктів;

6. виявлені під час інвентаризації надлишки основних засобів.

1. На підприємствах надходження основних засобів у системі рахунків відображається наведеними далі записами.

 

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Перша подія – отримання об’єкта основних засобів
Отримано основні засоби від постачальника
Відображено сума податкового кредиту
Перераховано оплату постачальнику
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію
Перша подія – оплата об’єкта основних засобів
Перераховано аванс постачальникам
Відображено виникнення податкового кредиту з ПДВ
Отримано основні засоби від постачальника
Відображено сума податкового кредиту
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію
Відображено взаємозалік заборгованостей

 

Наприклад:

Підприємство придбало обладнання за ціною 12000грн. (з ПДВ). Витрати на доставку становили 600 грн. (ПДВ). Оплата за отримані основні засоби була здійсненна після їх отримання. Відобразити господарські операції на рахунках бухгалтерського обліку.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума
Дт Кт
Отримано основні засоби від постачальника
Відображено сума податкового кредиту
Перераховано оплату постачальнику
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

2. При формування статутного капіталу підприємства його учасники вносять свою частку не тільки грошовими коштами, але й майном.

Надходження основних засобів від засновників відображається наступними бухгалтерськими записами:

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Оголошено статутний капітал (відображена заборгованість засновника)
Отримано основні засоби від засновника
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

 

Наприклад

Підприємство, як внесок до статутного фонду отримало обладнання вартістю 45000грн. Витрати на транспортування та монтаж обладнання становить 1200грн з ПДВ. Відобразити данні операції на рахунках бухгалтерського обліку.

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума
Дт Кт
Оголошено статутний капітал (відображена заборгованість засновника)
Отримано основні засоби від засновника
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

 

3. Безоплатне отримання основних засобів відображається як збільшення додаткового капіталу підприємства за кредитом рахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»

Безоплатне отримання основних засобів відображається наступними бухгалтерськими проводками.

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Безкоштовно отримано об’єкт основних засобів
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

Наприклад.

Підприємство безоплатно отримало обладнання, вартість якого становила 24000 грн. Витрати підприємства на транспортування та монтаж становили 1800грн. з ПДВ Відобразити данні операцій на рахунках бухгалтерського обліку.

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума
Дт Кт
Безкоштовно отримано об’єкт основних засобів
Відображено вартість транспортних та монтажних послуг
Відображено сума податкового кредиту
Сплачено за транспортні та монтажні роботи
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

 

1. Основний засіб може бути придбаний в результаті обміну на інший актив. Данні операції в бухгалтерському обліку відображається наступним чином:

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Передача основних засобів іншому підприємству
Виникнення податкового зобов’язання
Списано залишкову вартість основних засобів
Отримано основні засоби
Відображено податковий кредит
Введено основні засоби в експлуатацію
Проведено взаємозалік заборгованостей

 

6. Об'єкти, збудовані підприємством самостійно відображається наступними бухгалтерськими проводками.

№ п/п   Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Придбано будівельні матеріали
Відображено сума ПДВ
Сплачено постачальникам за будівельні матеріали
Списано на виготовлення об’єкта основних засобів матеріали
Нарахована заробітна плата працівникам занятим в виготовлені об’єкта основних засобів
Здійснено відрахування до пенсійного фонду
Здійснено відрахування до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Здійснено відрахування до фонду соціального страхування по безробіттю
Здійснено відрахування до фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві
Одержано послуги сторонніх організацій
Відображено сума ПДВ
Сплачено за послуги сторонній організації
Нараховано амортизацію основних засобів, зайнятих виготовлені об’єкта основних засобів
Введено об’єкт основних засобів в експлуатацію

 

 

Облік вибуття основних засобів

Вибуття основних засобів відбувається у таких випадках:

- безкоштовна їх передача іншим підприємствам,

- ліквідація внаслідок непридатності для подальшої експлуатації через стихійне лихо (пожежа, повінь),

- реалізацію,

- заміну застарілого обладнання машин новими.

На підприємствах реалізація основних засобів (залежно від його причини) у системі рахунків відображається такими записами.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Перша подія – відвантаження об’єкта основних засобів
Списано знос реалізованих основних засобів
Переведено об’єкт основних засобів до складу необоротних активів, які утримуються для подальшого продажу
Відображено собівартість реалізованих основних засобів
Відображено дохід з реалізації об’єкта основних засобів
Відображено податкове зобов’язання з ПДВ
Списано на фінансовий результат дохід від реалізації об’єкта основних засобів
Списано на фінансовий результат витрати пов’язані з реалізацією об’єкта основних засобів
Перша подія – оплата об’єкта основних засобів
Отримано аванс від покупців
Відображено виникнення податкового зобов’язання
Списано знос реалізованих основних засобів
Переведено об’єкт основних засобів до складу необоротних активів, які утримуються для подальшого продажу
Відображено собівартість реалізованих основних засобів
Відображено дохід з реалізації об’єкта основних засобів
Відображено податкове зобов’язання з ПДВ
Списано на фінансовий результат дохід від реалізації об’єкта основних засобів
Списано на фінансовий результат витрати пов’язані з реалізацією об’єкта основних засобів
Проведено взаємозалік заборгованостей

 

Наприклад.

Підприємство реалізує ОЗ по ціні 19000грн. За даними бухгалтерського обліку первісна вартість ОЗ 18500 грн., сума нарахованого зносу 6600грн. Відобразити дані операцій на рахунках бухгалтерського обліку.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума
Дт Кт
Списано знос реалізованих основних засобів
Переведено об’єкт основних засобів до складу необоротних активів, які утримуються для подальшого продажу
Відображено собівартість реалізованих основних засобів
Відображено дохід з реалізації об’єкта основних засобів
Відображено податкове зобов’язання з ПДВ 3166,67
Списано на фінансовий результат дохід від реалізації об’єкта основних засобів 15833,33
Списано на фінансовий результат витрати пов’язані з реалізацією об’єкта основних засобів

 

 

При безоплатній передачі об’єкта основних засобів іншому підприємству відображається наступними бухгалтерськими проводками:

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Списано знос основних засобів
Відображено списання залишкової вартості основних засобів
Відображено податкове зобов’язання з ПДВ
Списано на фінансовий результат витрати по безоплатній передачі об’єкта основних засобів

Згідно із Законом України «Про податок на додану вартість» при безоплатній передачі основних засобів нараховується ПДВ на залишкову вартість.

 

Наприклад.

Підприємство безоплатно передало ОЗ первісна вартість об’єкта бухгалтерського обліку.

 

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума
Дт Кт
Списано знос основних засобів
Відображено списання залишкової вартості основних засобів
Відображено податкове зобов’язання з ПДВ
Списано на фінансовий результат витрати по безоплатній передачі об’єкта основних засобів

 

При передачі об’єкта основних засобів, як внесок до статутного капіталу іншого підприємства відображається наступними бухгалтерськими проводками.



Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 336;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.046 сек.
№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дт Кт
Погоджена засновниками вартість об’єкта основних засобів перевищує її залишкову вартість
Списана сума нарахованої амортизації
Відображено списання залишкової вартості з одночасним визнанням фінансової інвестиції
Відображена сума податкових зобов’язань з ПДВ
Відображена різниця між справедливою та залишковою вартістю об’єкта основних засобів
Погоджена засновниками вартість об’єкта основних засобів нижче його залишкової вартості
Списана сума нарахованого зносу об’єкта основних засобів
Відображено списання залишкової вартості об’єкта основних засобів в межах справедливої вартості з одночасним визнанням фінансової інвестиції
Відображена сума податкових зобов’язань з ПДВ
Відображена сума перевищення залишкової вартості об’єкта основних засобів над справедливою вартіст