Стратегічний потенціал організації


Процес целепологания в організації (рис. 3) складається з місії, мети, ділової стратегії, визначення завдань окремих підрозділів.

Розглянемо різницю між цими поняттями.

Місія – це генеральна мета організації, вона пояснює, чому організація існує і визначає її місце серед інших організацій. Як видно з схеми, місія спрямована в зовнішнє середовище і показує, які з насущних потреб суспільства організація може задовольнити. Розглянемо приклади місій деяких відомих організацій.

Місія компанії Кодак - "Ви натискаєте на кнопку, ми робимо все інше"; компанії "Apple" - "Виробництво дружнього призначеного для користувача комп'ютера"; компанії "Пепсі" - "На відстані витягнутої руки".

 


Рис. 3. Процес цілеполагання в организації

Правильно сформульована місія відповідає наступним вимогам:

· має бути виражена в простій, зручній для сприйняття формі;

· у основі місії повинні лежати завдання задоволення запитів і інтересів споживачів;

· у місії має бути відповідь на питання: чому споживачі купуватимуть товари або послуги цієї компанії, а не іншої.

Приклад: Ситуація щодо створення компанії "Федерал-експрес".

В середині 70-х років студент Йельского університету Фредерік У. Сміт написав курсову роботу, що здивувала всіх викладачів. Він пропонував створити фірму з авіаперевезень невеликих посилок і бандеролей по території країни в межах однієї доби. Автор збирався потіснити на цьому ринку таких потужних конкурентів, як американська поштова служба і Ю.Пі.Ес, хоча вартість його послуг була у декілька разів дорожча за існуючу. Викладачі дуже низько оцінили його роботу, але оптимізму студентові не зменшили. Закінчивши університет, він утілив свою мрію в реальність, створивши компанію "Федерал-експрес". Відмітні особливості своїх послуг він сформулював за допомогою наступної місії: "Абсолютно без варіантів, до 10.30 ранку наступного дня". Ця місія, більше, ніж студентська курсова робота, переконала потенційних клієнтів в ефективності і результативності його бізнесу, який приносить йому щорічно до 58 млн. доларів особистого доходу, а зарплата співробітників його компанії є однією з найвищих в країні.

Місія задає загальні орієнтири, напрями функціонування організації, що виражають сенс її існування, а ті конкретні кінцеві стани, до яких прагне організація, фіксуються у вигляді її напрямів діяльності або довгострокових цілей. У кінці 70-х рр., наприклад, компанія "IBM" визначила в якості найважливіших, наступні напрями діяльності на 80-і рр.:

· забезпечення лідируючої позиції в галузі виробництва продукції;

· досягнення високих результатів в галузі технології;

· підвищення ефективності виробництва;

· постійне забезпечення рівня рентабельності, достатнього для розвитку.

Цілі на відміну від місії є внутрішньою справою компанії. Цілі можуть бути визначені як отримання максимального прибутку, завоювання більшої частки на ринку. Зазвичай компанія не дуже зацікавлена в широкому обнародуванні своїх цілей, особливо якщо справа стосується прибутку.

Стратегія визначає систему поточних і перспективних заходів, прийнятих організацією, по досягненню намічених цілей.

Цілі і стратегії підприємства визначають завдання окремих підрозділів підприємства.

Завдання – це робота або її частина, яка має бути виконана певним способом у певний період. Формування і повідомлення завдань окремим підрозділам підприємства, виходячи з його цілей і стратегії, є важливим засобом координації робіт за умови, що завдання підрозділів пов'язані з цілями організації в цілому, складають конкретний вклад в мету організації і не вступають в протиріччя із завданнями інших підрозділів. Завдання відділу маркетингу, наприклад, можуть бути: вивчення ринку; реклама; ціноутворення; створення системи збуту; розподіл створеної продукції; збут.



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1561;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.