ТЕМА 10. АНАЛІЗ ДИНАМІЧНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ


 

1. Управління структурою витрат за проектом (сам).

2. Використання виробничого лівериджу для прийняття проектних рішень.

3. Поняття і розрахунок беззбитковості проекту.

4. Особливості прийняття рішень в умовах динамічних змін.

 

1.

Важливим показником проекту є аналіз співвідношення між обсягом виробництва продукції, змінними та постійними витратами на її виробництво. Зі збільшенням обсягу виробництва продукції збільшуються і загальні витрати, але меншими темпами, ніж обсяг виробництва, тому що змінні витрати збільшуються прямо пропорційно зміні обсягу виробництва, а постійні витрати залишаються незмінними. Тож, у розрахунку на одиницю продукції постійні витрати будуть скорочуватися, за рахунок чого буде скорочуватися і рівень загальних витрат на одиницю продукції.

Управлінський підхід до керування раціональною структурою майбутнього проекту полягає у виборі такої технології й обсягу виробництва, які дозволяють мінімізувати витрати. Якщо ринок збуту нестійкий, керувати постійними затратами неможливо. Зниження обсягу виробництва призводить до інфляції середніх постійних витрат, що спричиняє перенесення величини постійних витрат на ціну, тобто на споживача. Таким чином, між обсягом виробництва, величиною затрат і прибутком існує тісний взаємозв’язок.

 

2.

Зв’язок між обсягом виробництва, величиною затрат і прибутком формалізовано може бути описаний формулою виробничого лівериджу, який дає змогу визначити на скільки відсотків зміниться прибуток підприємства внаслідок зміни обсягу реалізації продукції:

С – сила дії виробничого важелю.

Наприклад.

При виробництві продукції за проектом змінні витрати в першому році становитимуть 20000 грн., а постійні – 30000 грн. Виручка від реалізації продукції становитиме 60000 грн. У другому році планується збільшення обсягу виробництва продукції на 15%. Визначити збільшення прибутку внаслідок збільшення обсягу виробництва.

Прибуток збільшиться на 60%.

 

3.

Концепція беззбитковості полягає у визначенні обсягу продукції, реалізація якої дозволить підприємству відшкодувати витрати на виробництво.

Точка беззбитковості дозволяє визначити мінімально можливий для підприємства обсяг виробництва продукції в наступному виразі:

де Впост – постійні витрати на весь обсяг виробництва продукції;

Ц – ціна за одиницю продукції;

Взм – змінні витрати на одиницю продукції.

Наприклад.

При реалізації проекту величина постійних витрат дорівнює 200000 грн., а максимально можливий обсяг виробництва – 1000 одиниць, змінні витрати – 250 грн/од., відпускна ціна – 750 грн/од. На скільки необхідно збільшити мінімально можливий обсяг виробництва, якщо зменшити ціну на 25%?

Мінімально можливий обсяг виробництва необхідно збільшити на 240 одиниць.

Поріг рентабельності, тобто мінімально можливий обсяг виручки від реалізації продукції, при якій підприємство не має збитків, але ще не має і прибутків розраховується за формулою:

Наприклад.

Для умови попередньої задачі маємо

 

4.

В межах аналізу динамічності проекту розраховуються наступні показники:

1. Запас надійності, який дозволяє визначити максимально можливе зниження ціни на продукцію без шкоди для виробника:

де Ц – ринкова ціна;

Цmin – мінімально можлива ціна, тобто її собівартість.

Наприклад.

Проектна потужність підприємства становить 8000 одиниць продукції на рік, постійні витрати – 1400 тис. грн., а змінні – 120 грн./од. Ціна одиниці продукції – 320 грн. На який відсоток можна зменшити ціну продукції без збитку для виробника?

Без шкоди для виробника ринкову ціну можна зменшити на 7,8%.

2. Запас фінансової міцності, який дозволяє з’ясувати на яку величину (в абсолютному і відносному виразі) можна зменшити виручку від реалізації продукції без шкоди для виробника:

- в абсолютному виразі:

- в відносному виразі:

Наприклад.

Постійні витрати за проектом – 750 тис. грн., а змінні – 600 грн./од. Виручка від реалізації продукції – 1620 тис. грн. На яку величину (в абсолютному і відносному виразі) підприємство може дозволити собі знизити виручку від реалізації продукції без шкоди власному становищу, якщо обсяг виробництва продукції становить 1000 одиниць.

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2319;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.