ОРГАНІЗАЦІЯ РОЗВАЖАЛЬНОЇ ТА СПОРТИВНОЇ АНІМАЦІЇ.

 

Програмний анімаційний вплив на людину в години її відпочинку тією чи іншою мірою сприяє збереженню й відновленню його здоров'я: соматичного, фізичного, психічного, морального. Це потребує анімаційних програм різних напрямків туристської анімації: спортивні, спортивно-оздоровчі, спортивно-розважальні програми; видовищно-розважальні, пригодницько-ігрові програми; пізнавальні, спортивно-пізнавальні, культурно-пізнавальні, екскурсійні, навчальні, любительські й творчо-трудові програми. Для кожного з цих напрямків можна виділити характерні форми анімаційної діяльності.

Спортивні анімаційні програми призначені для туристів, що захоплюються тим чи іншим видом спорту, що приїхали в спортивно-туристський комплекс для занять спортом за визначеною системою тренувань у сполученні з відпочинком.

Спортивно-оздоровчі програми відрізняються від спортивних тим, що розраховані на туристів, аматорів спорту й активного відпочинку, для яких туркомплекс - це єдине місце і можливість відновлення сил і здоров'я через активне фізичне навантаження в умовах чистої природи і чистого повітря.

Спортивно-розважальніпрограми орієнтовані на туристів будь-якого віку. Вони будуються на залученні туристів в активний рух через привабливі, захоплюючі, веселі конкурси й необразливі змагання.

Спортивно-пізнавальні програми будуються на залученні туристів до духовно-моральних цінностей у процесі активного відпочинку (походи, пішохідні екскурсії).

Екскурсійні програми складаються з різних видів екскурсій.

Навчальні програми допомагають туристам придбати різні уміння і навички (у плаванні й інших різних видах спортивних занять, ремесел).

Культурно-пізнавальні анімаційні програми туркомплексу будуються на прилученні туриста до культурно-історичних і духовних цінностей нації, країни, місцевого населення і включають: відвідування музеїв, театрів, кінотеатрів, художніх галерей, парків, виставок, національних фольклорних заходів, концертів, вечорів поезії, зустрічей з відомими діячами культури. Деякі з цих програм залежні від платоспроможності туристів, рівня їх інтелектуального розвитку.

Пригодницько-ігрові анімаційні програми будуються на зіткненні туриста з цікавим, хвилюючим, незвичайним (наприклад, участь в рольових іграх і конкурсах, відвідуванні печер, піратській вилазці, вечері народних переказів і легенд, нічному поході, нічному спуску на гірськолижному курорті, у тематичному пікніку). Ці програми мають попит незалежно від віку, статі, національності, освіти відпочиваючих.

Аматорські (творчо-трудові) анімаційні програми будуються на залученні туристів до творчості, співтворчості, змаганню у виготовленні місцевих виробів, що викликає в них інтерес до національних особливостей місцевого населення. Після участі в такій програмі гість відзначає, що він навчився спілкування на місцевій національній мові, познайомився з національними музичними інструментами, танцями, кухнею й т.д. Форми проведення цих програм можуть бути найрізноманітнішими: аукціон виробів із природних матеріалів, конкурс аматорської фотографії, фестиваль авторських віршів і пісень, концерт вокальних інструментальних виконавців, виставка дитячого малюнка, піскової скульптури й т.д.

Видовищно-розважальні анімаційні програми включають: святкові заходи, конкурси, фестивалі, карнавали, тематичні дні, ярмарки, дискотеки, танцювальні вечори, концерти художньої самодіяльності і т.д.

Анімаційні програми типу «спілкування за інтересами» є по суті справи комбінаціями із згаданих програм, проте тут необхідно приділити більше уваги тій невимушеній, ненав'язливий, комфортній обстановці, що розташовувала б до спілкування відповідно інтересам, бажанням, темпераменту, національності і т.д. Для цього необхідний гарний аніматор - «затравщик», каталізатор такого спілкування.

При розробці цих програм ставляться, зокрема, наступні цілі:

- задоволення потреби самовираження;

- заохочення туристів (гостей, що відпочивають) у розвитку своїх умінь;

- напрямок розваг і навичок у творче русло;

- відволікання від щоденних проблем і стресів;

- зміна іміджу й розслаблення напруги;

- придбання додаткових знань в області культури.

Основами культурно – дозвіллєвої анімації туристського обслуговування в готелях є:

- комплексний підхід до організації заходів,

- свобода вибору цих заходів,

- театралізація - використання різноманітних прийомів (образність, символічність, метафоричність, стилізація) видів мистецтва (живопис, музика, література), при цьому хід події визначається сценарієм

- та персоніфікація.

До традиційних форм організації таких заходів відносять:

- карнавал (народне гуляння у вигляді вуличного ходу, параду, маскараду)

- раут (збори людей, що не припускають танці);

- банкет (масові збори людей, в основі якого - рясне пригощання);

- містерія (постановка п'єси релігійного змісту, що театралізується);

- раус (захід щодо зазивання глядачів перед презентаціями, культурно – дозвіллєвими програмами);

- церемонія (культовий благоговійний /державний/ акт, який проводиться в строгому порядку /церемоніалі/);

- шоу-вистави, масове видовище.

Для того, щоб вдало скласти розважальну програму для готелю, необхідно визначитися з рядом критеріїв, а саме, з:

- жанром, при якому створюється особлива атмосфера і відчуття для глядачів (драма, клоунада, мюзикл і т.д.). При цьому номери і фрагменти повинні поєднуватися так, щоб склалася єдина картина і взємопов'язана структура елементів даної вистави;

- назвоюданого show, яке створює настрій і розкриває його суть;

- сценарним планом, в якому позначений перелік елементів, фрагментів, подій в процесі їх розвитку, персонажів, їх відносини і дія. Обов'язково повинні бути зав'язка, кульмінація і розв'язка;

- сценарієм, тобто деталізацією пунктів сценарного плану, а також робота над літературною частиною - опрацьовуванням монологів і діалогів, вивченням мовного стилю;

- режисерським планом- переклад літератури мовою дії (якщо це постановка за мотивами літературного твору), складання і координація безперервного дієвого ланцюжка, і робота з технікою, світлом і звуком;

- місце проведення заходу - де розігруватиметься дане дійство (на літньому майданчику, біля басейну);

Важливо визначитися з темпом, ритмом, включенням ефектних моментів і репетиційним періодом.

Вечірня вистава є головною частиною розважальної програми готелю. Вечірні вистави повинні бути дуже різноманітні за змістом, постановкою, костюмами і цікаві для всіх відпочиваючих. Як правило, в них беруть участь всі аніматори. Організатори прагнуть зробити кожну виставу яскравою, такою, що запам'ятовується, в кожній з них повинна бути своя родзинка.

Форми вечірнього шоу бувають самі різні: це і невелика побутова сценка, розіграна акторами - аніматорами, і серйозне вистава, що театралізується, в якій можуть взяти участь глядачі із залу, гості, наперед запрошені на ту або іншу роль.

Так, наприклад особливою популярністю користуються у гостей турецьких готелів наступні вистави:

Notre-Dame de Paris. Постановка, що театралізується, за мотивами романа В.Гюго «Собор Паризької богоматері»

Moulin Rouge. Вистава на основі французького кабаре «Moulin Rouge»

Cats. Містерія про кота, який був вибраний предводителем всіх котів і історії його любові

Quin-show. Дія відбувається в наші дні - група підлітків, фанатів Фреді Меркурі, репетирують номер під музику Quin для майбутнього конкурсу. Раптово вони дізнаються про загибель свого кумира, але його примара, що з'являється перед хлоп'ятами, вселяє в них надію і віру в успіх.

Greace. Історія американської дівчини, що потрапляє в нову школу Пройшовши через початкове неприйняття і нерозуміння з боку однокласників, вона знаходить любов одного з них на шкільному балу.

Легенда про Тіля Улленшпігеля. Барвисте шоу, створене на основі народного епосу.

Шоу Коперфільда. Невеликі сценки з елементами пантоміми, клоунади, з показом фокусів

Тисяча і одна ніч (Турецька ніч). Постановка за мотивами східних казок з використанням східного колориту, музики і танців

 

 

3.2.Технологія створення й реалізації анімаційних програм

 

 

Підтехнологією створення й реалізації анімаційних програм розуміється комплекс прийомів роботи аніматора, організація цієї роботи, використання спеціальних технічних засобів (об'єктів, споруджень, інструментів і пристроїв). Це складний і багатоплановий процес, оскільки вирішує наступні завдання:

- створення анімаційних програм;

- економічний розрахунок вартості кожної програми;

- реалізацію програми;

- творче втілення запрограмованих анімаційних заходів з наступним аналізом.

Даний технологічний процес являє собою цілісну систему, у якій взаємодіють усі компоненти.

Технологія створення й реалізації анімаційних програм як система складається з декількохвзаємозалежних підсистем:

- організаційна - організація спільної діяльності анімаційної команди, економічного, технічного, та багатьох інших відділів;

- інструкторсько-методична - створення й розробка сценаріїв заходів, текстів екскурсій, підбір спортивних ігор і змагань, складання маршрутів походів з наступною розробкою методичних рекомендацій на основі узагальнення досвіду;

- режисерська - розподіл ролей, складання плану репетицій, постановка спектаклю, шоу;

- технічна - підготовка технічних засобів (об'єктів, споруджень, інструментів і т.д.), площадки (сцени) для анімаційних заходів, реквізиту, декорацій, освітлення, музичного супроводу й ін.

Всі підсистеми становлять систему технології, що служить підставою функціонування анімаційної служби.

Анімаційна діяльність - це реальний і зовсім особливий світ із властивими йому правилами дії, які роблять професіонали, щоб включити в процес їхнього здійснення якнайбільше людей. Тут існують свої специфічні закономірності функціонування анімаційної діяльності.

Технологічні процеси створення анімаційних програм включає наступні елементи:

- об'єкт діяльності туристи яких обслуговують, (групи й окремі особистості);

- суб'єкт діяльності - керівник, фахівці анімаційної служби;

- анімаційна діяльність із усіма її компонентами - процес впливу суб'єкта на об'єкт.

Всі елементи функціонування технологічного процесу перебувають у єдності взаємодій й утворенні єдиної системи.

Головний елемент цієї системи-об'єкт діяльності, люди(туристи, гості, що відпочивають). Усе призначено для задоволення їх духовних і фізичних потреб. Тому спеціалістам - аніматорам треба знати потреби, вивчати аудиторію, настрої, інтереси й запити різних груп населення. Без знання людей важко розраховувати на досягнення бажаного результату й на підвищення ефективності інтелектуального й емоційного впливу на аудиторію.

Роботу з підготовки й проведення тієї або іншої анімаційної програми можна розділити на кілька етапів.

Перший етап - підготовчий, що включає:

- аналіз пропонованих анімаційних програм;

- визначення цілей і завдань;

- вибір місць і часу проведення програми;

- проектування анімаційної програми з урахуванням вікових, етнічних й інших особливостей споживачів даної послуги;

- створення або підбір сценаріїванімаційних заходів, включених у програму;

- складання кошторису витрат на проведення програми;

- підбір творчих колективів і розподіл обов'язків всередині анімаційних команд;

- технічну підготовку (виготовлення декорацій, костюмів, реквізиту т.д.);

- установку звукової й освітлювальної апаратури, інших технічних засобів, оформлення сцени, виготовлення фонограм й ін.;

- проведення репетицій, навчання правилам гри й ін.;

- проведення рекламної кампанії намічених анімаційних заходів.

Другий етап - початковий, протягом якого:

- туристи, гості готелю інформуються про наявність і зміст анімаційної програми для різних груп і категорій туристів;

- з гостями встановлюється контакт, провадиться запис на різні анімаційні програми й збір заявок.

Третій етап - змістовний, етап проведення анімаційної програми. Це відповідальна робота для всіх учасників: необхідно з'єднати зусилля всіх задіяних аніматорів і вирішити поставлені завдання.

Четвертий етап - заключний, у ході якого відбувається підведення підсумків:

- нагородження учасників і прощання з гостями;

- аналіз проведеної програми;

- анкетування споживачів з наступним аналізом;

- робота над удосконаленням програми.

Реклама анімаційних програм. Успіх анімаційної програми багато в чому залежить від правильно організованої рекламної кампанії. Реклама, як відомо, це інформація про споживчі властивості товарів і види послуг з метою їхньої реалізації й створення попиту на них. Це інструмент, за допомогою якого споживачеві дається інформація про зміст, особливості, привабливість конкретної програми з метою зацікавити його, спонукати придбати рекламований товар і стать учасником анімаційної програми.

Для організації рекламної кампанії необхідно:

- розрахувати витрати на рекламу, з огляду на власні фінансові можливості, оцінити одержуваний від реалізації програм прибуток;

- визначити потенційних споживачів і скласти їхню характеристику за демографічними (вік, стать), етнічними ознаками, соціальному статусу, рівню доходів й ін.;

- виявити конкурентів і визначити переваги власних програм, на які можна звернути увагу в рекламі;

- вибрати канали й способи поширення реклами.

Дуже важливовиробити свій фірмовий стиль, що сприймається як гарантія якості пропонованих анімаційних програм. При цьому необхідно враховувати основні напрямки діяльності, сегменти ринку, для яких призначені розроблювальні програми, рекламні засоби, а також переваги або особливості цих програм.

 

 

3.3. Методика інформування про готельні анімаційні програми.

 

 

У готельному комплексі на видних місцях вивішуються стенди з інформацією про розваги, де на 2-3 мовах повинні бути зазначені анімаційні заходи, час їхнього проведення й інші необхідні повідомлення. Недалеко від інформаційного стенда повинно розміщатися «Бюро розваг», де можна одержати додаткову консультацію, взяти напрокат необхідні матеріали, інвентар, спорядження й т.д. Співробітники цього бюро повинні бути особливо привітними і готовими допомогти гостям.

Анімаційну програму дня необхідно анонсувати ранком по готельному радіо.У деяких готелях, як додаткова є жива реклама, щоб привернути увагу гостей до анімаційних програм для цього по території комплексу прогулюються клоуни у різнобарвних костюмах й запрошують гостей на захід. Цей спосіб інформування є майже ідеальним по контакту з гостями, особливо з дітьми. Важливо, щоб манера поводження клоуна була дружелюбною, а інформування велося в розважальній формі, що передає атмосферу анімаційної діяльності в готелі.

Сполучення таких способів інформування гостей, турбота про їхній якісний відпочинок, комфорт і безпеку може бути названо сучасним стилем «м'якої» готельної анімації. На противагу цьому «тверда» готельна анімація характеризується нав'язуванням відпочиваючих одноманітних заходів, супроводжуваних грошовими поборами.

Таблиця 3.1.

 

Розрахунок вартості анімаційної програми.

 

Перелік витратних статей Одиниця виміру   Показники в натуральному вираженні     Вартість за одиницю (USD)   Підсумкова вартість (USD)
Реклама: - афіші - запрошення білети для V.I.P - туристів (розробка і друк)   шт   шт       3,00   1,50   150,00   225,00
Обладнання: - апаратура (звук, світло) - декорації - флористичне оформлення сцени - палатки–костюмерні візажисти, костюмери - плакати и растяжки   год шт шт   шт   шт         10,00 100,00 150,00   10,00   3,00   90,00 400,00 600,00   20,00   90,00
Костюми: - виготовлення костюмів - прокат костюмів   шт шт     15,00 10,00   375,00 20,00
Зарплата персонала: - акторам - менеджеру анімації - декораторам-оформлювачам   чел чел   чел       25,00 55,00   25,00   500,00 55,00   50,00
  Разом:         2575,00  

 

В основному, всі приведені цифри є розрахунковими, оскільки значна частина вказаного в таблиці переліку найменувань, як наприклад, устаткування, костюми, одержують на початку сезону, а зарплата персоналу виплачується один раз на місяць. Крім шоу, у вечірню розважальну програму входять також різні конкурси, вікторини, лотереї. Як правило, на території готелю організовано велике вечірнє кафе, куди після вечері збирається значна частина відпочиваючих туристів. Для них проводяться всілякі вікторини з тематикою пізнавального характеру, конкурси, coffee-games лотереї, такі, як наприклад: лотерея «Бінго», конкурси на кращу пару, «Міс готелю», «Жінки проти чоловіків» і ін. з врученням простих і оригінальних призів за рахунок готелю. Крім того, у аніматорів в запасі є безліч різноманітних ігор, які можуть бути також використані в ході заходу.

 

 

3.4. Спортивно-оздоровчий напрямок

 

 

Спортивна анімація передбачає теоретичну підготовку, тому що результат можливий тільки тоді, коли є теоретична база. В основі спортивної анімації лежить здоровий спосіб життя. Здоровий спосіб життя поєднує все те, що сприяє виконанню людиною суспільних, професійних і побутових функцій.

Збереження й зміцнення здоров'я - це основні функції спортивної анімації. Особливе значення в комплексі заходів, спрямованих на розвагу туристів, приділяється всіляким спортивним заняттям, змаганням, конкурсам.

І тут може бути використане все, що напрацьовано й створене людством у цій області на даний момент. Це й давно знайомі всім ігри з відомими умовами й правилами; і зовсім нові, розроблені прямо в процесі спілкування; і запропоновані кимсь із відпочиваючих, модернізовані, пристосовані до даної ситуації й запозичені у колег із сусіднього готелю. (табл.. 3.2..)

В іграх аніматори беруть участь у якості гравців, ведучих і суддів. Їх завдання підігрів інтересу й контроль за ходом гри, улагоджування можливих конфліктних ситуацій.

Під час гри аніматор чітко викладає правила, забезпечує її безперервність, безпеку, організований початок і закінчення з обов’язковим підсумком і оголошенням переможців.

Аніматори створюють таку атмосферу захопленості й азарту, що туристи, що перебувають неподалік, переключають свою увагу на гру й помалу самі втягуються в процес.

Динамічність, заводний характер суперництва дозволяє людям розслабитися, проявити якісь здібності, таланти. А, крім того, командні ігри ще й зближають.

Отже, створювана атмосфера суперництва – з однієї сторони й колективізму, взаємодопомоги – з іншої сприяють пожвавленню відпочинку, а це і є основне завдання, що стоїть перед аніматорами.

 

Таблиця 3.2.

 

Рекомендовані для організації спортивно-оздоровчих заходів в

RESORT-готелях

Назва, термін   Короткий опис
  Стрейчинг   Невелика (на 15 хв.) ранкова гімнастика після сніданку  
  Стрілянина з лука   Під час гри організується конкурс на кращого стрільця з лука, наприкінці тижня підводить підсумок: вибирається кращий стрілець тижня, якому видається почесний диплом  
  Хокей на траві   Набирається дві команди із числа туристів. Гра проводиться за загальноприйнятими правилами.
  Бочча   Французька гра, проведена на траві, ґрунті. На поле поміщають маленьку білу кульку. Кожний гравець одержує по 2 більших металевих кулі з насічками (ризиками) - як би розпізнавальними знаками приналежності тому або іншому гравцеві. Треба металеву кулю кинути так, щоб він виявився якнайближче до мітки - білій кулі. У кожного гравця по 2 спроби. Виграє та, чия куля виявилася ближче всіх до мітки.  
  Крикет.     По ландшафту розставляються залізні скоби ,учасникам видаються по дерев'яному м'ячу й битці й завдання гравців- першим забити м'яч в усі ворота(скоби)  
  Міні-гольф     Аналог великого гольфа, розташований на невеликій площі з великою кількістю штучних перешкод  
  Водне поло     Спортивна командна гра в м'яч на воді. Грає дві команди. Завдання кожної команди - закинути м'яч у ворота суперників
  Водна аеробіка   Комплекс спеціальних вправ на воді в супроводі ритмічної музики. Заняття проводяться досвідченим інструктором, що розробляє комплекс вправ з урахуванням оптимальних навантажень для різних категорій туристів. Для залучення більшого інтересу використовують також елементи клоунади, розважальних шоу за участю аніматорів.
  Змагання-конкурс   на кращого нирця На дно басейну поміщають монетки або якісь інші предмети. Учасникам конкурсу пропонується дістати ці монетки. Переможцем вважається той, хто за певний час дістав найбільшу кількість монет   на кращого плавця Набирається група із числа відпочиваючих і по сигналу суддів-аніматорів починається заплив. Переможцем вважається той плавець, що раніше інших досяг протилежного краю басейну.

 

 

Отже, на основі вищевикладеного можна зробити висновок про те, що анімація в рекреаційних закладах, грає велике значення у створенні сприятливого психологічного клімату в готелі, тим самим створює передумови для повторного приїзду гостей, що помітно сприяє збільшенню іміджу і доходу даного рекреаційного підприємства.

Література:

1. Браймер Р. А. Основи керування в індустрії гостинності / Пер. с англ. - М.: Аспект Пресс, 1995.- 315 с.

2. Булыгина Н. И. Значение курса туранимации в подготовке менеджеров туризма /Актуальные проблеми туризма 99. - М., 1999. С.- 15-17.

3. А.Ф. Воловик, В.А. Воловик Педагогика досуга: учеб. пособие.- М.: Издательский центр «Академия», 1998. – 224 с Гудзь П.В. Економічні проблеми розвитку курортно-рекреаційних територій. - Донецьк: Юго-Восток, 2001. – 325 с.

4. Гаранин Н. И. Менеджмент туранимации в туркомплексах / Актуальные проблемы туризма 99. - М., 1999. – 190 с.

5. Гаранин Н.И., Булыгина И.И. Менеджмент туристской и гостиничной анимации: Учебное пособие.- М.: Советский спорт, 2004.-128с.

 

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Готельні анімаційні послуги й програми | Сучасна філософія та соціальна сутність туристичного дозвілля

Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 10672;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.034 сек.