Вибір індикатора при титруванні
Основна вимога при виборі індикатора в процесі титрування полягає в тому, щоб рТ індикатора був якомога ближче до величини рН в точці еквівалентності. Таким чином, для вибору індикатора необхідно скласти рівняння реакції, розрахувати рН в точці еквівалентності і підібрати індикатор, у якого величина рТ дорівнювала б рН в точці еквівалентності.
Титрування сильних кислот або сильних основ.Внаслідок титрування сильної кислоти сильною основою або сильної основи сильною кислотою утворюється сіль сильної кислоти або сильної основи, яка не гідролізується, і тому рН в точці еквівалентності дорівнює 7. Найбільш підходящим індикатором у даному випадку є лакмус або нейтральний червоний (рТ=7).
Титрування слабкої основи сильною кислотою.В точці еквівалентності утворюється сіль слабкої основи і сильної кислоти. В результаті гідролізу цієї солі розчин буде кислим. Тому необхідно застосовувати сильний індикатор з рТ < 7. Більш точно вибрати індикатор можна шляхом розрахунку рН в точці еквівалентності.
Наприклад. Треба вибрати індикатор для титрування розчину NH4OH(с=0,1 моль/дм3) робочим розчином HCl (с=0,1 моль/дм3). В точці еквівалентності буде сіль NH4Cl :
NH4OH + HCl ↔ NH4Cl + H2O
В результаті титрування об’єм розчину збільшиться приблизно в 2 рази. Тобто, в кінці титрування утворюється розчин NH4Cl з с(NH4Cl) =0,05 моль/дм3. Виходячи з формули : рОН= 7 + ½ рКосн. + ½ lgCсолі =7 + ½ 4,74 + ½ lg 5 10-2 = 7 + 2,35 – 0,7 = 8,72; рН =5,28
Найкращим індикатором у даному випадку буде метиловий червоний(хоча розчин буде перетитрований).
Титрування слабких кислот сильними основами.В точці еквівалентності утворюється сіль слабкої кислоти та сильної основи, яка гідролізується, і рН розчину буде >7.Для даного титрування індикатор потрібен слабкий, який саме – покажуть розрахунки.
Наприклад. Треба вибрати індикатор для титрування сульфатної (ІV) кислоти до середньої солі, тобто: H2SO3 + 2NaOH → Na2SO3 + H2O. Якщо Ссолі в точці еквівалентності прийняти 0,1 моль/дм3, то:
рН= 7 + ½ рК"кисл. + ½ lg Ссолі = 7 + 3,6 + ½ lg10-1 = 10,6 – 0,5 = 10.1 Отже, доцільно використати індикатор тимолфталеїн з рТ =10.
Якщо взяти фенолфталеїн (рТ=8-9), то забарвлення розчину зміниться раніше точки еквівалентності (кислота буде недотитрована).
Титрування солей слабких кислот та сильних основ. В результаті реакції розчину такої солі з сильною кислотою утворюється слабка кислота, тобто в точці еквівалентності розчин буде кислим. І для такого титрування індикатор потрібенсильний.
Наприклад. Треба вибрати індикатор для титрування розчину Na2CO3 (c=0,03 моль/дм3) до утворення карбонатної кислоти, тобто: CO32– + 2H+ = H2CO3 . Якщо взяти для титрування розчин HCl (с(1/1HCl)=0,1 моль/дм3) , то зміну об’єму можна не брати до уваги. Тобто утворюється розчин H2CO3 з с=0,03 моль/дм3. При цьому:
рН = ½ рК¹кисл. – ½ lg Скисл. = ½ ∙6,5 – ½ lg 3∙ 10–2 = 3,25 + 0,8 =4,05
Для такого титрування краще взяти індикатор метилоранж (рТ=4,0). Якщо застосувати індикатор метиловий червоний (рТ=5), то розчин буденедотитровано.
Титрування розчинів солей слабких основ та сильних кислот.В точці еквівалентності утворюється слабка основа, тому необхідно використати слабкий індикатор з рТ > 7.
Наприклад, титрується розчин анілін хлориду розчином NaOH з c(1/1NaOH) = 0,1 моль/дм3:
С6Н 5NH2∙HCl + NaOH →C6H5NH2 + NaCl + H2O.
В точці еквівалентності
pOH = ½ рКосн. – ½ lg Сосн.. = ½ 9,4 – ½lg10–1 = 4,7 +0,5 =5,2 ;
рН= 14 – 5,2 = 8,8.
У цьому випадку краще вибрати індикатор фенолфталеїн (рТ=9). Але розчин буде трохи перетитрованим.
Титрування багатоосновної кислоти (або її середньої солі) до утворення кислих солей. Найчастіше застосовують титрування багатоосновних кислот до утворення кислої солі в точці еквівалентності. Кислі солі можуть створювати як кисле, так і лужне середовище.
Приклад 1. Треба вибрати індикатор для титрування Na2CO3 до утворення NaHCO3 : Na2CO3+HCl→NaHCO3 + NaCl. У точці еквіввалентності рН = (рК' + рК") / 2 =(6,5 + 10,22) / 2 = 8,36. У даному разі слід використати індикатор фенолфталеїн (10-15 крапель). Розчин буде перетитрований.
Приклад 2. Треба вибрати індикатор для титрування H2SO3 до NaHSO3, тобто:
H2SO3 + NaOH → NaHSO3 + H2O. У точці еквівалентності рН= =(рК' + рК") / 2 = (1,8 + 7,2) / 2 = 4,5. Для даного титрування краще використати індикатор метилоранж (рТ=4). Розчин буде трохи паретитровано.
Криві титрування
Точність титрування в значній мірі залежить від того, наскільки різко змінюється рН в точці еквівалентності. В ході аналізу не завжди вдається підібрати індикатор, рТ якого точно відповідав би рН в точці еквівалентності. Крім того, значення рТ саме по собі є наближеним. Як було показано вище, зміну забарвлення індикатора в умовах титрування можна спостерігати в межах рТ= ± 0,3. Практика показує, що в деяких випадках навіть значна різниця між рТ індикатора і рН в точці еквівалентності не має суттєвого значення. В інших же випадках, навіть незначне відхилення рТ від рН в точці еквівалентності може призвести до значних помилок титрування. Для того, щоб остаточно вирішити питання про вибір індикатора, необхідно знати як змінюється рН розчину поблизу точки еквівалентності. Таку характеристику дають криві титрування, які є графічним відображенням зміни рН розчину при поступовому додаванні робочого розчину.
Для спрощення розрахунків рН в процесі титрування приймають, що об’єм розчину під час титрування не змінюється і становить 100 см3.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 498;