Ринок як полісистемне утворення


У економічно розвинутих країнах основним базовим елементом економіки є ринок. Головна сутність ринкової економіки полягає в тому, що це форма поєднання і реалізації через товарно-грошові відносини економічних інтересів виробників та споживачів при пріоритеті інтересів покупців.

Економіка функціонує як складне полісистемне ринкове утворення, яке складається з трьох взаємопов'язаних рівнів: мікрорівень – господарські одиниці; мегарівень – галузеві структури ринку (банки, біржі); макрорівень – органи (в основному державні) регулювання ринкових відносин.

Ця система розкриває організацію ринкових відносин. Поряд з нею важливим елементом організації виступають види і форми ринку. Розрізняють, як правило, такі види ринків: ринок товарів та послуг (споживчий ринок, ринок засобів виробництва, ринок інвестиційних ресурсів); фінансовий ринок (ринок кредитів, ринок цінних паперів, грошовий та валютний ринок); ринок праці. Важливе місце належить також ринку нерухомості та ринку природних ресурсів.

В умовах трансформації української економіки найважливішу роль відіграє реформування споживчого ринку. Воно передбачає: 1) розвиток підприємництва у сфері торгівлі і демонополізацію; 2) підтримку малого й середнього бізнесу; 3) перехід до нової системи ціноутворення; 4) поступову ліквідацію дотацій збитковим підприємствам; 5) захист ринку і споживачів від недобросовісної торгівлі; 6) ліквідацію необґрунтованих привілеїв у розподілі споживчих благ.

Ринок засобів виробництва у повному розумінні цього слова в Україні не існував. Засоби виробництва надходили до споживачів через централізовану систему матеріально-технічного постачання. Фактично ринок засобів виробництва створюється в Україні заново, і головним моментом є перехід від централізованого фондування ресурсів до оптової торгівлі ними.

Процес становлення фінансового ринку охоплює формування ринку кредитних ресурсів, ринку цінних паперів і ринку валюти.

Інфраструктура ринку складається із сукупності допоміжних організацій, установ, посередників, діяльність яких зумовлена прискоренням просування товарів та послуг на різних ринках. Серед елементів інфраструктури ринку центральне місце належить біржам (товарним, фондовим, валютним, нерухомості, праці тощо).

Виходячи з цього, слід зробити висновок, що розвинута ринкова економіка, як полісистемне утворення, складається із великої кількості підсистем, тобто, певних специфічних видів ринків, які обслуговуються розгалуженою мережею спеціалізованих підрозділів ринкової інфраструктури.

Для більш повного аналізу сутності і механізму функціонування ринкової економіки, як полісистемного утворення велике значення має питання критеріїв виділення та групування певних конкретних видів ринків і структури, яку вони утворюють.

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 365;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.