Економічна суть інфляції


Сучасна інфляція пов'язана не лише з падінням купівельної сили грошової одиниці, а й охоплює загальноекономічні процеси, що народжують дисбаланс і протиріччя як у сфері виробництва, так і у сфері обігу, обмежує виробниче і особисте споживання, вражає інші сфери економічного життя суспільства.

Формами прояву інфляції є зростання товарних цін, по­глиблення товарного дефіциту, хронічний бюджетний дефіцит, падіння валютного курсу національної грошової одиниці, а в кінце­вому рахунку, зниження купівельної спроможності грошей.

Чисельні прояви інфляційного процесу свідчать про бага­томанітність чинників, які його формують. Загалом, причини зрос­тання інфляції можна вивести з трансакційного рівняння І.Фішера:

M*V = P*Q

P = M*V/Q

Тобто зростання цін може викликатися трьома фактора­ми: зростанням кількості грошей в обігу, наростанням швидкості обігу грошей і скороченням фізичного обсягу виробництва. При цьому швидкість обігу грошей є відносно стабільною, тому основ­ними причинами зростання цін можуть бути емісія надлишкової маси грошей і зменшення фізичного обсягу виробництва. А оскіль­ки амплітуда коливання фізичного обсягу виробництва є значно меншою, бо визначається об'єктивними чинниками, то звідси вплив на інфляцію динаміки пропозиції грошей вважається вирі­шальним. Ці положення і лягли в основу обґрунтування так званої грошової теорії інфляції школи монетаристів. Її голова М.Фрідмен єдиною причиною інфляції вважає надмірну пропозицію грошей.

Кейнсіанці, вже не заперечуючи ролі тривалого зростан­ня пропозиції грошей, вважають ліберальну грошово-кредитну по­літику передумовою інфляції, а першопричинами - ті чинники, які стимулюють витрати і пропозицію. Ось чому монетарна політика має бути настільки ліберальною, наскільки це потрібно для під­тримки економіки і високої зайнятості.

Механізм дії інфляційного процесу в Україні склався не внаслідок війни чи циклічних коливань виробничого циклу, як це траплялося в інших країнах, а став результатом структурної незбалансованості відтворювального процесу і його галузей. Крім низки зовнішніх і внутрішніх причин, важливу деструктивну роль тут зіграли інституційні основи, серед яких утопічність економічної системи, вичерпність адміністративних важелів та нездатність учасників перебудови замінити їх дію ринковим механізмом конку­рентного збалансування виробництва, розподілу, обміну і спожи­вання.

І навіть грамотно і організовано проведена грошова реформа не дозволила досягти повного оздоровлення економіки і грошової системи. Мало обґрунтова­ною була кредитна політика та її нормативно-законодавче забез­печення. Зберігалася загроза прийняття популістських рішень і неконтрольованого фінансування підприємств державного секто­ра.

Модель початкового циклу інфляції

 




Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1897;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.