Поняття попиту на гроші
Попит на гроші- це запас грошей, яким економічні суб'єкти прагнуть володіти на певний момент. У відповідності до цього розрізняють три групи мотивів попиту: попит на гроші економічних суб'єктів для задоволення поточних потреб, мотив завбачливості і спекулятивний мотив. Попит на гроші як засіб обігу включає попит на ділові угоди і операції., а його теоретичне обґрунтування базується на методологічних засадах рівняння обміну І.Фішера: М*V=P*Q.
Провідними чинниками, що визначають сукупний попит на гроші на макроекономічному рівні є: по-перше, зміна обсягів виробництва (національного доходу), зміни абсолютного рівня цін і реального обсягу виробництва, швидкість обігу грошей. Але на мікроекономічному рівні фактор швидкості обігу грошей зникає. На його місці з'являється чинник зміни норми відсотка (R). Внаслідок цього попит на гроші складає:
Серед інших факторів, що впливають на попит, провідними є чинники інфляції, накопичення багатства, очікуваного погіршення кон'юнктури ринків.
Попит на гроші як засіб збереження вартості (Г") залежить обернено пропорційно від величини номінальної ставки відсотка, тому що володіння готівкою і чековими вкладами, які не приносять відсотків, викликають у власника грошей певні альтернативні втрати у порівнянні з використанням заощаджень у вигляді цінних паперів.
За цих умов загальний попит на гроші складає: Г = Г‘ + Г”, що графічно можна виразити так:
Кількість грошей в обігу (умов. гр од.)
Попит на гроші як засіб обігу і збереження вартості спирається на методологію кембріджського рівняння кількісної теорії грошей або теорію касових залишків, у якій враховано основні функції грошей як засобу обігу, засобу платежу і нагромадження:
Загальний попит на гроші складається на основі взаємодії двох мотивів: споживання (трансакційні операції - М{) і бажання володіти активами у майбутньому - набором цінних паперів або інших ліквідних активів. Попит на гроші залежить від рівня цін (інфляції), зростання реальних доходів і руху норми відсотка. Функціональну залежність попиту на гроші можна виразити так:
При цьому:
а) зростання цін (р) викликає пропорційне зростання попиту наномінальні грошові запаси. Водночас реальний попит на гроші залишається незмінним;
б) вищий рівень реальних доходів збільшує попит на реальні грошові залишки;
в) зростання альтернативної вартості зберігання грошей (R) зменшує попит на реальні грошові залишки.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2120;