Класифікація інформаційних систем
Перш ніж приступити до розгляду інформаційних систем, їх класифікації і використання при управлінні економічними об’єктами, необхідно визначити терміни інформаційна система і інформаційна технологія.
Інформаційна система (ІС) збирає, обробляє, зберігає, аналізує і поширює інформацію для специфічних цілей. Як і будь-яка система, ІС включає вхідну інформацію (дані, інструкції) і вихідну інформацію (звіти, розрахунки). Вона обробляє вхідну інформацію і проводить вихідну інформацію, яка посилається користувачеві або іншій системі. Вона може так само включати механізм зворотного зв’язку, який контролює операції. Як і будь-яка інша система, ІС діє в навколишньому середовищі (див. рис. 12.1.).
Рис.12.1. Схематичний вид інформаційної системи
Комп’ютеризована ІС – це ІС, яка використовує комп’ютерну технологію для виконання деяких або всіх своїх завдань.
Такі системи можуть включати персональний комп’ютер і програмне забезпечення або вони можуть включати декілька тисяч комп’ютерів різних розмірів з сотнями принтерів, плотерів і інших пристроїв, такі як комунікаційні мережі і бази даних.
В більшості випадків ІС включають також людей.
Нижче перераховані базові компоненти інформаційних систем:
- технічне забезпечення це набір пристроїв, таких як процесор, монітор, клавіатура і ін., які дозволяють здійснювати доступ даним і інформації, її обробку і надання;
- програмне забезпечення це набір програм, який дає можливість технічному забезпеченню обробляти дані;
- база даних це сукупність зв’язаних файлів, таблиць, відносин тощо, які зберігають дані і їх об’єднання;
- мережа це система, що пов’язує, яка дозволяє здійснювати розділення ресурсів різних комп’ютерів;
- процедури це набір інструкцій про те, як комбінувати вищеназвані компоненти для того, щоб обробляти інформацію і генерувати необхідні виходи;
- люди це ті індивідуальності, які працюють з системою або використовують її виходи.
Як видно, інформаційна система об’єднує набагато більше, ніж тільки комп’ютери. Успішне використання ІС вимагає розуміння бізнесу і його оточення, яке підтримується ІС. Наприклад, для проектування ІС, яка підтримує виконання трансакцій на фондовій біржі, необхідно розуміти всі процедури, пов’язані з покупкою і продажем акцій, облігацій, опціонів тощо.
Інформаційна технологія (ІТ), у вузькому визначенні, відноситься до технологічної сторони інформаційної системи. ІТ включає технічні забезпечення, бази даних, програмне забезпечення, мережі і інші засоби. Вона може розглядатися як підсистема ІС. Іноді термін ІТ використовується в широкому сенсі для опису сукупності декілька ІС, користувачів і менеджменту всієї організації.
ІТ відрізняються за типом оброблюваної інформації (рис.12.2), але можуть об’єднуватися в інтегровані технології.
Тепер, коли визначені базові терміни, розглянемо класифікацію ІС.
ІС можуть бути класифіковані декількома шляхами: по організаційних рівнях, основних функціональних галузях і забезпечуваній підтримці.
1. Класифікація по організаційній структурі. Організації складаються з таких компонентів, як відділення, департаменти і групи. Одним з шляхів класифікації ІС є розділення по організаційних структурних лініях ієрархії. Таким чином, ми можемо знайти ІС, побудовані для вищої ланки управління, для відділень, департаментів, оперативних функціональних одиниць і навіть для окремих працівників. Такі системи можуть бути самостійними або ж вони можуть бути взаємозв’язані.
Види оброблюваної інформації | |||||
Дані | Текст | Графіка | Знання | Об’єкти реального світу | |
Види ІТ | СУБД, мови програмування, табличні процесори | Текстові процесори і гіпертекст. | Графічні процесори. | Інтелектуальні системи. | Засоби мультимедіа. |
Інтегровані пакети: об’єднання різних технологій. | |||||
Рис.12.2. ІТ залежно від типу оброблюваної інформації
- ІС для департаментів. Часто організація використовує декілька прикладних програм в одній функціональній галузі або департаменті. Наприклад, у фінансовому департаменті деякі програми можуть бути повністю незалежні від інших, тоді як інші взаємозв’язані. Сукупність прикладних програм у галузі фінансового менеджменту називаються ІС фінансового менеджменту. Таким чином, вона згадується як одна ІС для департаменту, навіть якщо складається з декількох прикладних підсистем.
- ІС підприємства. Оскільки ІС для департаментів зазвичай є спорідненими функціональним областям, то сукупність всіх застосувань для департаментів складає ІС всього підприємства.
- Міжорганізаційні системи. Ці ІС зв’язують дві і більш за організації і є загальними між бізнес партнерами, і екстенсивно використовуються для електронної комерції, часто через Екстранет (Extranet).
2. Класифікація за функціональними галузями. ІС на рівні департаменту підтримують традиційні функціональні галузі підприємства або фірми. Основними функціональними системами є:
- ІС бухгалтерії;
- фінансова ІС;
- банківська ІС;
- виробнича ІС;
- ІС управління персоналом.
У кожній функціональній галузі деякі рутинні завдання, що повторюються, існують як основа для вирішень і дій організації. Підготовка платіжних відомостей і рахунків для оплати є типовими прикладами. ІС, яка підтримує рішення цих задач, називається система обробки трансакцій. Ці ІС підтримують завдання, що вирішуються у всіх функціональних галузях, але особливо в бухгалтерії і фінансах.
3. Класифікація щодо забезпечуваної підтримки. Третій шлях класифікації інформаційних систем – відповідно до типу підтримки, який вона забезпечує, незалежно від функціональної галузі. Наприклад, ІС може підтримувати офісних службовців майже в будь-якій функціональній галузі. Також і менеджерів, незалежно від того, де вони працюють, можуть бути підтримані комп’ютеризованою системою ухвалення рішень. Основними типами ІС по цій класифікації є:
- система обробки трансакцій (СТІЛЬНИК або TPS) – підтримує завдання, що повторюються, рутинні, і дії, а також штат виконавця;
- інформаційна система менеджменту (ІСМ) – підтримує функціональну діяльність менеджерів;
- офісна автоматизована система – підтримує офісних службовців;
- система підтримки рішень (СПР) – підтримує ухвалення рішень менеджерами і аналітиками;
- виконавська інформаційна система підтримує рішення вищої управлінської ланки (EIS);
- інтелектуальна інформаційна система (ІІС) – підтримує головним чином менеджерів з управління знаннями, аналітиків, але може також підтримувати інші групи співробітників.
Відношення між різними типами інформаційних систем підтримки ухвалення рішень можна узагальнити таким чином:
- кожна система підтримки має достатньо унікальні характеристики і може бути класифікована як окремий об’єкт;
- взаємини і координація між різними типами систем знаходяться в динаміці і постійному розвитку;
- у багатьох випадках дві або більш за систему інтегруються у форму гібридної інформаційної системи;
- між системами циркулюють інформаційні потоки.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2854;