Захмарність змінна, з посиленням до кінця дня
Сьогодні захмарні обчислення – це те, чим майже кожен з нас користується щодня. Підшукавши в Інтернеті відповідний сервіс для щоденного користування, більшість з яких безкоштовні чи коштують відносно дешево, особливо за передплатою, ми позбавляємо себе від необхідності апгрейдити "залізо" комп’ютерів для підтримки високої продуктивності, морочитися налаштуванням цих складних систем і купувати дорогі програмні пакети, попутно економлячи на рахунках за електрику.
Немає відповідного онлайновго "хмарного" застосування, здатного замінити звичний софтвер? Одне з двох: або погано шукали, або воно з’явиться найближчим часом. Тому що, як мовиться, святе місце порожньо не буває.
За прикладами сучасних сервісів, побудованих на основі технології хмарних обчислень, далеко ходити не треба. Узяти, наприклад, такий популярний софтвер як поштові клієнти. Ще недавно – якихось два-три роки тому у кожного з нас у системі був встановлений той чи інший софтвер для прийому, відправки і обробки електронної пошти. Зараз на більшості особисто моїх робочих систем, зокрема, мобільних, роль поштового клієнта виконує Gmail, а як гнучкі і зручні альтернативи завжди є під рукою такі сервіси як Yahoomail, Webmail, Hotmail та інші. Більш того, останнім часом серед навіть достатньо крупних світових порталів намітилася могутня тенденція з перенесення поштових систем на готові майданчики типу Gmail, бо у такому разі користувач спочатку отримує відмінно знайомий йому інтерфейс.
Ви все ще по-старому прив’язані до коханого офлайнового офісного пакета? Зовсім необов’язково! Давно пора випробувати який-небудь онлайновий текстовий редактор – типу Zoho Writer чи популярних Документів Google. Багато хто з онлайнових редакторів не тільки відформатує і збереже документи, але також забезпечать експорт/імпорт інших форматів і заразом перевірять орфографію на зручній для вас мові.
Працюєте в Excel? Тепер це теж необов’язково, можна знайти онлайновий табличний сервіс на будь-який смак – наприклад, від Google чи Editgrid, справа п’яти хвилин.
Як на рахунок красиво оформлених 2/3-вимірних презентацій? Легко! Окрім не раз згаданих Документів Google, на допомогу прийде Sliderocket і безліч інших сервісів на будь-який смак і колір.
Довгий час вважали, що конкуренція офлайновим редакторам графіки і фото типу Photoshop, Paintshop Pro, якщо і наступить коли-небудь, то дуже не скоро. Поки не побачили як працює онлайновий сервіс Lunapic. Спробуйте при нагоді, вражає! Розповідь про Google Picasa і зовсім буде зайвою, про це знають, мабуть, всі.
А як же створення WEB-сайтів? Що ж, з ними, пробачте за каламбур, - пряма дорога в он-лайн, до таких сервісів, як, наприклад, FastEsite.
Ось уже чого-чого, а он-лайнові музичні і відео сервіси особливої уяви точно не потребують. Сьогодні можна слухати власне радіо і радіо друзів на LASTFM (на додаток із відеороликами!) чи на Pandora (зокрема, на мобільнику), закачувати свої ролики і проглядати популярні ролики друзів у високоякісній роздільній здатності на Google YouTube, купувати, записувати, закачувати музику на Rhapsody. Число таких сервісів сьогодні просто зашкалює.
Онлайнове телебачення? Будь ласка: iPlayer, Hulu, Netflix і множина інших. Соціальні мережі? Та скільки завгодно: Liveinternet, Livejournal, Facebook, MySpace, Twitter і багато інших. Карти, он-лайнові платежі, он-лайнові ігри, он-лайнові віртуальні світи, пошукові системи, деякі клієнти миттєвих застосувань, чати, торенти?
Можна ще досить довго і із смаком перераховувати різні платні і безкоштовні сервіси, ім’я яким – захмарні обчислення. Далі не стомлюватиму вас перерахуванням різноманітних онлайнових корисностей на базі технологій хмарних обчислень, відзначу лише, що в даний час окрім численних сервісів із розважальними функціями і ряду офісних і творчих застосувань, існує величезний ринок хмарних обчислень типу Windows Azure, в якому крутяться величезні гроші.
На сьогоднішній день за "китів" індустрії хмарних обчислень вважаються компанії Google, Amazon, Microsoft, IBM, Sun, Ubuntu та інші.
Courtesy of Boston.com
Більше всього вражає і захоплює успіх компанії Google, яка спочатку побудувала свій бізнес на наданні онлайнових сервісів, і, як показав час, вибір був вірним і своєчасним. Тільки подивіться на список сервісів, що надаються цією компанією! Це далеко не все, і список постійно розширюється різними он-лайн-оф-лайн застосуваннями для комп’ютерів і мобільних пристроїв.
Більш того, браузер компанії, Google Chrome, спочатку розроблявся як інструмент для роботи з хмарними обчисленнями, не дарма кожна WEB-сторінка відкривається в ньому як окреме застосування. Деякі оригінальні експерименти з Google Chrome представлені у відеоролику нижче, а повний список цих експериментів представлений на сайті Chrome Experiments.
Компанія Microsoft, один з лідерів в області надання послуг хмарних обчислень, також не дрімає, і вже в самий найближчий час в новому офісному пакеті Microsoft Office 2010 планує надати можливість створення, редагування і публікації документів Word, Excel, PowerPoint і OneNote в он-лайні за допомогою Microsoft Word Web App і браузера Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox і Apple Safari. Докладніше ця тема розглянута в статті Microsoft Office 2010 - огляд "технічної" версії.
Більш того, доступ до всіх цих документів для редагування забезпечуватиметься не тільки з традиційних стаціонарних і мобільних ПК, але також із смартфонів під управлінням Windows Mobile.
І тут ми підходимо до ще однієї переваги хмарних обчислень:
Не пускають в хмару? Пора змінити калькулятор!
І дійсно, дістатися до благ, пропонованих сьогодні он-лайновими сервісами на базі технологій хмарних обчислень, неможливо хіба що з калькулятора і інших пристроїв, із самого початку не розрахованих на роботу в Інтернеті. Будь-яка електроніка з доступом в Інтернет, що випускається сьогодні і запланована до випуску завтра – настільні ПК, ноутбуки і нетбуки, Інтернет-планшети і комунікатори, смартфони і навігатори, більшість телефонів і навіть розважальних кишенькових мультимедійних плеєрів і ігрових пристроїв обов’язково володіє ключовою функцією, необхідною для роботи з хмарними обчисленнями – браузером. Більш того, багато нових операційних систем – такі як Google Chrome OS, Open Handset Alliance Android, Intel Moblin, спочатку розраховані на роботу у складі різних мобільних пристроїв, "необтяжених" зайвим передвстановленим софтвером і орієнтовані на он-лайнові сервіси.
Мабуть, вперше в таких постійно підключених до Інтернету пристроях із "легенями", що запускаються за долі секунди операційними системами буде реалізована ситуація, коли проблема "піратського софтвера" відпаде практично сама по собі. Оскільки більшість застосувань будуть доступна безкоштовно, майже безкоштовно або за гроші, але лише у міру затребуваності цього застосування, а не шляхом покупки безлічі потрібного і непотрібного софтвера єдиним пакетом.
Застосуванню "з того боку хмари" абсолютно неважливо, чи формуєте Ви свій запит на комп’ютері з x86 процесором Intel, AMD, VIA чи складаєте його на телефоні або смартфоні на базі ARM-процесора Freescale, OMAP, Tegra. Більше того, йому за великим рахунком без різниці, чи працюєте Ви під управлінням Linux-операціонок Google Chrome, OHA Android, Intel Moblin, Windows CE, Windows Mobile Windows XP/Vista/7, чи використовуєте для цього щось ще більш екзотичне. Аби запит був складений грамотно і зрозуміло, а ваша система змогла "осилити" отриману відповідь.
Якщо ваш браузер в змозі прокрутити відеоролик YouTube чи Flash-забавку, він їх обов’язково прокрутить, і що найприємніше, цей ролик чи іграшка, як і безліч інших документів, застосувань і файлів, будуть однаково добре доступні і із стаціонарної, і з мобільної системи.
Чи є мінуси у хмарних обчислень?
Звичайно ж, не без мінусів. По-перше, не всі дані можна довірити сторонньому провайдерові в Інтернеті, тим більше, не тільки для зберігання, але ще і для обробки. Адже в он-лайні ще й крадуть більше ніж в оф-лайні, і гаразд би тільки крали – ще і підсунути можуть яку-небудь гидоту взамін.
По-друге, далеко не кожне застосування дозволяє зберегти хоч би на флешку проміжні етапи обробки, а також фінальний результат роботи, адже он-лайнові результати зручні не завжди.
Зрозуміло, який-неякий, але завжди залишається ризик, що провайдер онлайнових сервісів одного разу не зробить резервну копію даних – якраз перед крахом сервера. Ризик цей, втім, навряд чи перевищує небезпеку того, що користувач сам упустить свої дані – втративши або розбивши мобільник чи ноутбук, не створивши на домашньому ПК RAID масив із зеркалюванням даних тощо.
Прив’язавшись до тієї чи іншої послуги, ми якоюсь мірою також обмежуємо свою свободу – свободу переходу на стару версію софтвера, вибору способів обробки інформації тощо. Проте все це так чи інакше лікується, вже чого, а вибір компаній, що надають сьогодні послуги хмарних обчислень, достатньо великий, і з кожним днем тільки розширюється. Аби у них у самих не збоїли сервери.
Нарешті, найбільш неприємний момент – доступ в Інтернет. Поки я сиджу удома, у мене є гарантія, що якщо сьогодні "кінчиться" Інтернет у одного провайдера, протягом декількох хвилин я вирішу це питання підключенням до іншого провайдера чи тимчасовим "куканням" через GPRS/EDGE, а з ранку, якщо знадобиться, знайдеться безліч інших способів. Проте варто мені зібратися навіть у не особливо дальню дорогу, кількість способів доступу в Інтернет різко скорочується, з жалем доводиться залишати удома WiMAX-модем Yota, а деколи і розшукувати телефонний кабель для підключення до Інтернету через комутований телефонний канал. Коли в світі наступить гармонія і вся Земна куля буде покрита надійним швидкісним Інтернетом через WIMAX або LTE? Сподіватимемося, що швидше ніж ми постаріємо.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1548;