Основи бойового застосування стратегічної і тактичної авіації США та ОВПС НАТО
Стратегічна бомбардувальна авіація (СБА), як і раніше, вважається найбільш універсальним компонентом ядерної тріади, здатним ефективно вирішувати завдання у всіх видах воєн і військових конфліктів. У сучасних умовах відповідно до вимог стратегії національної безпеки пріоритетним завданням СБА стала підготовка до використанню в регіональних конфліктах із застосуванням звичайних засобів ураження.
Основними перевагами застосування стратегічних бомбардувальників у регіональних конфліктах є велика дальність польоту і бойове навантаження, що дозволяє у стислий термін ефективно вирішувати широкий спектр завдань у будь-якому регіоні земної чи кулі в декількох регіонах одночасно.
Одним з основних варіантів використання бомбардувальників у початковий період війни при раптовому її розв'язанні американське командування вважає їхнє застосування з авіабаз постійної дислокації на континентальній частині США з завданням нанесення в максимально стислий термін ударів по об'єктах супротивника, виведення з ладу яких здатне порушити керування військами супротивника, викликати паніку, дезорганізувати тилове забезпечення, зірвати просування військ супротивника і запобігти захоплення ним стратегічно важливих об'єктів (аеродромів і портів, проток і ін.). При цьому кожен літак СБА за один виліт здатний вивести з ладу кілька об'єктів.
Перевагами такого варіанту в порівнянні з розгортанням передових угруповань є можливість швидкого силового реагування на раптово виникаючі кризові ситуації і відсутність необхідності використовувати аеродроми в зоні конфлікту.
Найважливішим фактором успішного використання стратегічних бомбардувальників у регіональних конфліктах американське командування вважає подальше підвищення ефективності їхнього бойового застосування, що буде забезпечуватися за рахунок проведення ряду заходів, таких як:
- оснащення бомбардувальників новими високоточними боєприпасами в звичайному спорядженні (JDAM, JSOW, WCMD), що забезпечують високий ступінь враження цілей (у тому числі рухливих) при діях переважно без входу в зону ураження ППО супротивника;
- удосконалювання бортового устаткування РЕБ бомбардувальників В-1В з метою зниження їхньої уразливості від засобів ППО в умовах ведення бойових дій у будь-який час доби і при відсутності підтримки тактичної авіації;
- модернізація системи керування і, у свою чергу, забезпечення екіпажів бомбардувальників даними цілевказівки, що припускає удосконалення засобів і методів взаємодії бомбардувальників і літаків розвідки наземних цілей, наведення і керування Е-8С системи "Джистарс".
Таким чином, американське військове керівництво, вважаючи стратегічну бомбардувальну авіацію ефективним засобом силового реагування на виникнення кризових ситуацій, проводить планомірну підготовку її до можливого застосування в глобальному масштабі в будь-якому регіоні, де може виникнути погроза інтересам США.
Тактична авіація за останні десятиліття придбала нові якості. Насамперед це здатність широко застосовувати ВТО, а також наносити удари в будь-який час доби, використовуючи автоматизовані системи бойового керування і дані космічної розвідки.
Застосування ВТЗ в операціях ВПС США і їхніх союзників
Озброєння | “Буря в пустелі” (Ірак, 1991) | “Рішуча сила” (Югославія, 1999) | “Непохитна воля” (Афганістан, 2001) | Воєнна операція авіація Повітряних Сил США і союзників проти Іраку (Ірак, 2003) |
Загальна кількість бомб і ракет | 256 000 | 23 000 | 22 000 | 29 000 |
Високоточна зброя, одиниць | 20 500 | 3 000 | 12 500 | 20 000 |
Частка високоточної зброї, відсот. відсот. |
У сучасних умовах у зв'язку з низьким ступенем ймовірності розв'язання ядерної війни роль тактичної авіації значно зросла. Її широкі можливості дозволяють наносити удари по військових і державних об'єктах супротивника і виконувати завдання завоювання переваги в повітрі, безпосередньої авіаційної підтримки, ізоляції району бойових дій і повітряної розвідки. У діях тактичної авіації ВПС США в залежності від конкретних умов обстановки може бути зроблений упор на виконання цього чи іншого завдання. Наприклад, у війні проти Югославії (1999) переважно наносилися повітряні удари по об'єктах у глибині території супротивника, а в операції США і їхніх союзників проти Іраку (2003), навпаки, до 80 відсотків вильотів тактичної авіації ВПС виконувалося для надання безпосередньої авіаційної підтримки сухопутним військам і морській піхоті шляхом знищення іракських військ і техніки на незначному віддаленні від лінії зіткнення (переднього краю).
Аналіз участі американської авіації в регіональних війнах останніх років показує наявність стійкої тенденції збільшення частки високоточної зброї в загальній кількості застосовуваних авіаційних засобів ураження (див. таблицю). Зокрема , у бойових діях проти Іраку в 2003 році частка ВТО була в 8,5 разів вище, ніж у 1991-м.
У цілому у воєнній операції ПС США і їхніх союзників проти Іраку в порівнянні з попередньої – "Буря в пустелі" застосування авіації антиіракської коаліції було значно більш результативним. Зробивши приблизно однакову кількість бойових вильотів (41 тис. в операції 1991 року і 46 тис. в операції 2003-го) і використовувавши в обох операціях практично однакове число високоточних засобів враження, вона, за даними, опублікованим в американській пресі, вразила майже в 4.5 разів більше цілей, ніж 12 років тому (4 500 і 19 900 відповідно).
Це було викликано значним підвищенням ефективності високоточної зброї і засобів розвідки. При цьому, якщо в першій війні проти Іраку тільки деякі американські літаки, такі як F-117, F-111 і F-15Е, були обладнані для застосування ВТЗ, то в другий практично всі ударні літаки і багато вертольотів США були здатні точно вражати цілі. По заявах представників американського командування, у 1991 році приходилося вирішувати питання про те, скільки літако-вильотів необхідно призначити для знищення назначеної цілі, а в 2003-му задача планувальних органів, як правило, полягала в тому, щоб .визначити, скільки цілей призначити літаку для враження в одному вильоті.
Подальше підвищення ефективності бойового застосування тактичної авіації керівництво ВПС США зв'язує з масовим надходженням на озброєння частин тактичної авіації малопомітних, що мають великий радіус дальність дії й оснащених новітнім устаткуванням літаків нового покоління F-22 і F-35, а також розвідувальним і ударними БЛА "Предатор", "Глобал Хок" і UCAV, що відповідно до планів повинне початися в найближчі роки.
Питання для самоконтролю
- Призначення військово-повітряних сил США.
- Призначення ОВПС НАТО.
- Які завдання покладаються на ВПС США?
- Основні завдання, які вирішує ОВПС НАТО.
- Класифікація ВПС США по цільовому призначенню.
- Характеристика літальних апаратів ВПС США та ОВПС НАТО.
- Основи бойового застосування стратегічної і тактичної авіації США та ОВПС НАТО.
Питання для підготовки до модульної контрольної роботи №2
1. Суть управління.
2. Мета управління.
3. Вимоги, що пред'являються до управління.
4. Структура органів управління АПЧ, основні їх завдання.
5. Складові частини системи управління.
6. Що належить до пунктів управління?
7. Пункти управління, які створюються в авбр?
8. Складові частини засобів зв'язку і РТЗ управління.
9. Складові частини засобів автоматизації і механізації управління.
10. Основні форми управління.
11. Основні способи управління.
12. Основи роботи командира і штабу по управлінню АПЧ.
13. Основні напрямки діяльності штабу авіаційної частини.
14. Суть і мета забезпечення бойових дій.
15. Суть оперативного забезпечення.
16. Мета і шляхи здійснення технічного забезпечення.
17. Мета та види тилового забезпечення.
18. Суть та зміст інженерно-авіаційного забезпечення бойових дій.
19. У чому полягають особливості інженерно-авіаційного забезпечення польотів?
20. Основні напрямки щодо організації захисту особового складу при веденні бойових дій з зараженого аеродрому.
21. У чому полягає робота особового складу стосовно забезпечення бойових дій з зараженого аеродрому?
22. Основні способи маскування аеродромів і авіаційних частин.
23. Основні прийоми маскування.
24. Мета та види медичного забезпечення.
25. Суть та види морально-психологічного забезпечення.
26. Що називають аеродромом?
27. Класифікація аеродромів.
28. Вимоги до базування авіаційних підрозділів і частин на аеродромах.
29. Основні елементи аеродрому.
30. Розміщення об'єктів авіаційної частини на аеродромі.
31. Заходи безпеки при русі особового складу й техніки по аеродрому.
32. Що таке протиповітряна оборона аеродрому ?
33. Мета наземної оборони та охорони аеродрому.
34. Основний принцип побудови наземної оборони аеродрому?
35. Основні способи маскування.
36. Основні прийоми маскування.
37. Основні сили та засоби оборони аеродромів., організація наземної оборони аеродрому.
38. Охорона основних об'єктів авіаційної бригади на аеродромі.
39. Основні положення по перебазуванню.
40. Підготовка авіаційних підрозділів і частин до перебазування.
41. Перебазування авіаційних частин.
42. Порядок перебазування авіаційної частини.
43. Розрахунок необхідного часу для перебазування.
44. Визначення необхідної кількості транспортних засобів для перебазування.
45. Призначення військово-повітряних сил США.
46. Призначення ОВПС НАТО.
47. Які завдання покладаються на ВПС США?
48. Основні завдання, які вирішує ОВПС НАТО.
49. Класифікація ВПС США по цільовому призначенню.
50. Характеристика літальних апаратів ВПС США та ОВПС НАТО.
51. Основи бойового застосування стратегічної і тактичної авіації США та ОВПС НАТО.
Дата добавления: 2020-07-18; просмотров: 516;