Тепло- та масоперенос
Під час сталеплавильних процесів відбувається перенос маси реагуючих речовин і теплоти, що підводиться до ванни чи відводиться від місця протікання екзотермічних реакцій. Отже, від швидкості переносу залежать швидкість протікання процесів і ступінь нерівномірності складу та температури ванни.
Розрізняють зовнішній перенос, що спостерігається в безперервній фазі, і внутрішній, що виникає в диспергованій, тобто подрібненій, фазі, яка входить до безперервної.
Перенос маси і теплоти в нерухомому та непрозорому середовищі виконується відповідно молекулярною дифузією і теплопровідністю.
Питома швидкість масопереносу,
де: – коефіцієнт молекулярної дифузії (для рідкого металу і шлаку , у в’язкому шлаці зменшується при збільшенні в’язкості шлаку; для газів ; – різниця концентрації компоненту, кг/м3; – відстань, на яку відбувається перенос, м.
Концентрацію компоненту (одиниця – кг/м3) обчислюють як добуток концентрацій компоненту у відсотках на густину середовища, в якому він перебуває.
Питома швидкість теплопереносу,
де: – коефіцієнт теплопровідності (для рідкого металу , для рідкого шлаку , і зменшується при збільшенні в’язкості шлаку, а для газів ; – різниця температур на відстані , град.
У сталеплавильних процесах теплота і масоперенос в нерухомому середовищі спостерігаються при твердофазному стані речовини, оскільки в рідині і газі з розмірами об’ємів, що зустрічаються, звичайно виникає гравітаційне перемішування.
При перемноженні питомої швидкості переносу на площу , через яку від відбувається, отримується швидкість переносу,
Помноживши на час, протягом якого відбувається перенос, дістають кількість перенесеної речовини або теплоти:
Перенос у нерухомому середовищі відбувається досить повільно, але мав певне значення при втратах теплоти через футеровку сталеплавильних агрегатів або розчинення твердих фаз у сталеплавильній ванні.
Якщо йдеться про рідинний або газовий стан фази, у ній унаслідок різниці у вмісті компонентів або температур виникає гравітаційне перемішування, яке приводить до природної конвекції.
Для математичного опису природної конвекції використовують такі критерії:
критерій Нуссельта:
де: – коефіцієнт теплопереносу, ; - характерний розмір, м;
критерій Шервуда:
де: – коефіцієнт масопереносу, м/с;
тепловий критерій Грасгофа:
де: – коефіцієнт об’ємного розширення, ; - температура відповідно на межі та в об’ємі, ;
масовий критерій Грасгофа:
де: – густина відповідно на межі та в об’ємі;
критерій Прандтля:
де – кінематична в’язкість; – температуропровідність, м2/с; - теплоємність, ;
критерій Шмідта:
Для розрахунків тепло- та масопереносу використовують критеріальні рівняння типу:
де – сталі, які залежать від форми межі розділу (шар, циліндр тощо), стану середовища (рідина, газ), режиму гравітаційного перемішування, що визначається значенням критеріїв положенням межі контакту в просторі (вертикальне або горизонтальне).
У сталеплавильних процесах гравітаційний рух ванни відбувається завжди і тому природну конвекцію слід враховувати, хоча вона й не завжди визначав швидкість загального тепло- та масопереносу.
Істотніше на швидкість протікання процесів впливає вимушена або штучна конвекція, коли рух у системі викликається одним із штучних засобів перемішування»
Вимушена конвекція крім критеріїв Nu, Sh, P, Sc описується за допомогою критерію Рейнольдса:
де: – швидкість руху середовища, в якому відбувається перенос відносно межі контакту, м/с
Усі критерії використовують у критеріальних рівняннях типу:
де – сталі, що залежать від зазначених щойно обставин згідно з рівняннями (1.50 і 1.51).
Зауважимо, що наведені сталі як для природної, так і для вимушеної конвекції, мають для переносу теплоти і маси приблизно однакові значення, що свідчить про аналогії цих видів переносу.
Із рівнянь 1.50, 1.51 або 1.52, 1.53 визначають які використовують для розрахунків питомої швидкості тепло- або масопереносу:
Штучна конвекція виконується штучними засобами переміщування, Інтенсивність яких на відміну від гравітаційного (природного) перемішування може бути взята як потрібна і виконана в цих обсягах за бажанням людини. Тому штучна конвекція поширеніша і набагато інтенсивніше, ніж природна.
Наведені способи розрахунків тепло- та масопереносу дійсні при стаціонарному стані процесу, коли перенос відбувається при сталих концентраціях і температурах у просторі й часі і насамперед зустрічається при зовнішньому переносі, коли об’єм безперервної фази може вважатися необмеженим.. З обмеженням об’єму, в якому виконується перенос, відхилення від стаціонарності збільшується, тому в диспергованій фазі при внутрішньому переносі доводиться враховувати не стаціонарність процесу, бо внаслідок обмеженості об’єму змінюються в просторі й часі вміст компонентів і температура.
Природна та штучна конвекції відбуваються в умовах безпосереднього контакту двох фаз, що обмінюються теплотою і масою.
Якщо контакту немає, перенос відбувається випромінюванням. Для переносу речовини його можна не враховувати через неістотність. Передавання ж випромінюванням теплоти відбувається у великій кількості, яка збільшується при підвищенні температури. Тому в сталеплавильних процесах вона переважає при переносі через прозорі або напівпрозорі фази.
Питому інтенсивність теплопереносу випромінюванням розраховують за рівнянням:
де: – ст.упінь чорноти (для неокисленого металу , для окисленого , для шлаку і футеровки ; – стала Стефана – Больцмана;
– температури.
У складних умовах обмеженого простору з кількома поверхнями теплообміну (метал, шлак, футеровка) розраховують за відповідними формулами теплотехніки.
Звичайно випромінювання відбувається через газову фазу сталеплавильного агрегату, прозорість якої залежить від вмісту в ній плавильного пилу. Концентрація останнього коливається в межах 10-4…10 кг/м3, що потрібно враховувати в розрахунках за рівнянням (1.56).
Іноді тепло- та масоперенос відбувається за кілька етапів. Наприклад, у мартенівській печі теплота передається випромінюванням від полум’я та футеровки через газову фазу до шлаку, а через шар останнього – до металу. У цьому разі застосовується правило адитивності:
де: – коефіцієнт теплопереносу відповідно випромінюванням, через шлак і метал; розраховують за допомогою рівняння (1.56), – з урахуванням перемішування фаз за рівнянням природної або штучної конвекції.
Масоперенос може відбуватися з хімічною реакцією на межі контакту фаз. Наприклад, сірка з металевої ванни переноситься до поверхні розподілу останньої зі шлаком, на поверхні відбувається хімічна реакція з перетворенням сірки з елементу, розчиненого в металі, до іона ,який входить до шлаку, а в шлаці сірка переноситься від межі контакту в об’єм фази. У цьому разі згідно з дифузійною кінетикою використовувати правило адитивності можна тоді, коли хімічна реакція мас перший порядок, тобто такий самий, ж для масопереносу, коли швидкість пропорційна до концентрації в першому ступені (1.55). При цьому загальний коефіцієнт масопереносу обчислюється за рівнянням:
де: – коефіцієнт масопереносу відповідно в металі ташлаці; – константа швидкості хімічної реакції.
Якщо хімічна реакція має порядок, відмінний від одиниці, використовують числові розрахунки.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 741;