Способи збереження і розвитку живої природи при будівництві. Основи біопозитивності і екологічна психологія.
Чи можна оцінити ступінь дії людини на стихійні процеси, що розвиваються на нашій планеті? Деяку уяву про це дає величина енергії, що одержується і перетворюється людством в процесі його діяльності. Якщо первісне плем’я, в якому нараховувалося біля 100 членів, в процесі загальної праці могло розвинути потужність в кілька кіловат, то нині людство має потужність 109 квт у формі діючих джерел енергії – електростанцій, різних механізмів, тощо. Ця величина поки що дуже мала порівняно з енергією, що випромінюється Сонцем(1023 квт), енергією руху та обертання Землі, проте вона вже стає співставимою з енергією процесів, що протікають на поверхні планети – в атмосфері і гідросфері. Ці процеси, що обумовлюють формування погоди та клімату на планеті, призводяться до дії потоком сонячної енергії, що падає на поверхню Землі, що в даний час освітлює Сонце. Його потужність складає 1013квт. Хоч енергетичні ресурси людства зараз ще в тисячи разів менше цієї величини, не слід вважати таке співвідношення мірою нашої нинішньої здатності дії на стихійні явища – вона може стати набагато більшою.
В останні роки особливо великої економічне і соціальне значення набула проблема ноосфери. Діяльність людини, що перетворює обличчя Землі, виступає тепер як розумно спрямований геологічний фактор. Людство не тільки механічно переміщує речовину Землі, але й відіграє роль величезного геохімічного, гідрологічного, інженерно-гідрологічного агенту.
З усіх цих міркувань можно зробити висновок: соціально обумовлене вмішування людини в природу, тобто, вмішування за допомогою технологічних методів, що більш корисні, ніж нинішні і відповідають вимогам екології – можливо. Еколгічне сприяття зовсім не потребує, щоб ми повернулися до дотехнологічної ери. Ті ж самі технологічні наслідки можуть бути досягнені за допомогою технологічних перетворень, що засновані на доброму знанні екологічних законів.
З цієї точки зору будівлі і споруди не повинні сприяти відторгненню родючого грунту під будівництво, вони повинні допомагати існуванню і розвитку людини як об’єкта природи, тобто створювати для нього ту якість життя, яка необхідна для її всебічного розвитка.
Мінімальна умова біопозитивності будівель і споруд – створення можливості існування і росту рослин на їх поверхнях. Рослини, закріплені на вертикальних, горизонтальних і поверхнях і поверхнях з нахилом, поліпшують склад повітря і води, очищують середовище мешкання від забруднень, поліпшують мікроклімат, створюють біомасу, забезпечують існування мікроорганізмів, створюють тепло- і звукозахист, поліпшують зовнішній вигляд споруд, їх візуальне сприяття.
Наступним кроком до підвищення рівня біопозитивності є створення умов для росту й існування дрібних тварин на озелененій для цього поверхні споруд. Найбільш просто це питания може бути вирішено стосовно споруд в зоні, що межує з водою – в таких випадках створюються великі об’єми , що омиваються водою, сприятливі для існування водних тварин.
Далі може бути вирішено питания про одержання продукції з цих об’єктів, наприклад, видобування мідій з підводних колекторів. Ідеальною біопозитивною спорудою буде споруда, що не вносить порушень в кругообіг речовин та енергії. Проте, всі вказані системи будівель і споруд можна назвати пасивно-біопозитивними, тобто такими, що не потребують витрат енергії для забезпечення функціонуванняя.
Цікавим напрямком в конструюванні може бути створення активно-біопозитивних будівель і споруд, в яких посилені природоохоронні функції за рахунок використання енергії. Такі будівлі і споруди можуть очищувати повітря й воду крізь контактуючи з ними поверхні шляхом створення на всій поверхні фільтрів з примусовою прокачкою забрудненого середовища. В перспективі може бути створена будівля, яка крізь систему датчиків буде постійно контролювати стан зовнішнього і внутрішнього середовища і при відхиленні показників цього середовища від норми включати прилади, що очищують середовище від забруднень і взагалі поліпшують його показники.
Для створення якісно високого рівня навколишнього середовища при будівництві дуже важливе урахування екологічної психології – нової галузі науки, що розглядає шляхи нормалізації психологічних впливів на людину з боку середовища (штучного або природного).
Екологічна психологія – нова галузь науки, що розглядає шляхи нормалізації психологічних впливів на людину з боку середовища (штучного або природного).
Відомо, що сучасне міське середовище з його щільністю мешкання в квартирах людей, перенаселеністю кварталів, з фізичними і хімічними забрудненнями, впливає на людину з моменту появи людського ембріону. В Древній Греції недарма існував звичай розташовувати вагітних жінок у садах із скульптурами вродливих чоловіків та жінок. Вважалося. що це середовище(зелень, відсутність шуму, естетично сприятливвий вплив скульптур)сприяє вірному формуванню майбутньої дитини.
Людина, яка відірвана від природного середовища в сучасному місті, компенсує його відсутність,вносячи природу в будинок (квіти на вікнах, домашні тварини, зображення природи на шпалерах та картинах, тощо). Дослідження свідчать, що наявність в будинку домашніх тварин, зелені, квітів сприяє зниженню кількості захворювань, сприятливому психологічному клімату в родині.
Зараз все гостріше постає питания про ступінь гранічного ступеню відірваності людини від природи, того середовища, в якому людина виникла і розвивалася багато тисячоліть.Можливо, необхідно вертання природного середовища в місто, але вже на більш високому рівні. Можливо, що при цьому людині треба буде кілька змінити існуючи поняття про містобудівництво, своє відношення до природного середовища, рослинного і тваринного світу й зберегти любов до міста.
Питання для самоконтролю.
Питання 7.10.
Щоб припинити деградацію біосфери, треба перейти до дотехнологічної ери чи ні?
Так.
Ні.
Питаня 7.11. Чи можна вважати озелення одною з найважливіших умов біопозитивності споруд?
Так.
Ні.
Питання 7.12.
Чи можна скоструювати біопозитивну будівлю, яка сама буде контролювати стан внутрішнього і зовнішнього середовища і поліпшувати його показники?
Так.
Ні.
Загальний тест-контроль за темою
Запитання 7.1.
Хто першій висунув гіпотезу абіогенного шляху виникнення життя на планеті?
“А”. О.І. Опарін.
“Б”. Ч. Дарвін.
“В”. В.І. Вернадський.
Запитання 7.2.
В чому полягає теорія академіка О.І.Опаріна?
“А”. Життя виникло внаслідок формування в первісній атмосфері планети перших органічних речовин.
“Б”. Перші живі організми були привнесені з Космосу внаслідок метеорітних бомбардувань первісної планети.
“В”. Перші живі організми були висунуті з глибин земної кулі внаслідок геохімічних процесів.
Запитання 7.3.
Звідки одержували енергію перші живі організми, які були на планеті?
“А”. З сонячного випромінювання.
“Б”. З органічних речовин.
“В”. Внаслідок окислення киснем.
Запитання 7.4.
Що використовували в якості окислювача для здійснення процесі дихання первісні організми на планеті?
“А”. Кисень.
“Б”. Іони заліза та інших металів.
“В”. Воду.
Запитання 7.5.
Що було наслідком самої першої революції в історії біосфери?
“А”. Виникнення озонового шару.
“Б”. Виникнення фотосинтезу.
“В”. Вихід організмів з води на сушу.
Запитання 7.6.
Що стверждують математики про можливість абіогенного шляху виникнення життя на планеті?
“А”. Життя не могло виникнути з неживого внаслідок дуже малої ймовірності.
“Б”. Дуже малий набір елементів існує на планеті для створення складних молекул живих організмів.
“В”. Недостатня температура, тиск і вологість в первісній атмосфері для здійснення складних хімічних перетворень.
Запитання 7.7.
Який чинник дозволив першим живим організмам вдосконалюватися і ускладнювати свою структуру?
“А”. Зростаюча кількість харчу.
“Б”. Природний відбор.
“В”. Стабілізація фізико-хімічних умов на планеті.
Запитання 7.8.
Хто вважається основоположником домінуючої теорії виникнення людини розумної на планеті?
“А”. В.І. Вернадський.
“Б”. О.І.Опарін.
“В”. Ч. Дарвін.
Запитання 7.9.
Що було причиною першого демографічного вибуху на планеті?
“А”. Різке зростання різноманітності видів рослин і тварин на планеті.
“Б”. Оволодіння першими орудіями праці.
“В”. Пом’якшання кліматичних умов.
Запитання 7.10.
Що треба зробити, щоб припинити деградацію навколишнього середовища?
“А”. Припинити шкідливе промислове виробництво.
“Б”. Перейти до нових екологічних технологій.
“В”. Повернутися обличчям до природи і вести натуральне господарство.
Тема 8.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 285;