Первинні засоби пожежогасіння


Первинні засоби пожежогасіння призначені для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку силами персоналу об'єктів до прибуття штатних підрозділів пожежної охорони.

Відповідно з Правилами пожежної безпеки [33] всі будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння та пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь - якими типами установок пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кранами.

Уперше збудовані, після реконструкції, розширення, капітального ремонту об'єкти (будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння (згідно з нормами належності) до початку їх експлуатації.

Всі первинні засоби пожежогасіння і протипожежний ручний інвентар, до якого відносять: вогнегасники, покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, грубововняної тканини або повсті, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати, драбини - стрем’янки, сокири, ломи, багри, ліхтарі електричні, ножиці для різання електропроводів, ємкості для води не менше 250 літрів (за наявності внутрішніх пожежних кранів з рукавом завдовжки 10 метрів і стволів, установка ємностей з водою не обов'язкова) - повинні завжди знаходитися в повній справності і бути готовими для застосування на випадок пожежі.

Первинні засоби пожежогасіння можуть розміщуватися на пожежних щитах (стендах) (рис. 5.50). Розміри пожежного щита в зібраному стані 1250х1250х19 мм, в розібраному стані 1260х180х50 мм.

Рисунок 5.50 - Щити, стенди і ящики пожежні

Пожежні щити (стенди) встановлюються на території об'єкта з розрахунку один щит (стенд) на площу до 5000 м2.

До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщаються на ньому, слід включати: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., відер пожежників - 2 - 4 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., багрів - 2 - 4 шт.

Використання пожежного інвентарю і устаткування для господарських і інших потреб, не пов'язаних з пожежогасінням, категорично забороняється.

Порядковий номер пожежного щита вказують після літерного індексу «ПЩ».

Пожежні щити (стенди) повинні забезпечувати:

захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів;

зручність та оперативність зняття (витягання) закріплених на щиті (стенді) комплектуючих виробів.

Ручний пожежний інструмент, розміщуваний на щитах, необхідно періодично очищати від пилу, бруду та слідів корозії, а також відновлювати потрібні кути загострювання інструмента та пофарбування після використання на пожежі або практичного заняття.

Ящики для піску повинні мати місткість 0,5; 1,0 або 3,0 м3 та бути укомплектованими совковою лопатою. Конструкція ящика (вмістилища) повинна забезпечувати зручність діставання піску та виключати попадання опадів. Для запобігання злежуваності піску його необхідно систематично спушувати.

Бочки з водою встановлюються у виробничих, складських та інших приміщеннях, спорудах у разі відсутності внутрішнього протипожежного водопроводу та за наявності горючих матеріалів, а також на території об'єктів, у садибах індивідуальних жилих будинків, дачних будиночків тощо, їх кількість у приміщеннях визначається з розрахунку установки однієї бочки на 250 - 300 м2 захищуваної площі.

Покривала з негорючих матеріалів повинні мати розмір не менш як 1x1 м. Вони призначені для гасіння невеликих осередків пожеж у разі займання речовин, горіння яких не може відбуватися без доступу повітря. У місцях застосування та зберігання ЛЗР та ГР розміри покривал можуть бути збільшені до величин: 2x1,5 м, 2x2 м. Покривала слід застосовувати для гасіння пожеж класів А, В, (Е).

Пожежний інвентар має бути пофарбований в червоний та білий кольори, а пожежний інструмент - в чорний.

Вогнегасники

Серед первинних засобів пожежогасіння найважливіша роль відводиться самим ефективним з них - вогнегасникам. Встановлено, що з використанням вогнегасників успішно ліквідують загоряння протягом перших 4 хв. з моменту їх виникнення, тобто до прибуття пожежних підрозділів.

Вогнегасник - технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною.

Вогнегасна речовина -хімічна речовина або суміш, за своїми фізико-хімічними властивостями придатна до застосування в технічних засобах пожежогасіння для припинення горіння.

Вогнегасник загального призначення - вогнегасник, призначений для забезпечення протипожежного захисту об'єкта.

Вогнегасник спеціального призначення - вогнегасник, призначений для забезпечення протипожежного захисту об'єкта із специфічними умовами експлуатації та (або) особливостями пожежної небезпеки виробництва і (або) за конструктивним виконанням відрізняється від вогнегасника загального призначення.

Переносний вогнегасник - вогнегасник, за масою і конструктивним виконанням придатний для перенесення та застосування однією людиною.

Маса спорядженого переносного вогнегасника не перевищує 20 кг.

Пересувний вогнегасник - вогнегасник, змонтований на колесах чи візку, придатний для переміщення та застосування людиною.

Маса спорядженого пересувного вогнегасника не перевищує 450 кг.

Водяний вогнегасник ВВ -вогнегасник, який опоряджують водною вогнегасною речовиною

Водопінний вогнегасник ВВП -вогнегасник, який опоряджують водопійною вогнегасною речовиною

Аерозольний водопінний вогнегасник ВВПА – водопінний вогнегасник одноразового використання, з якого вогнегасна речовина подається в розпиленому вигляді.

Порошковий вогнегасник ВП -вогнегасник, який опоряджують вогнегасним порошком

Газовий вогнегасник ВГ -Вогнегасник, який опоряджують газовою вогнегасною речовиною

Вуглекислотний вогнегасник ВВК -Газовий вогнегасник, який опоряджують діоксидом вуглецю

Хладоновий вогнегасник ВХ - вогнегасник із зарядом вогнегасної речовини на основі галоїдованих вуглеводнів.

Залежно від вживаної ВГР вогнегасники призначаються для гасіння:

· твердих горючих речовин (клас пожежі А);

· рідких горючих речовин (клас пожежі В);

· газоподібних горючих речовин (клас пожежі С);

· металів і металовмісних речовин (клас пожежі D);

· електроустановок, що знаходяться під напругою (клас пожежі Е).

Класи пожеж, як правило, вказуються на корпусі вогнегасника піктограмами (рис.5.51).

Рисунок 5.51 – Графічне зображення класів пожеж:

клас А – загорання твердих горючих речовин;

клас В – загорання рідких горючих речовин;

клас С – загорання газоподібних горючих речовин;

клас D – загорання металів і металовміщуючих речовин;

клас Е – загорання електроустановок, що знаходяться під напругою;



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 276;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.