Водяні вогнегасники


В даний час в числі найбільш перспективних напрямів по протипожежному захисту об'єктів різного призначення є використання засобів гасіння пожеж тонко розпиленою водою. Особливо актуальне використання тонко розпиленої води на об'єктах, де потрібна висока ефективність гасіння, є обмеження по водопостачанню і актуальна мінімізація збитку від проливу води.

Водяні вогнегасникивикористовують для гасіння пожеж класу А. Існують вогнегасники із зарядом води зі спеціальними добавками, які дають можливість застосовувати їх для гасіння пожеж класу В.

Головна перевага тонко розпиленої води – це об'ємно-поверхневий спосіб гасіння пожеж, який дозволяє швидко ліквідовувати полум'яне горіння практично всіх речовин, за винятком речовин, що бурхливо реагують з водою з виділенням горючих газів і теплової енергії. Тонко розпилена вода, як жодна інша вогнегасна речовина, володіє здібністю до охолоджування зони горіння нижче температури займання і зменшення концентрації реагуючих речовин парами нижче за рівень стійкого горіння. Невеликі добавки до тонко розпиленої води плівкотвірних вогнегасних речовин сприяють припиненню доступу пари в зону горіння за рахунок створення ізолюючого шару з плівкотвірних речовин при ліквідації горіння ЛЗР і ГР.

Доступність води, екологічна чистота, безпека і висока вогнегасна ефективність в тонко розпиленому стані – основна причина зростаючого попиту на неї, як вогнегасної речовини.

Переваги тонкорозпорошеної води:

– можливість гасіння практично всіх речовин і матеріалів, у тому числі пірофорних, за винятком речовин, що реагують з водою з виділенням тепловій енергії і горючих газів;

– висока ефективність гасіння, обумовлена підвищеним охолоджуючим ефектом, за рахунок високої питомої поверхні крапель, рівномірної дії води безпосередньо на вогнище горіння, зниженням концентрації кисню і розбавлення горючої пари в зоні горіння в результаті утворення пари;

– захисний ефект від дії променистого тепла на людей, на несучі конструкції і на горючі матеріали, що є сусідами;

– поглинання і видалення токсичних газів і диму в приміщеннях;

– незначний збиток від пролитої води;

– екологічна чистота і безпека для людей;

– мінімальне використання води, що особливо важливе для місць з обмеженою кількістю води;

– можливість застосовувати для гасіння пожеж архівів, музеїв, серверних, устаткування, що знаходиться під напругою (при дотриманні правил техніки безпеки).

Принцип гасіння простий і винахідливий. Рідина, що витісняється з балона, під дією високого тиску, розпилялася в дуже маленькі водяні крапельки. Струмінь з величезною кількістю мікрокрапельок мають дуже велику поверхню і таким чином може поглинати високу температуру краще чим вода з традиційних вогнегасників. Високий тиск надзвичайно збільшує ефективність гасіння. З використанням піноутворювача, навіть важкогасимі рідини можуть бути погашені дуже швидко.

а) б)

Рисунок 5.53 - Вогнегасник водяний ВВ-9

а – загальний вид; б – улаштування водяного вогнегасника ВВ-9

1-корпус; 2-головка; 3-рукав; 4-балон з робочим газом; 5-трубка сифонна; 6-насадок-розпилювач; 7-сітка; 8-корпус фільтра; 9-важіль керування клапаном; 10-ручка; 11-кільце ущільнювальне; 12-клапан; 13-перехідник; 14-гайка накидна; 16 кільце ущільнювальне; 16-штифт; 17-пружина; 18-вісь; 19 кнопка з голкою; 20-пружина; 21-запобіжна чека; 22 кільці· ущільнювальне; 23-запобіжний клапан.

Переваги швидка і легка боротьба з вогнем, не віднімають багато часу на розгортання брандспойтів, гасіння без водяного пошкодження предметів, компактний і нескладний, може перезаряджатися дуже швидко - так часто, скільки вимагається операторові, зручний вогнегасник при використанні на всіх транспортних засобах, мінімальне обслуговування

Використовуються при гасінні пожежі в квартирах, на ранніх етапах загорання, особливо ефективні в підземних місцях на стоянках автомобілів і на шосе, при гасінні газів і горючих рідин. Після закінчення загальних робіт по гасінню пожежі ефективно охолоджують сильно нагріте устаткування.

Найбільш ефективний в боротьбі з вогнем на малих пожежах, коли не доцільно використовувати штатне устаткування пожежогасіння, яка володіє великою руйнівною силою. Використовується як найефективніший засіб на початковому етапі гасіння пожежі, коли основне устаткування пожежогасіння знаходиться у стадії розгортання.

В даний час завершена розробка НВО "Пульс" і проведена сертифікація водяних вогнегасників ВВ-8(з) –А і ВВ-8(з) - АВ, організовано їх виробництво і продаж. Проводяться випробування морозостійких водяних зарядів, що дозволить значно розширити сферу застосування водяних вогнегасників тонкорозпорошеної води. Водяні вогнегасники ВВ-8(з)-А, ВВ-8(з)-АВ, ВВ-9, призначені для гасіння твердих горючих речовин, являється унікальним по властивостях виробом, для боротьби з вогнищами спалаху в житлових, виробничих і опалювальних складських приміщеннях. Конструкція водяного вогнегасника ВВ-9 представлений на рис. 5.53, а його технічні характеристики – в табл. 5.64, а ранцевого лісового вогнегасника РЛВ-м - на рис. 5.54 і в табл. 5.65.

Таблиця 5.64 - Технічні характеристики водяних вогнегасників ВВ-9

Показник ВВ-9 ТУ У 5388855-001-94
Переносний
Місткість корпусу, л 11,5-0,2
Заряд  
Маса вогнегасної речовини 9-0,1л
Робочий газ СО2 повітря
Маса робочого газу, г СО2 - 45: повітря - 30
Робочий тиск у корпусі вогнегасника, МПа (кгс/см2) )
Тривалість подавання вогнегасної речовини мінімальна, с 40+10
Довжина струменя вогнегасної речовини мінімальна, м 3,0
Діапазон температур експлуатації, °С 5...50
Кратність піни
Вогнегасна здатність гасіння модельного вогнища пожежі класу А (м2) 9,2
Габаритні розміри, мм - діаметр
- висота
- довжина
Маса вогнегасника повна, кг

Мінімальна витрата спеціального водяного заряду (вода із змочуючими добавками) - 250 мл/сек, при струмені дрібнорозпорошеної води дисперсністю до 100 мікрон, забезпечує гарантоване гасіння пожежі на площі 7м2 для вогнегасника ВВ-8(з)(А) і 9,2 м2 для вогнегасника ВВ-9.

Здатність дрібнорозпорошеної води поглинати тепло і облягати продукти згорання призводить до зниження температури довкілля і небезпечних концентрацій продуктів горіння, що забезпечує безпеку людей, що знаходяться в приміщенні, де сталася пожежа.

У відмінність від порошкових, використання водяних вогнегасників дає можливість людині контролювати процес гасіння пожежі без спеціальних засобів індивідуального захисту і не наносити шкоду органам дихання.

При випадковій дії струменя "ВВ-8 (з)" на побутові предмети, їм не заподіюється шкоди.

Гасіння електроустаткування під напругою можливо з відстані:

не менше 1 метра – при гасінні електроустаткування і установок під напругою до 1000 В

не менше 3 метрів – при гасіння електроустаткування і установок під напругою до 36000 В

Таблиця 5.65 - Лісовий вогнегасник (обприскувач)

Технічні характеристики Модель РЛВ-м Єрмак
Продуктивність, не менше, л/хв 2,25
Ємкість мішка, не менше, л
Довжина струменя, не менше  
компактною, м 9,5
розпорошеною, м 3,5
Ширина захвату розпорошеного струменя (на відстані 2 метри), не більш, м 1,2
Обслуговуючий персонал, людина
Габаритні розміри, не більш  
довжина, мм
ширина, мм
висота, мм
Конструктивна маса в зборі, не більш, кг 2,5
Термін служби до списання, не менше, років 2,5

 

Рисунок 5.54 – Загальний вид ранцевого лісного вогнегасника

Як первинні засоби пожежогасіння, водні вогнегасники ТРВ є найбільш ефективними і універсальними. В той же час, незнання деякими користувачами особливостей гасіння пожеж тонкорозпорошеною водою, впливає на ефективність гасіння, а недотримання техніки безпеки може привести до сумних наслідків. Головною особливістю водяних вогнегасників ВВ-8(з) є те, що на виході з розпилювача струмінь води досить компактний, такий, що володіє високою енергією, а тонке розпорошення води утворюється на відстані біля 1м від розпилювача. Оскільки тонкорозпорошена частина струменя найбільш ефективна, то і гасіння необхідно починати з відстані не менше 1м. Враховуючи легкість тонкорозпорошеного струменя, гасіння необхідно здійснювати лише з навітряного боку, подаючи тонкорозпорошену воду в нижню частину полум'я.

Водні вогнегасники ТРВ є найбільш універсальними і їм слід віддавати перевагу, якщо на об'єкті можливі комбіновані вогнища пожежі. На об'єктах з підвищеною вибухопожежною небезпекою і мірою електростатичної іскронебезпечності не допускається застосовувати порошкові і вуглекислотні вогнегасники з насадками і розтрубами з діелектричних матеріалів зважаючи на можливість накопичення на них зарядів статичної електрики. В цьому випадку водні вогнегасники з розпилювачами, виготовленими з кольорових металів, незамінні. Гасіння пожеж в електроустановках здійснюється після зняття напруги з тією, що горить і сусідніх установок. У випадках, коли напруга з установок, що горять, зняти неможливо, допускається гасіння їх під напругою до 1кВ з відстані не менше 1м, а зверху 1кВ - з відстані не менше 3м. Під час гасіння необхідно строго дотримувати безпечні відстані до електроустановок, застосовувати індивідуальні ізолюючі засоби (діелектричні калоші, чоботи, рукавички), не направляти струмінь на відкриті контактні групи.

Останнім часом мають розповсюдження в Україні закордонні водні вогнегасники фірм HiPress і ANSUL, загальний вид яких представлено на рис. 5.55. Технічна характеристика представлена в табл. 5.66.

а) б) в)

Рисунок 5.55 – Водні вогнегасники фірми MSA HiPress (а і б)

і фірми ANSUL (в)

З вогнегасниками фірми HiPress від MSA і фірми ANSUL у пожежників тепер є портативний пристрій гасіння, який виконує гасіння вогню струменем розпорошеної води з високим тиском, але без нанесення великого збитку. Маленький і зручний, цей апарат можна нести усюди, навіть пожежникам, що використовують дихальні апарати. Це означає високу ефективність з мінімумом персоналу. Одна перевага в порівнянні з традиційними пінними вогнегасниками: MSA HiPress може перезаряджатися на місці гасіння пожежі так часто як це необхідно.

Таблиця 5.66 – Технічні характеристики



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 519;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.017 сек.