Вирішення загальномайданчикових питань електробезпеки
Електротехнічна частина проекту виконання робіт (ПВР), яка розробляється у відповідності з Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ) [15, 16] і Правилами безпечної експлуатації електроустановок [17, 18, 19], повинна містити проектні рішення, заходи і вказівки щодоо забезпечення електробезпеки при улаштуванні і експлуатації електроустановок на будівельному майданчику. У електротехнічній частині ПВР мають бути відображені наступні питання, від повноти і правильності вирішення яких залежить забезпечення електробезпеки:
схема тимчасового електропостачання і розподілу електроенергії, зокрема: вибір напруги мереж живлення, силових і освітлювальних електроприймачів для різних видів будівельно-монтажних робіт і умов;
вибір марок і перетинів кабелів і проводів;
улаштування тимчасових електричних мереж (траси, габарити, кріплення, вказівки з захисту від механічних пошкоджень);
місця розташування і типи ввідних і розподільних пристроїв, пунктів підключення і інших інвентарних електроконструкцій;
типи апаратів захисту і розрахунок їх номінальних струмів спрацьовування;
вибір типів світильників, знижувальних трансформаторів для місцевого освітлення і ручних світильників;
способи занулення, перетин і розміри нульових захисних провідників, розрахунок опору ланцюгу «фаза – нуль» з метою перевірки відключаючої здатності апаратів захисту при однофазних коротких замиканнях;
місця розташування і дані з конструктивного виконання повторних заземлень нульового проводу;
заходи безпеки при експлуатації ручних електричних машин, переносних і пересувних електроприймачів в різних умовах, зокрема конкретні вказівки з застосування приладів захисного відключення;
заходи щодо забезпечення електробезпеки при електропрогріванні бетону, включаючи вибір напруги і устаткування для електропрогрівання, принципові електричні схеми підключення, блокувань і сигналізації;
забезпечення електробезпеки при експлуатації мобільних (інвентарних) будівель;
комплектація будівельного майданчика електроустаткуванням, матеріалами і електрозахисними засобами.
Розводка тимчасових електромереж напругою до 1000 В, які використовуються при електропостачанні об'єктів будівництва, має бути виконана ізольованими проводами або кабелями на опорах або конструкціях, розрахованих на механічну міцність при прокладенні по ним проводів і кабелів, на висоті над рівнем землі, настилу не менше, м:
3,5 - над проходами;
6,0 - над проїздами;
2,5 - над робочими місцями.
Світильники загального освітлення напругою 127 і 220 В повинні встановлюватися на висоті не менше 2,5 м від рівня землі, підлоги, настилу.
При висоті підвіски менше 2,5 м необхідно застосовувати світильники спеціальної конструкції або використовувати напругу не вище 42 В. Живлення світильників напругою до 42 В повинно здійснюватися від знижувальних трансформаторів, машинних перетворювачів, акумуляторних батарей.
Застосовувати для вказаних цілей автотрансформатори, дроселі і реостати забороняється. Корпуси знижувальних трансформаторів і їх вторинні обмотки мають бути заземлені.
Застосовувати стаціонарні світильники в якості ручних забороняється. Слід користуватися ручними світильниками тільки промислового виготовлення.
Вимикачі, рубильники і інші комутаційні електричні апарати, вживані на відкритому повітрі або у вологих цехах, мають бути захищеного виконання відповідно до вимог державних стандартів.
Усі електропускові пристрої мають бути розміщені так, щоб унеможливлювався пуск машин, механізмів і устаткування сторонніми особами. Забороняється приєднання декількох струмоприймачів одним пусковим пристроєм.
Розподільні щити і рубильники повинні мати замикаючі пристрої.
Металеві будівельні риштування, металеві огорожі місць робіт, полиці і лотки для прокладки кабелів і дротів, рейкові колії вантажопідйомних кранів і транспортних засобів з електричним приводом, корпусу устаткування, машин і механізмів з електроприводом мають бути заземлені (занулені) згідно нормам, що діють, відразу після їх місцерозташування, до початку яких-небудь робіт.
Струмопровідні частини електроустановок мають бути ізольовані, захищені або розміщені в місцях, недоступних для випадкового дотику до них.
Проектні рішення в частині забезпечення електробезпеки значною мірою визначаються режимом нейтралі джерела електропостачання будівельного майданчика. Як правило, живлення силових і освітлювальних навантажень невеликих і середніх будівельних майданчиків здійснюється від існуючих чотирипровідних мереж напругою 380/220 В з глухозаземленою нейтраллю джерела живлення. Для розподілу електроенергії застосовують радіальні і магістральні схеми. Виходячи із забезпечення вимог безпеки радіальні схеми кращі, проте вимагають більшої витрати провідникових матеріалів і електроапаратів і тому застосовуються лише для зосереджених або великих навантажень. Магістральні схеми економніші, проте менш надійні, ніж радіальні, як з погляду безперебійності електропостачання, так і забезпечення електробезпеки, оскільки при цьому ускладнюється резервування захисту споживачів і ускладнюється виконання ремонтних робіт з повним зняттям напруги. На практиці при розподілі електроенергії на напругу до 1000 В застосовують комбіновані магістрально-радіальні схеми, улаштування яких визначається будгенпланом будівництва, кількістю, потужністю і територіальним розміщенням електроприймачів на майданчику.
У проекті тимчасового електропостачання мають бути максимально реалізовані технічні заходи і засоби захисту від ураження електричним струмом. Зокрема, при розробці схеми тимчасового електропостачання слід визначити сферу застосування малої напруги (до 42 В включно) і передбачити підключення відповідних джерел живлення. Перш за все це стосується підключення ручних електричних машин і мереж освітлення всередині будівель, які будуються.
При розробці схеми тимчасового електропостачання необхідно врахувати ряд найважливіших вимог електробезпеки:
типи і виконання електроустаткування повинні відповідати умовам експлуатації і навколишнього середовища, а також розрахунковим електричним параметрам;
конструкція електроустаткування, доступного для неелектротехнічного персоналу, повинна виключати наявність відкритих струмопровідних частин і дотик до них;
до одного комутаційного пристрою і апарату захисту не слід підключати більш за один електроприймач;
необхідно передбачати можливість відключення всіх електроустановок в межах окремих об'єктів і ділянок робіт;
схема підключення будівельних машин і механізмів і інших електроприймачів повинна забезпечувати можливість відключення їх від мережі до введення в них кабелю живлення;
необхідно передбачити підключення відповідних джерел малої напруги (до 42 В включно) для живлення ручних електричних машин і мереж освітлення в будівлях, що будуються;
як пускові апарати повинні застосовуватися магнітні пускачі, контактори і автоматичні вимикачі. Використання для цієї мети рубильників має бути виключене;
у чотирипровідних мережах з глухозаземленою нейтраллю джерела живлення необхідно розрахунковим шляхом провести перевірку відповідності вимогам ПУЕ кратності струму однофазного короткого замикання по відношенню до номінальної сили струму апаратів захисту.
Електробезпека устаткування і механізмів будівельного майданчика у великій мірі залежить від стійкості ізоляції електротехнічних пристроїв, які використовуються, до дії таких факторів навколишнього середовища, як температура, вологість, запиленість. Задача полягає в тому, щоб максимально зменшити шкідливу дію цих факторів навколишнього середовища на електроустаткування будівельного майданчика.
Основні електротехнічні пристрої, які використовуються при виконанні будівельно-монтажних робіт, повинні бути такого виконання:
на відкритому повітрі, а також в сирих, особливо сирих і запорошених приміщеннях - пилобризкозахисне, а електродвигуни – закриті, обдувні, з вологостійкою ізоляцією;
у нормальних виробничих приміщеннях - захищені, закриті;
у електроприміщеннях - відкриті, захищені.
У тих випадках, коли електроустаткування (електротехнічний пристрій) по своєму виконанню не відповідає умовам навколишнього середовища, мають бути прийняті додаткові заходи захисту устаткування від шкідливої дії навколишнього середовища.
До таких заходів слід віднести:
улаштування козирків, навісів, укриттів;
ущільнення дверей, введеня кабелів і проводів в силові шафи, складки, пункти підключення;
розміщення пускової і захисної апаратури відкритого і захищеного виконання в закритих (ущільнених) шафах;
вибір найбільш сприятливого варіанта розміщення електроустаткування з урахуванням дії навколишнього середовища.
При виборі електротехнічних пристроїв для певних конкретних умов навколишнього середовища необхідно керуватися відповідними ГОСТами і технічними умовами на устаткування, а також рекомендаціями заводів-виготівників щодо умов, в яких допустима експлуатація цих пристроїв.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 341;