Можливі строки прогнозу природних НС


Види й строки прогнозу Види природних НС
Повені Урагани бури Смерчі Ландшафтні пожежі Затори, зажори Землетруси
Довгостроковий (роки) - - - - - +
Середньостроковий (місяці, тижні) + - - + - +
Короткостроковий (дні, годинники) + + - + + +
Безпосередній + + + + + +

 

 

Строки прогнозування інших видів НС носять більше невизначений характер, тому що події їхнього виникнення істотно випадкові. Ми розглянемо методичний підхід до їхнього визначення трохи нижче.

Метою прогнозування НС є забезпечення своєчасного й ефективного вживання заходів завчасного й безпосереднього захисту.

Прогнозування техногенних НС включає: виявлення й атестацію потенційно небезпечних об'єктів, оцінку можливих наслідків аварій і катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, попередження органів керування про можливий НС.

Рішення завдань прогнозування техногенних НС в Україні очолює Державний комітет з технічному контролю. Безпосередніми виконавцями по прогнозуванню техногенних НС є відомчі органи контролю. У МНС із цією метою в Департаменті попередження й ліквідації НС створюється система спостереження за провісниками катастроф, а також діагностичних комплексів по оцінці стабільності будинків, споруджень, потенційно небезпечних об'єктів. Органи такої системи повинні функціонувати у всіх регіонах і суб'єктах.

Прогнозування природних НС є найбільш складною проблемою в чинність їхніх більших масштабів і значної невизначеності у виникненні й розвитку процесів. Прогнозування природних НС здійснюється в масштабі країни, а в деяких випадках - і у взаємодії з міжнародними організаціями. Керівництво всією системою спостережень, прогнозу метеорологічних і гідрологічних НС, а також масових лісових пожеж у країні покладено на Державний комітет України по гідрометеорології й контролю природного середовища.

Прогноз виникнення й розвитку природних НС проводиться в Гідрометцентрі країни і його регіональних центрів і доводить до територіальних керувань ЦЗ по системі попередження в різний термін. Найбільше часто використається форма подання у вигляді карт завчасного прогнозу на певний період (рік, сезон) або термінової інформації з коштів зв'язку.

Прогнозування НС для воєнного часу здійснюється на основі оцінки військово-політичної обстановки в країні й регіонах, проведених періодично в Генеральному штабі й штабах оперативних командувань.

Основу прогнозування біолого-соціальних НС становить ретроспективний епідеміологічний аналіз, тобто аналіз інфекційних захворювань у поточний час із урахуванням інформації за певний минулий період. Прогноз здійснює Головне епідеміологічне керування МОЗ і регіональні медичні служби. Процес прогнозування включає проведення епідеміологічного аналізу й своєчасне оповіщення місцевих органів влади, охорони здоров'я й медичних служб органів керування територіальних систем ЦЗ про можливості виникнення біолого-соціальної НС.

Прогноз виникнення екологічних НС у певному районі або на об'єкті здійснюється на основі безперервного спостереження й контролю за характеристиками екологічної обстановки й відповідності її критеріям безпеки. Організацію прогнозу екологічних НС здійснює міністерство по охороні навколишнього середовища і його регіональні й місцеві екологічні служби.

На основі цієї інформації в керуваннях ЦЗ, штабах цивільної оборони, а також у Регіональних центрах здійснюється прогноз найнебезпечніших НС у даному збройному конфлікті або війні. По існуючих методиках оцінюються масштаби вогнищ поразки, можливі втрати населення й матеріальний збиток. Дані прогнозування використаються для проведення завчасних заходів захисту по забезпеченню стабільності об'єктів територій, чинностей ЦЗ, формувань особливого періоду, а також підготовки населення, військ і формувань до дій з початком збройного конфлікту, війни.

В останні роки в МНС України, з огляду на важливість прогнозування для зниження ризиків катастроф, створюється загальнодержавна система моніторингу НС природного й техногенного характеру. Ця система включає відомчі й регіональні підсистеми моніторингу НС.

Під моніторингом розуміють систему спостережень й аналізу змін стану навколишнього середовища, викликаними антропогенними й природними причинами, що дозволяє прогнозувати розвиток цих змін, у тому числі й приводять до НС. Термін “моніторинг (від лат. monitor) означає “впереддивлящий” і переводиться як “спостережуючий” або “застережливий”. Моніторинг включає наземні, повітряні й космічні кошти спостереження. Моніторинг може організовуватися на глобальному, державному, регіональному, територіальному й місцевому рівні. Створення системи моніторингу МНС є однієї з основних завдань державних цільових програм, покладених на МНС. Таким чином, прогнозування є базовим процесом, що забезпечує попередження НС на етапі проведення заходів завчасного захисту.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 281;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.