Моделювання уразливості об'єкта господарювання (території)


Уразливість об'єктів господарювання й територій моделюють, щоб підготувати дані, необхідні для ухвалення обґрунтованого рішення для здійснення заходів щодо підвищення їхньої надійності або живучості в умовах можливих аварій або ймовірних у даному районі стихійних лих. В остаточному підсумку повинна бути розроблена основа для аналізу можливості функціонування об'єкта (спорудження) або території під час стихійного лиха, виявлені найбільш уразливі його місця, вжиті заходи до їхнього усунення й заплановані заходи щодо відновлення виробничої діяльності підприємства у випадку його ушкодження.

Переважна більшість зведених у минулі роки об'єктів, що складаються з комплексів будинків, споруджень, агрегатів, комунікацій й інших елементів, побудовано, як правило, без обліку можливого впливу аварій при сучасній технології й нових процесах виробництва, зокрема без обліку можливих вибухів, пожеж, витоку НХР, радіоактивних речовин й обвалень споруджень. Вони розраховані лише на навантаження від власної маси конструкції й устаткування, вітрові й снігові навантаження, навантаження, що виникають у результаті переміщення транспортних засобів і мас людей, і т.п. Тому елементи об'єкта в сучасних умовах звичайно виявляються не рівнопрочними і їх «поводження» при великих аваріях буває різним: одні одержують більші руйнування, інші менші або залишаються неушкодженими, руйнування одних елементів тягне вторинні явища з відповідною вражаючою дією, руйнування інших обмежує вплив вторинних явищ.

Кожному об'єкту властиві головні, другорядні й допоміжні елементи. Наприклад, у металургії головний елемент - плавильні й прокатні цехи, у целюлозному-паперовому виробництві - агрегати для варіння целюлози й бумагаділаючи машини, на залізничних вузлах - шляхове господарство, в аеропортах - злітно-посадочні смуги, у морських портах - акваторія й причали, на гідровузлах - гребля й т.д.

Однак, у забезпеченні функціонування об'єктів немаловажну роль грають другорядні й навіть допоміжні елементи. Наприклад, залізничні вузли й аеропорти не можуть функціонувати без систем керування, ГЕС - без ліній електропередач. Тому, аналіз уразливості об'єктів господарювання доцільно починати із з'ясування можливого характеру аварій на даному підприємстві і ймовірних стихійних лихах для району, у якому розташоване підприємство, а також з оцінки ролі й значення кожного елемента, кожного внутрішнього й зовнішнього виробничого зв'язку, від яких тією чи іншою мірою залежить функціонування підприємства в умовах аварій і стихійних лих.

На надійну роботу сучасного підприємства впливають наступні фактори:

- захист виробничого персоналу підприємства від поразки НХР або радіоактивними речовинами при їхньому витоку, а також при пожежах, вибухах, руйнуваннях і т.п.;

- надійність інженерно- технічного комплексу об'єкта;

- надійність системи керування виробництвом;

- надійність систем постачання, збуту й виробничих (ділових) зв'язків з іншими об'єктами;

- постійна готовність до відновлення порушеного виробництва.

Ослаблення вимог до кожного із цих факторів може привести до тимчасової зупинки або до повного припинення виробництва. Тому при оцінці надійності роботи об'єкта необхідно досліджувати можливий ступінь впливу аварій і стихійних лих на всі елементи виробництва.

Всебічне завчасне вивчення можливого впливу аварій і стихійних лих на інженерно-технічний комплекс промислового підприємства (будинку, спорудження, виробниче встаткування, комунально-енергетичні мережі) і на людей, а також вивчення здатності цього об'єкта при частковому порушенні ділових зв'язків з іншими підприємцями й системи постачання (сировиною, що комплектують виробами, паливом, електроенергією, водою й. т.п.) безупинно або з короткою зупинкою продовжувати виробництво становить сутність моделювання й оцінки стабільності роботи об'єкта під час аварій і стихійних лих. Моделювання надійності роботи об'єкта укладається у виявленні його найбільш слабких елементів з метою розробки й наступного проведення організаційних, технологічних й інженерно-технічних заходів, спрямованих на підвищення надійності роботи, як окремих найбільш уразливих елементів, так й об'єкта в цілому.

При моделюванні надійності встановлюються приватні межі (критерії) надійності об'єкта стосовно кожного вражаючого фактору стихійного лиха або виробничої аварії, а також до впливу НХР й інших шкідливих речовин, при їхніх витоках. На підставі приватних меж надійності визначається загальна межа надійності роботи об'єкта в цілому.

Загальною межею надійності роботи об'єкта називається такий ступінь впливу вражаючих факторів аварії або стихійного лиха, при якій виробничий процес не порушується, а у випадку змушеної зупинки виробництва його поновлення можливо після проведення першочергових відбудовних робіт власними чинностями підприємства по можливості в найкоротший термін.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 259;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.