Вимоги ДР-97 допустимих рівнів вмісту радіонуклідів в продуктах харчування та питній воді (Бк/кг, Бк/л)


 

№ пп. Найменування продуктів 137 Сs 90 Sr
1. Хліб, хлібопродукти
2. Картопля
3. Овочі (листові, коренеплоди, столова зелень)
4. Фрукти
5. М'ясо і м'ясні продукти
6. Риба і рибні продукти
7. Молоко і молочні продукти
8. Яйця (шт.)
9. Вода
10. Молоко згущене і концентроване
11. Молоко сухе
12. Свіжі дикоростучі ягоди і гриби
13. Сушені дикоростучі ягоди і гриби
14. Лікарські рослини
15. Інші продукти
16. Спеціальні продукти дитячого харчування

 

МЕТОДИ ВИЯВЛЕННЯ І ВИМІРЮВАННЯ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ. ОДИНИЩ ВИМІРЮВАННЯ. ПРИЛАДИ РАДІАЦІЙНОЇ РОЗВІДКИ І ДОЗИМЕТРИЧНОГО КОНТРОЛЮ.

Методи виявлення і вимірювання іонізуючого випромінювання. Одиниці вимірювання.

Радіоактивне випромінювання, яке виникає при ядерному вибуху, не можна виявити по зовнішнім ознакам і органам чуттів. Виявлення радіоактивних речовин ґрунтується на здатності їх випромінювання іонізувати речовини середовища, в якому вони розповсюджуються. У результаті іонізації у речовині відбувається фізико-хімічні зміни, які можна виявити лише кількісно.

Для виявлення і вимірювання радіоактивних випромінювань (радіоактивних речовин) користуються фотографічним, хімічним, сцинтиляційним і іонізаційним методами.

Фотографічний метод полягає у тому, що радіоактивні опромінення, потрапляючи на чутливий шар фотоплівки, вибивають електрони з молекул бромистого чи хлорного срібла, що знаходяться у цьому шарі. Після проявлення така плівка стає чорною. Ступінь почорніння пропорційний дозі радіоактивного опромінення. Порівнюючи потемніння плівки з еталонами, можна визначити отриману плівкою дозу.

Хімічний метод ґрунтується на визначенні хімічних змін, що відбуваються у деяких речовинах під дією радіоактивних випромінювань. Так, наприклад, хлороформ при опроміненні розкладається з утворенням соляної кислоти, яка, назбиравшись у певній кількості, змінює забарвлення спеціального барвника, що додається до розчину хлороформу. Порівнюючи отримане забарвлення з еталонами, можна визначити дозу радіоактивних випромінювань.

Сцинтиляційний метод базується на тому, що деякі речовини, наприклад, сірчистий цинк, йодистий натрій під дією радіоактивних випромінювань випускають фотон видимого світла. Виникаючі при цьому спалахи (сцинтиляції) можна зареєструвати.

Найбільш широко використовується іонізаційний метод виявлення і вимірювання радіоактивних випромінювань, сутність якого полягає у тому, що під дією радіоактивних випромінювань в ізольованому об'ємі відбувається іонізація газу: нейтральні атоми або молекули газу поділяються на додатні і від'ємні іони. Якщо у цей об'єм вмістити два електроди і прикласти до них постійну напругу, то під дією електричного поля, що утвориться, в іонізованому газі утвориться направлений рух заряджених частинок, тобто через газ піде електричний струм, по якому можна зробити висновок про інтенсивність радіоактивного опромінення.



Дата добавления: 2021-11-16; просмотров: 262;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.