Правила поводження з геодезичними приладами та їх зберігання.


Геодезичні прилади є складними оптико-механічними або оптико-електронними пристроями; надійні результати геодезичних вимірювань в польових умовах можна отримати при дбайливому поводженні з приладами, при дотриманні правил їх експлуатації і правильному виборі часу вимірювань.

Геодезичні прилади дозволяється перевозити в укладці будь-якими видами транспорту; при транспортуванні під ящик транспортування рекомендується підкладати амортизуючі матеріали.

Перед витяганням приладу з футляра необхідно підготувати місце для його установки (штатив або столик геодезичного знака). Перед початком спостережень слід переконатися в стійкості і жорсткості підставки, на якій розташовують прилад.

Геодезичний прилад і штатив захищає від прямого сонячного проміння і дощу парасолькою. Прилад, що залишається під час дощу на штативі, слід закривати поліетиленовим або брезентовим чохлом. На прилад краплі води, що випадково потрапили, видаляють м'якою серветкою. Не допускається торкатися пальцями оптичних поверхонь приладу, видаляти пил можна м'яким пензликом, а за забруднення — знежиреною м'якою серветкою або гігроскопічною ватою.

Якщо прилад тривалий час не був в роботі, рекомендується провести його експлуатаційну перевірку . У разі потреби слід виконати юстування приладу.

Далі випробуванням перевіряють працездатність рухомих частин приладу (алідади, зорової труби, настановних пристосувань, окулярів). Навідні гвинти виводять в середнє положення. Щоб уникнути появи шкідливих механічних напруг і деформацій частин приладу зажимні пристосування потрібно затягувати не дуже сильно і по можливості поступово. При роботі навідними пристроями остаточний рух повинен бути завжди одноманітним, наприклад, на закручування. Взагалі, слід прагнути вимірювання виконувати одноманітними операціями, бажано використовувати симетричний порядок спостережень.

Велике значення для польового геодезичного приладу має облік чинників зовнішнього середовища при визначенні найвигідніших періодів спостережень. При цьому підхід до дозволу проблеми буде різним залежно від точності геодезичного приладу. Для високоточних приладів потрібні особливо сприятливі умови вимірювань (висока прозорість атмосфери, відсутність опадів і сильних коливань зображень, слабий вітер). Цим умовам частіше за все задовольняють уранішній і вечірній час. Для приладів середньої і малої точності регламентація періодів спостережень не така сувора. Особливі вимоги відносно послаблення впливів рефракцій пред'являють точні кутові вимірювання і нівеляцію, вимірювання відстаней оптичними далекомірами.

Після закінчення роботи в поле геодезичний прилад слід ретельно оглянути, протерти м'якою серветкою і акуратно укласти у футляр.

Зберігання геодезичних приладів.Після отримання приладу з підприємства – виробника необхідно уважно вивчити експлуатаційні документи, в яких висловлюються особливості конструкції, правила експлуатації, методи перевірки і юстування, правила зберігання і обслуговування приладу.

До профілактичних заходів в системі технічного обслуговування геодезичних приладів звичайно відносять:

Ø зовнішній огляд приладу і комплектуючих обладнань; випробування працездатності рухомих частин приладу;

Ø часткове розбирання, чищення, змазка і усунення знайдених несправностей приладу;

Ø збірку, профілактичну перевірку і юстування приладу;

Ø упаковку, здачу на зберігання або передачу в експлуатацію.

Здійснення профілактичних заходів можливе в спеціально обладнаних приміщеннях, оснащених відповідним інструментарієм і робочими місцями.

Зовнішній огляд і перевірку працездатності рухомих частин геодезичного приладу проводять так, як це прийнято робити при проведенні експлуатаційної перевірки.

Розбирання і чищення приладу вимагає професійної підготовки і навиків. Особливо ретельно повинне проводитися чищення оптичних деталей. Спостерігач здатний самостійно виконати відносно нескладні операції на основі інформації, одержуваної після ознайомлення з інструкцією по технічному обслуговуванню або відповідним розділом інструкції з експлуатацій.

За наслідками зовнішнього огляду, випробування і часткового розбирання приладу складають дефектну відомість і виявляють необхідність юстирування приладу або його ремонту.

Загальні вимоги до умов зберігання геодезичних приладів встановлені ГОСТ 23543—79.

При підготовці приладів до тривалого зберігання (на термін більше одного року) геодезичні прилади повинні піддаватися консервації по групі «Л» по ГОСТ 15150—69. Перед укладанням на зберігання відповідальні деталі приладу обгорнули м'яким папером, механізми навідних і підйомних гвинтів встановлюють в середньому положенні.

Геодезичні прилади повинні зберігатися у футлярах укладань на стелажах, в сухих опалювальних приміщеннях при температурі 5—30° і відносної вогкості не більше 80%. Прилади, що поступили на зберігання на термін більше півроку, допускається берегти в транспортній тарі. Відстань між приладами повинна бути не менше 0,1м.

Не рідше одного разу на рік слід проводити зовнішній огляд приладів, що знаходяться на тривалому зберіганні.

Щоб уникнути появи деформацій приладів і розклеювання оптичних деталей розміщувати прилади на зберігання поблизу джерел опалювання не допускається.

Штативи, рейки, віхи повинні зберігатися в спеціальних стійках у вертикальному положенні. Прилади, забезпечені магнітними стрілками, слід берегти на відстані не менше 2м від предметів з феромагнітних матеріалів і електропроводки. До всіх приладів, що зберігаються, повинен бути забезпечений зручний доступ.

Повітря в приміщенні, в якому зберігаються прилади, не повинне вміщувати агресивних домішок, що призводять до псування приладів і порушення їх покриттів.

При внесенні приладу з холоду в тепле приміщення (або навпаки) слід футляр залишати закритим протягом принаймні 1 години, а потім поступово прочиняти футляр і давати можливість приладу приймати температуру оточуючого повітря.

 

Питання для самоперевірки:

1. Розкрийте класифікацію теодолітів.

2. Розкрийте будову теодоліту.

3. Поясніть, що таке нитяний далекомір.

4. Поясніть, що являє собою випробування,перевірка та юстування теодоліта?

5. Розкрийте перевірки теодоліта

6. Поясніть, як привести теодоліт в робоче положення?

7. Поясніть, як правильно звізувати теодоліт на точку?

8. Поясніть, як вимірюють кути способом прийомів?

9. Поясніть, як правильно зробити записи у польовий журнал?

10. Поясніть, для чого потрібні вертикальні кути та як їх знайти?

11. Розкрийте правила експлуатації геодезичних приладів.

12. Розкрийте правила зберігання геодезичних приладів.

 



Дата добавления: 2021-09-25; просмотров: 371;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.