Випробування, перевірки теодолітів та їх юстування.


Випробування інструментів треба відрізняти від перевірок. Під випробуванням інструмента розуміють якісну оцінку окремих частин його— визначення відповідності точності або ретельності виготовлення, або обробки окремих його деталей по своєму призначенню.

Перед роботою випробовують лімб, алідаду, рівні і трубу.

1. Випробування лімба. За допомогою верньєрів перевіряють правильність поділок лімба. Нульовий штрих верньєра суміщають з будь-яким штрихом лімба і спостерігають, чи точно крайній штрих верньєра сумістився з штрихом лімба.

Пересуваючи верньєр по лімбу, перевіряють таким чином усі його поділки. Випробовують двома верньєрами. Якщо поділки не вірні, то теодоліт до роботи непридатний.

2. Випробування алідади. Алідада не повинна мати ексцентриситет, що перевищує подвійну точність верньєра.

Закріпивши алідаду, роблять відліки по обох верньєрах на одному місці лімба, потім на другому і т. д.

Якщо різниця відліків по верньєрах не перевищує 180° ± 2t, де t—точність верньєра, то алідада, відповідає вимогам. Інакше треба брати відліки: по двох верньєрах і виводити середнє з них, змінивши попередньо відлік по другому верньєру на 180°.

3. Випробування рівня. Іноді через погане внутрішнє шліфування ампули бульбашка рівня при роботі піднімальними гвинтами переміщується не плавно, а «стрибає». Установивши рівень в напрямі піднімального гвинта, останній поволі обертають. Якщо бульбашка спочатку не пересувається, а потім раптово «стрибає», то рівень непридатний для точного приведення теодоліта в горизонтальне положення. Для визначення якості лінз за 50м. від теодоліта підвішують аркуш паперу з зображенням правильних геометричних фігур, залитих чорною тушшю. Якщо обриси фігур, спостережуваних в трубу, викривляються, або забарвлені в кольори райдуги, то лінзи невисокої якості. Працювати таким теодолітом не рекомендується.Рівень треба змінити.

4. Випробування труби. Труба має давати чіткі, не викривлені і не забарвлені в кольори райдуги зображення (відсутність сферичної і хроматичної аберацій).

У нових теодолітів перед роботою треба також випробувати плавність обертання лімба й алідади та плавність роботи навідних і підйомних гвинтів.

Щоб переконатися, чи придатний теодоліт для роботи, виконують перевірки.

Перевірки – це дії, якими контролюють правильність взаємного положення головних вісей приладу.

Якщо при виконанні перевірок знаходять невідповідність взаємного розташування частин приладу, його юстують виправними гвинтами.

1. Вісь циліндричного рівня при алідаді горизонтального круга повинна бути перпендикулярна до осі обертання теодоліта.

Спочатку площину лімба приводять в горизонтальне положення. Поворотом алідади, встановлюють рівень по напрямку (паралельно) двох підйомних гвинтів. Обертаючи ці гвинти в різні боки, виводять бульбашку рівня на середину. Потім повертають рівень по напряму третього підйомного гвинта. Обертаючи тільки третій підйомний гвинт, знову приводять бульбашку на середину ампули . Після цього повертають рівень на 180°. Якщо бульбашка залишилася на середині, то вісь рівня перпендикулярна до вертикальної осі інструмента. Якщо ж бульбашка зійде з середини, тог дії повторюють, поки бульбашка рівня, повернутого на 180°, не сходитиме з середини більш як на одну поділку.

2. Візирна вісь зорової труби має бути перпендикулярна до горизонтальної осі обертання труби.

Кут відхилення візірної вісі труби від перпендикулярності до горизонтальної осі її обертання називають колімаційною помилкою.

Теодоліт приводять у робоче положення. Закріплюють лімб. Візирну вісь труби наводять на точку, віддалену на 300—500м. Беруть відлік по горизонтальному кругу при крузі правому. Відкріпивши алідаду і перевівши трубу через зеніт, вдруге візують на ту саму точку і роблять відлік по горизонтальному кругу при крузі лівому. Якщо, різниця цих відліків 180°, або відрізняється не більш як на подвійну точність відлікового пристрою, то умову виконано.

 

 

Інакше ж виявляється подвійна колімаційна помилка. Щоб її позбутися, з обох відліків обчислюють середній. Навідними гвинтами алідади встановлюють середній відлік на лімбі, при цьому центр сітки, зійде з спостережуваної точки. Ослабивши виправні гвинти сітки ниток, переміщують її цими гвинтами так, щоб центр сітки проектувався в спостережувану точку. Після цього сітку закріплюють.



Дата добавления: 2021-09-25; просмотров: 390;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.