Вимірювання горизонтальних кутів.


Спосіб вимірювання горизонтальних кутів місцевості залежить від потрібної точності вимірювання і від точності теодоліта, що його при цьому використовують.

За способом прийомів кути вимірюють теодолітами, у яких точність верньєра, мікроскопа або мікрометра близька до гранично допустимої помилки вимірювання кута.

Так, теодолітами з точністю верньєрів або мікроскопів порядку 60 – 30" за способом прийомів вимірюють кути, у яких граничні помилки можуть досягати 1-1,5', тобто в мережах зйомочного обґрунтування, при засічках та ін.

Якщо ж помилки в кутах мають бути меншими від 30—10", використовують оптичні теодоліти, у яких помилка відлічування по мікроскопах не перевищує 0,1. Для вимірювання кутів з помилкою 5" і менше використовують теодоліти з точністю відлічування 1" і менше.

Щоб виміряти горизонтальний кут треба спочатку правильно звізувати на точку

 

а) приблизне наведення на точку б) точне наведення на точку

 

Вимірювання кутів способом повного прийому складається з двох півприйомів. а1

а3

Перший півприйом:

1) Для вимірювання кута теодоліт центрують над вершиною кута 2. Одночасно інструмент нівелюють — приводять по рівню лімб у горизонтальне положення (роблять першу перевірку теодоліта).

При положенні вертикального круга справа від труби, лімб закріплюють закріпним гвинтом, а алідаду відкріплюють і наводять центр сітки ниток труби на низ кілочка, яким закріплена т.1. Коли т.1 попадає в поле зору труби, алідаду закріплюють і отримують приблизне наведення, а потім, діючи мікрометреними гвинтами наводять точно на точку. Беруть відлік а1 і записують його в журнал.

2) Відкріплюють алідаду і трубу і аналогічно візують на т.3 і беруть відлік а3, записують його в журнал.

3) вираховують горизонтальний кут β2

β2кп = а1 – а3

Якщо від першого відліку не можна відняти другий відлік, то до першого відліку додають 360°. На цьому закінчують вимірювання кута першим півприйомом при крузі правому.

Щоб збільшити точність і перевірити правильність вимірювана кута, виконують другий півприйом при крузі ліво:

1) При цьому, для зменшення впливу не досить точного юстування теодоліта трубу переводять через зеніт, тобто повертають її навколо горизонтальної осі так, щоб при спостереженні вертикальний круг був зліва від труби,

2) Відліки по лімбу збивають приблизно на 90° і знову його закріплюють, а далі виконують ті ж самі дії, що і при крузі правому. Кут при крузі лівому знаходять так само

β2кл = а1 – а3

На цьому закінчується другий півприйом.

Якщо кут вимірюють технічним теодолітом і різниця bкп-bкл не перевищує подвійної точності верньєра, то обчислюють середню величину кута

bсер =

Інакше кут вимірюють знову.

Отримане середнє значення кута приймають за кінцевий результат. Усі відліки записують в польовий журнал.

Журнал вимірювання горизонтальних кутів

№ точки стояння № точки наведення Відліки по горизонтальн. кругу Різниця відліків Середній горизонтальний кут
2 кп 193°34' 72°15'   72°15'30"
121°19'
2 кл 42°53' 72°16'
330°37'

Як відомо, на план наносять не нахилені лінії, а їх горизонтальні проекції. Щоб отримати значення цієї проекції необхідно знати кут нахилу, або вертикальний кут нахиленої лінії. Для їх визначення служить вертикальний круг теодоліта. При вимірювання вертикальних кутів потрібно знати МО теодоліта (див.останню перевірку теодоліта).

Кути нахилу визначають за формулами:

ν =

ν = КЛ – МО

ν = МО – КП – 180°

При вирахуванні МО і ν по цим формулам і значенням КЛ і КП менше 90° додають 360°.

 



Дата добавления: 2021-09-25; просмотров: 522;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.