Напрямки розвитку нанотехнологій
Нанотехнології розвиваються за такими основними напрямками:
· створення матеріалів з ексклюзивними, наперед заданими властивостями шляхом оперування окремими молекулами;
· конструювання нанокомп’ютерів, які використовують замість звичайних мікросхем набором логічних елементів з окремих молекул;
· збирання нанороботів-систем, що само розмножуються і призначені для ведення будівництва на молекулярному рівні.
Нанотехнології знаходяться на передньому краї різноманітних наукових, економічних та соціальних напрямків розвитку.
Медицина та нанотехнології.В даний час вже є дослідні зразки наноконтейнерів для прицільної доставки ліків до уражених органів і нановипромінювачів для знищення злоякісних пухлин; для створення матеріалів, необхідних при лікуванні опіків і ран; у стоматології; у косметології. За прогнозами журналу Scientific American вже в найближчому майбутньому з’являться медичні пристрої розміром з поштову марку. Їх достатньо буде накласти на рану. Цей пристрій самостійно проведе аналіз крові, визначить, які медикаменти необхідно використовувати, і уприсне їх в кров.
Експерти Європейської комісії склали наступний перелік найбільш важливих на їхню думку розділів нанобіотехнологій на мабутні 15-20 років:
· прицільне постачання ліків;
· молекулярна візуалізація;
· косметика;
· створення нових лікарських засобів;
· методи діагностики;
· хірургія, в тому числі трансплантація тканин та органів;
· тканева інженерія;
· харчові технології;
· інші розділи.
Електроніка та інформаційні технології. Особливі надії на нанотехнології покладають фахівці у галузі електроніки і інформаційних технологій. У 1965році можна було вмістити на одному чипі лише 30 транзисторів. Нині один чип містить близько 40 млн. транзисторів величиною 130-180 нанометрів. За прогнозом Міжнародного консорціуму напівпровідникових компаній, транзистори розміром 9 нанометрів будуть випускатись до 2016 року.
Військове призначення. Військові дослідження в світі ведуться в шести основних сферах: технології створення і протидії „невидимості”(відомі літаки-невидимки на основі технології stealth), енергетичні ресурси, системи (наприклад, які дозволяють автоматично лагодити пошкоджену поверхню танка або літака), що самостійно відновлюються, зв’язок, а також пристрої виявлення хімічних і біологічних забруднень.
Екологія. Нанотехнології здатні стабілізувати екологічну обстановку. Нові види промисловості не вироблятимуть відходів, що отруюють планету, а нанороботи зможуть знищувати наслідки старих забруднень. Крім того, нанотехнології нині використовуються для фільтрації води і інших рідин.
Енергетика. Завдяки нанотехнологіям вченим вдається домогтися все кращого поглинання сонячної енергії. Однією з прогресивних компаній, що здійснює дослідження у цій галузі, є Sandia National Laboratories. Її поглинаючі плівки характеризуються на 20% кращим фотоелектричним ефектом, ніж сучасні сонячні елементи на основі кремнію.
Японська компанія Nichia є на сьогодні провідним виробником техніки освітлення на основі нанотехнологій. Їхні світові діоди у багато разів ефективніші за звичайні лампочки. А якщо взяти до уваги, що 20% світової енергії витрачається на освітлення, стає зрозуміло – перехід від звичайних ламп на світові діоди дозволить досить суттєво економити енергетичні ресурси.
Дата добавления: 2021-07-22; просмотров: 314;