Лабораторна робота №5


Мета роботи: вивчити принцип роботи шифраторів та дешифраторів.

Короткі теоретичні відомості

4.1.1 Найбільш розповсюдженим двійковим кодом є бінарний, коли кожному розряду числа відповідає своя вага, що дорівнює .

4.1.2 Одним з найбільш простих двійкових кодів є позиційний код, для котрого один і тільки один розряд може дорівнювати "1", при цьому значення числа відповідає номеру цього розряду. Позиційні коди бувають прямими та інверсними.

4.1.3 Перетворювачі кодів у цифрових пристроях діляться на шифратори та дешифратори. Такий поділ часто умовний та використовується для того, щоб підкреслити ускладнюється чи спрощується код за допомогою перетворювача. Коли неможливо сказати, ускладнюється чи спрощується код, слід використовувати позначення – X/Y.

4.1.4 Шифратором (CD) називають перетворювач, що ускладнює код.

Рисунок 19 – Приклад шифратора (його УГП і таблиця дійсності)

4.1.5 Дешифратором (DC) зветься перетворювач, що спрощує код.

Дешифратори підрозділяються на повні та неповні (для неповних кількість вихідних комбінацій буде менше, ніж кількість вхідних комбінацій). Наприклад, мікросхема КР1533ИД6 має чотири двійкових входу і тільки десять позиційних інверсних виходів. Неповні дешифратори діляться на мінімізовані та немінімізовані. Усі функції немінімізованих неповних дешифраторів включають у себе повний набір аргументів. При побудові мінімізованих дешифраторів усі аргументи, що не використовуються, відкидаються і тому при подачі на вхід позаштатної комбінації він відкликається, як на штатну.

Рисунок 20 – Приклад дешифратора – мікросхема КР1533ИД6 – її УГП і таблиця дійсності

Виконання роботи

Синтезуйте шифратор із позиційного коду у двійковий, для котрого кількість штатних комбінацій та тип вхідного коду беруться з Табл. 6, згідно з номером варіанту. Побудуйте таблицю дійсності, функції, мінімізуйте їх та реалізуйте за допомогою заданого типу елементів (можна використовувати будь-яку кількість елементів з будь-якою кількістю входів, але тільки заданих типів). За допомогою Electronics Workbench отримайте таблицю дійсності та переконайтеся, що отримана схема виконує свої функції.

Синтезуйте не мінімізований дешифратор, що виконує зворотне перетворювання по відношенню до шифратора, розробленого у п. 5.2.1. Побудуйте таблицю дійсності, запишіть функції для усіх виходів, мінімізуйте їх та реалізуйте за допомогою заданих елементів (можна використовувати будь-яку кількість з будь-якою кількістю входів). За допомогою Electronics Workbench отримайте таблицю дійсності та переконайтеся, що отримана схема виконує свої функції.

Таблиця 6 – Варіанти завдань

Параметри Номери варіантів
Кільк.вхід. комбінацій
Вид вхід. коду: і і і і і п п п п п і і і і і п п п п п і і і і і п п п п п
Елемент І, елемент НІ + + + + + + + + + + - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ел-т Пірса (2АБО-НІ) - - - - - - - - - - + + + + + + + + + + - - - - - - - - - -
Ел-т АБО, ел-т НІ - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - + + + + + + + + + +

Примітка: "і" – інверсний; "п"- прямий; "+" – можна використовувати; "-" – не використовувати.

Результати роботи

Звіт по виконаній роботі має включати у себе: титульна сторінка з назвою роботи; мета роботи; УГП шифратора і дешифратора, таблиці істинності й функції для синтезованих у пунктах 5.2.1 та 5.2.2 схем, самі схеми; висновки.

4.4 Контрольні запитання



Дата добавления: 2021-07-22; просмотров: 299;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.