Геологорозвідувальні роботи
Геологорозвідувальні роботи натверді горючі копалини поділяються на шість стадій:
1. Регіональні геолого-знімальні та геофізичні роботи. За їхніми результатами виокремлюються перспективні на виявлення корисних копалин структури, товщі та площі для постановки пошукових робіт.
2. Пошук родовищ – спрямований на виявлення родовищ корисних копалин.
Пошук виконується у три підстадії:
а) загальний пошук;
б) детальний пошук на площах, де були виявлені перспективні прояви корисних копалин;
в) пошуково-оцінювальні роботи із застосуванням гірничих виробіток та бурових свердловин.
За результатами цієї підстадії оцінюється промислове значення виявленого родовища.
3. Попередня розвідка, в процесі якої визначаються загальні параметри родовища, форми й розміри рудних тіл, якість та технологічні властивості руд. За результатами проведених робіт підраховуються запаси корисних копалин за категоріями С2 і С1 та складається техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) проведення детальної розвідки.
4. Детальна розвідка – здійснюється лише на родовищах або окремих їх ділянках, промислова цінність яких доведена попередньою розвідкою. У результаті детальної розвідки у родовищах підраховуються запаси корисних копалин за категоріями С2, С , В і А.
5. Дорозвідка родовищ – проводиться в межах гірничого відведення в частинах родовища, що недостатньо вивчені (флангах, глибоких горизонтах, окремих ділянках). За категоріями С2, С , В і А підраховуються запаси, які виявлено в результаті цих робіт.
6. Експлуатаційна розвідка – відбувається одночасно з проходкою гірничо-підготовчих виробіток. Вона забезпечує раціональне поточне видобування корисних копалин, водночас уточнюючи дані, отримані на попередніх етапах розвідки в межах родовища.
Геолого-розвідувальні роботи на нафту і газскладаються з двох етапів: пошукового й розвідувального.
1. Пошуковий етап поділяється на 3 стадії:
а) регіональні геолого-геофізичні роботи (дрібномасштабні геологічні структурно-геоморфологічні зйомки в комплексі з геохімічними, гідрогеологічними та іншими дослідженнями; аеромагнітна та гравіметрична зйомки, електророзвідка та сейсморозвідка, а також буріння опорних, параметричних і структурних свердловин);
б) підготовка площ (структур) до глибокого пошукового буріння. Включає структурну геологічну зйомку середнього й крупного масштабів, детальну сейсморозвідку, гравірозвідку, електророзвідку, структурне та параметричне буріння, оцінку прогнозних ресурсів і запасів;
в) пошук родовищ (покладів). Включає буріння та комплексні геолого-геофізичні дослідження у свердловинах. За їх результатами підраховуються запаси категорій С2 та С1 і проводиться попередня геолого-економічна оцінка (ГЕО) окремих покладів та родовищ для обґрунтування проведення або припинення подальших розвідувальних робіт.
2. Розвідувальний етап, задачею якого є підготовка родовища до розроблення.
Для родовищ нафти і газу цей етап включає:
а) комплекс геофізичних та інших досліджень, які проводяться у розвідувальних свердловинах;
б) вивчення структури родовища;
в) виокремлення продуктивних шарів;
г) визначення можливих дебітів нафти, газу, конденсату і води;
д) прогнозування пластових тисків;
е) обґрунтування показників, потрібних для проектування експлуатаційних робіт включно з капітальними вкладеннями у промислове будівництво.
Важливим на цьому етапі є вивчення гідрогеологічних характеристик родовища та окремих продуктивних пластів.
В Україні перспективними є пошуки нафти і газу в шельфах Чорного та Азовського морів, де розвідано десятки родовищ вуглеводнів (рис. 10.3).
Рисунок 10.3 – Морські бурові платформи:
1 – стаціонарна платформа; 2 – занурена платформа; 3 – плавуча бурова установка;
4 – бурильне судно
Дата добавления: 2021-02-19; просмотров: 455;