Фінансові інструменти ( третя складова фінансового механізму).


Фінансовими інструментами є: ставки податків і обов'язкових платежів, податкові пільги, норми амортизації, норми видатків з у бюджетних установах, фінансові нормативи, відсотки за користуванням кредитом, ставки орендної плати, штрафи, пеня, ліміти, ставки заробіт­ної плати, пенсій, стипендій тощо.

Важливими елементами фінансовими інструментами є фінансо­ві нормативи, ліміти й резерви.

Нормативи характеризують повний рівень забезпечення видатків, різних видів витрат фі­нансових ресурсів ( норми .

Ліміти є певними обмеженнями на витра­ти в інтересах держави, підприємця або громадянина.

Резерви мають нейтралізувати вплив не передбачуваних факторів, що можуть виникнути в майбутньому.

Для зацікавлення суб'єктів господарювання в досягненні кращих результатів використовують такі фінансові інструменти як фінансові стимули:

ü заохочувальні фонди підприємств, які утворюються з прибутку і є головним джерелом коштів для матеріального стимулювання працівників, задоволення соціальних потреб та виробничого розвитку;

ü бюджетне фінансування ефективних напрямів розвитку економіки (у
тому числі дотації підприємствам, діяльність яких має важливе значення для

ü держави; використання державного замовлення; бюджетні кредити; фінансування за рахунок державних коштів державних програм, підготовки і підвищення кваліфікації кадрів, науково-дослідних робіт, природоохоронних заходів тощо);

ü спеціальні фінансові пільги (повне або часткове звільнення від сплати податків застосування диференційованих ставок оподаткування, податковий кредит, надання права на проведення прискореної амортизації).

До фінансових стимулів також відносяться надання податкових пільг, податкових канікул, відстрочення або списання заборгованості по податках, надання державної підтримки та допомоги.

Серед фінансових важелів вагоме місце займають також фінансові санкції як особливі форми організації фінансових відносин, що мають посилити матеріальну відповідальність суб'єктів господарювання за виконання взятих зобов'язань.

До фінансових санкцій належать: санкції за порушення податкового законодавства (пеня, штрафи), санкції за нецільове використання бюджетних коштів; зменшення або призупинення бюджетного фінансування, скасування наданих раніше пільг; зменшення або припинення бюджетного фінансування; вилучення бюджетних коштів, які використані не за призначенням тощо. В умовах ринку роль фінансових санкцій значно зростає. Найбільш поширеними є штраф і пеня.

Штраф — це міра матеріального впли­ву на винних у порушенні законодавства, угод або діючих правил. Накладаєть­ся, як правило, у твердій грошовій сумі.

Пеня застосовується за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань і нараховується за кожен день прострочена Розмір пені встановлюється у відсотках від суми простроченого платежу.



Дата добавления: 2020-12-11; просмотров: 490;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.