Поняття економіки як науки про обмеженість ресурсів, проблеми економічного вибору
Економіка в перекладі з грецької означає “ мистецтво ведення господарства ”.
У класичному визначенні (П. Семюелсон, В. Нордгауз) економіка – це наука про вибір. Економіка досліджує шляхи ефективного використання обмежених виробничих ресурсів.
Залежно від ступеня інтеграції складових елементів економічної системи виокремлюють: економіку народного господарства (макроекономіку), економіку окремих галузей і територіальних одиниць (регіонів), економіку первинних суб’єктів господарювання (мікроекономіку). Основною ланкою економічної системи країни є економіка фірми (підприємства, організації).
Водночас під економікою розуміють сукупність окремих економічних наук, які вивчають економічну теорію (політична економія); специфічні аспекти виробничих відносин у сфері суспільного виробництва та обміну (розміщення продуктивних сил, макроекономіка, мікроекономіка, економіка праці, маркетинг, менеджмент, статистика, фінанси тощо); економіку конкретних підприємств та організацію виробництва.
Макроекономіка – це наука про національну економіку в цілому. Вона досліджує процеси формування сукупного попиту і сукупної пропозиції, національного доходу і валового національного продукту, аналізує вплив економіки на бюджет держави і фіскальної політики на економічне зростання, інфляцію, рівень безробіття.
Мікроекономіка вивчає діяльність окремих економічних суб’єктів (фірм, домашніх господарів) у процесі виробництва і споживання різних благ.
Економікаяк наука дає можливість найповнішого задоволення потреб людини.
Економіка підприємства – це наука про ефективність виробництва, шляхи і методи досягнення підприємством найкращих результатів при найменших витратах.
Економіка підприємства вивчає теорію та практику господарювання на рівні підприємства; конкретні форми і методи господарювання, принципи формування, використання виробничого потенціалу; взаємодію всіх видів ресурсів; організацію та ефективність господарсько-комерційної діяльності підприємства.
Економічна система – це сукупність усіх економічних процесів, які здійснюються в суспільстві на основі діючих відносин власності та організаційно-правових форм.
В історичному аспекті розвитку економічних систем виділяють такі основні їх типи:
1. Ринкові економічні системи:
- ринкова економіка вільної конкуренції – чистий капіталізм;
- сучасна ринкова економіка – сучасний капіталізм.
2. Неринкові економічні системи:
- традиційна економічна система (притаманні слабо розвинутим країнам);
- адміністративно-командна система.
Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 402;