Тема 14. Архітектура ОС Unix
Основні поняття і визначення.
Віртуальна машина.
Типи та інтерфейс користувачів.
Команди та командний інтерпретатор.
Процеси та їх виконання.
Підсистема вводу/виводу.
Структура файлової системи.
Засоби захисту файлів і даних.
Сигнали і семафори.
Програмні канали та черги повідомлень.
Розділювана пам’ять та виклики віддалених процедур.
Особливості ОС Linux.
Основні поняття і визначення.
Unix є прикладом виключно вдалої реалізації простої мультипрограмної і багатокористувацької ОС.
Метою при розробці Unix системи було збереження простоти і використання мінімальної кількості функцій. Всі реальні складності залишались користувацьким програмам. Другою метою була загальність системи. Одні і ті ж методи і механізми повинні були використовуватись в багатьох випадках, тому загальність в Unix системах проявляється в багатьох аспектах:
· звертання до файлів, пристроїв вводу/виводу, буферів міжпроцесних повідомлень виконуються з допомогою одних і тих же примітивів;
· одні і ті ж механізми найменування, присвоєння альтернативних імен і захисту від несанкціонованого доступу застосовується до файлів даних і до директорій і пристроїв;
· одні і ті ж механізми працюють у відношенні програмних і апаратних ініціалізованих переривань.
Третя мета заключається в створенні операційного середовища, в якому великі задачі можна було б вирішувати шляхом комбінування існуючих невеликих програм, а не розробляючи програми заново. Важливим є і той факт, що система Unix представляє користувачам можливість направити вихід однієї програми на вхід іншої.
Unix системи поставляються з великим набором системних і прикладних програм, включаючи текстові редактори, інтерпретатори командної мови, компілятори з декількох популярних мов програмування (Perl, Assembler, Delphi, C, C++), компоновщики, відладчики, бібліотеки системних і користувацьких програм, засоби сортування і ведення баз даних, багаточисельні адміністративні і обслуговуючі програми. В Unix системах використовується ієрархічна файлова система з повним захистом, робота зі змінними томами (дисками), забезпечується незалежність від пристроїв. Центральною частиною системи Unix є ядро.
Віртуальна машина.
Система Unix є багато користувацькою, кожному користувачу після реєстрації надається віртуальний комп’ютер, в якому є всі необхідні ресурси:
· процесор;
· пам’ять;
· пристрої;
· файли.
Поточний стан такого віртуального комп’ютера називається образом. Можна сказати, що процес – це виконання образу. Образ складається з:
· образу пам’яті;
· значень загальних регістрів процесора;
· стану відкритих файлів;
· поточної директорії і іншої інформації.
Образ процесу під час його виконання розміщується в основній пам’яті (в старих системах вигружався на диск).
В сучасних реалізаціях, які підтримують як правило, сторінковий механізм віртуальної пам’яті перш за все вигружаються сторінки які не використовуються. Образ пам’яті ділиться на три логічні сегменти:
· сегмент процедур (починається з нульового адресу у віртуальному адресному просторі процесу);
· сегмент даних (розміщується після сегменту процедур і може зростати в сторону великих адресів);
· сегмент стеку (починається зі старшого адресу і росте в сторону молодших адресів по мірі занесення в нього інформації при викликах підпрограм і при перериваннях).
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1501;