Економічні наслідки Першої світової війни
Перша світова війна була глобальним воєнним конфліктом, який відбувався перш за все в Європі та тривав з 1 серпня 1914 по 11 листопада 1918 року. У неї було втягнуто 38 держав з населенням понад 1 млрд осіб. У кровопролитних битвах загинуло 10 млн осіб, 20 млн одержали поранення чи каліцтво. Сили Антанти на чолі з Францією, Росією, Великобританією і з 1917 року Сполученими Штатами перемогли держави Четверного Союзу (також відомі як Центральні Держави) на чолі з Австро-Угорщиною, Німеччиною, Болгарією та Османською Імперією. Італія приєдналася до Антанти у 1915 році.
Боротьба, яка велась на Західному Фронті, проходила вздовж системи траншей і укріплень, обмежених областю, відомою під назвою «нічийна земля». Ці ряди укріплень тягнулися від Північного моря до Швейцарії, через що ця система ведення статичної траншейної війни визначила хід війни для багатьох її учасників. На Східному Фронті розлогі східні рівнини і обмежена мережа залізниць запобігли безвихідному стану ведення траншейної війни. Але масштаб конфлікту був настільки великим, що і Близький Схід та Італійський Фронт також вели важку боротьбу. Військові дії також проходили і на морі і, вперше, у повітрі.
Війна спричинила розпад чотирьох імперій: австро-угорської, німецької, османської і російської. Німеччина втратила її колоніальні території і такі країни як Чехословаччина, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Польща та Югославія отримали незалежність. Висока вартість ведення війни також заклала ґрунт для розпаду Британської Імперії.
Перша світова війна визначила кінець старого світового ладу, який склався після Наполеонівських війн. Результат конфлікту був важливим чинником для виникнення Другої світової війни та мав вирішальний вплив на історію 20-го століття.
Блокада Німеччини негативно позначилася на її економічному стані. Для керівництва господарством було створено Воєнно-промисловий комітет, який регулював витрати сировини, виробництво фабрикатів, розподіл продуктів та товарів. Була розроблена мілітарна господарська «Програма Гіндебурга», що передбачала збільшення випуску військової продукції (до 75 % від загального обсягу виробництва продукції). 28 червня 1919 року Німеччина підписала Версальський мирний договір, визнавши свою поразку у Першій світовій війні. Було втрачено 13,5 % території з населенням 6,5 млн осіб. Німеччина втратила свої колонії в Азії, Африці, у Тихому океані. Військово-промисловий комплекс країни було зруйновано.
На економічному становищі Великобританії негативно відбилися події у Німеччині, але держава вистояла. Загальний обсяг виробництва зменшився на 19,5 %, а воєнної промисловості збільшився на 21 %. Разом с тим у Англії зростає сільське господарство у зв’язку з дефіцитом продуктів харчування.
Франція зазнала найбільших збитків. Промисловість на сході була окупована. Загальний обсяг виробництва зменшився більш як на 55 %. Відбулася мілітаризація економіки.
США перебували у вигідних умовах. Нейтралітет дав можливість збільшити поставки зброї, боєприпасів та продуктів харчування у воюючі країни. За цих умов, зростають виробничі потужності, зайнятість населення та капітальні вкладення за кордон. Отже, основні центри виробництва в роки Першої світової війни змістилися до США.
Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 577;