Види фінансового аналізу
Фінансовий аналіз (за І.О.Бланком) підрозділяється на окремі види в залежності від наступних ознак:
1. За організаційними формами проведеннявиділяють внутрішній і зовнішній фінансовий аналіз підприємства.
1) Внутрішній фінансовий аналіз проводиться фінансовими менеджерами чи підприємства власниками його майна з використанням усієї сукупності наявних інформативних показників. Результати такого аналізу можуть представляти комерційну таємницю підприємства.
Внутрішньогосподарський (управлінський) фінансовий аналіз використовує як джерело інформації й інші дані системного бухгалтерського обліку, дані про технічну підготовку виробництва, нормативну, планову й іншу інформацію.
Особливостями управлінського аналізу є:
а) орієнтація результатів аналізу на своє керівництво;
б) використання всіх джерел інформації для аналізу;
в) відсутність регламентації аналізу з боку;
г) комплексність аналізу;
д) інтеграція обліку, аналізу, планування і прийняття рішень;
є) максимальна закритість результатів аналізу з метою збереження комерційної таємниці.
2) Зовнішній фінансовий аналіз здійснюють податкові інспекції, аудиторські фірми, банки, страхові компанії з метою вивчення правильності відображення фінансових результатів діяльності підприємства, його фінансової стійкості і кредитоспроможності.
Основний зміст зовнішнього фінансового аналізу полягає в:
а) аналізі абсолютних показників прибутку;
б) аналізі відносних показників рентабельності;
в) аналізі фінансового стану, ринкової стійкості, ліквідності балансу, платоспроможності підприємства;
г) аналізі ефективності використання позикового капіталу;
д) економічній діагностиці фінансового стану підприємства.
2. За обсягом дослідженнявиділяють повний і тематичний фінансовий аналіз підприємства.
1) повний фінансовий аналіз проводиться з метою вивчення всіх аспектів фінансової діяльності підприємства в комплексі.
2) тематичний фінансовий аналіз обмежується вивченням окремих аспектів фінансової діяльності підприємства. Предметом тематичного фінансового аналізу може бути ефективність використання активів підприємства: оптимальність фінансування різних активів з окремих джерел: стан фінансової стійкості і платоспроможності підприємства; оптимальність інвестиційного портфеля: оптимальність фінансової структури капіталу і ряд інших аспектів фінансової діяльності підприємства.
3. За об’єктом аналізувиділяють наступні його види:
1) аналіз фінансової діяльності підприємства, об’єднання в цілому. У процесі такого аналізу об’єктом вивчення є фінансова діяльність підприємства в цілому без виділення окремих його структурних одиниць і підрозділів.
2) аналіз фінансової діяльності окремих структурних одиниць і підрозділів (центрів економічної відповідальності). Такий аналіз базується в основному на результатах управлінського обліку підприємства.
3) аналіз окремих фінансових операцій. Предметом такого аналізу можуть бути окремі операції, зв’язані з короткостроковими чи довгостроковими фінансовими вкладеннями; з фінансуванням окремих реальних проектів і інші.
4. За періодом проведення виділяють попередній, поточний і наступний фінансовий аналіз.
1) попередній фінансовий аналіз пов’язаний з вивченням умов фінансової діяльності в цілому чи здійснення окремих фінансових операцій підприємства (наприклад, оцінка власної платоспроможності при необхідності одержання великого банківського кредиту).
2) поточний (чи оперативний) фінансовий аналіз проводиться в процесі реалізації окремих фінансових чи планів здійснення окремих фінансових операцій з метою оперативного впливу на результати фінансової діяльності. Як правило, він обмежується коротким періодом часу.
3) наступний (чи ретроспективний) фінансовий аналіз здійснюється підприємством за звітний період (місяць, квартал, рік). Він дозволяє глибше і повніше проаналізувати фінансовий стан і результати фінансової діяльності підприємства в порівнянні з попереднім і поточним аналізом, тому що базується на завершених звітних матеріалах статистичного і бухгалтерського обліку.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1908;