Значення скам’янілостей для історичної геології


 

Як вже було сказано, скам'янілості або викопнi рештки - це залишки або слiди життєдiяльностi органiзмiв минулих геологiчних епох, якi зберіглися у земній корі.

Скам'янілості - це не тiльки скам'янiлi твердi частини тiла, але i незмінні черепашки, які в такому ж виглядi мають і до сих пiр iснуючi види органiзмiв. Це також i слiди нiг хордових, i залишки екскрементiв тварин, i залишки шкаралупи яєць птахів i плазунiв. Тобто, це будь-які залишки органiзмiв чи слiди їх життєдiяльностi, якi зберегли в тій чи iншiй мірі свою початкову форму. Iнколи при сприятливих для цього умовах залишки органiзмiв зберiгаються до наших днiв практично в незмiнному виглядi. Прикладом є знайденi у Сибiру замерзлi трупи мамонтiв. Скам'янiлостями також називають і залишки організмів у відкладах минулих геологічних епох, які існують i до сьогодення.

Але залишки, якi утворилися в сучасну геологiчну епоху - четвертинний перiод, називати скам'янілостями буде невірно, тому що за довгий час, на протязi якого залишки були похованi у породах, вони зазнали впливу процесів розкладу, а процеси фосилізації ще на відбулись.

М'якi частини тiла органiзмiв повнiстю розкладаються. Кiстяк, який складається з органiчних i мiнеральних речовин, зберiгається при певних умовах. Частiше всього зберігаються лише залишки органiзмiв, якi пройшли скам'яніння. При цьому мінеральні речовини, які знаходяться у водi в розчинному виглядi (карбонати, кремнезем, сiрчисте залiзо та ін.) проникають у всi пустоти і заповнюють їх, або замiнюють речовини, якi знаходились у живому організмі. Наприклад, вапнякові черепашки можуть бути замiщенi кремнеземом, а кремнiєвi кiстяки губок - кальцитом. Процесу скам’яніння також піддаються i залишки рослин (стовбурiв дерев). Залишки рослинного свiту часто перетворюються на вугiлля. Iнколи у залежностi вiд складу хітина, залишки тварин зустрiчаються в обвугленому станi.

Вiдбитки та ядра. На практицi, вивчаючи iсторiю геологiчного минулого на керновому матерiалi, геологи часто зустрiчають вiдбитки різних організмів. Наприклад, якщо черепашка пiсля поховання розчинилась, то на тому мiсцi виникає злiпок. При цьому при певних умовах може вiдбитися внутрiшня або зовнiшня поверхня черепашки.

Внутрiшнє ядро (злiпок) утвориться, коли після недавнього поховання внутрiшня порожнина черепашки заповниться мінеральною речовиною, наприклад мулом. Через деякий час черепашка розчиняється i зникає завдяки циркуляцiї води у пластах, а злiпок залишається. Зовнiшнє ядро (злiпок) утвориться за умови повного заповнення порожнини черепашки мiнеральною речовиною. При розчиненнi черепашки залишається вiдбиток її зовнiшньої поверхнi.

Внутрiшнi i зовнiшнi ядра є злiпками черепашок або iнших частин органiзмiв у природних умовах.

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1288;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.