Класифікація ІС. Види ІТ
Тепер, коли визначені базові терміни, розглянемо класифікацію ІС.
ІС можуть бути класифіковані декількома шляхами: по організаційних рівнях, основних функціональних галузях і забезпечуваній підтримці.
1. Класифікація по організаційній структурі. Організації складаються з таких компонентів, як відділення, департаменти і групи. Одним з шляхів класифікації ІС є розділення по організаційних структурних лініях ієрархії. Таким чином, ми можемо знайти ІС, побудовані для вищої ланки управління, для відділень, департаментів, оперативних функціональних одиниць і навіть для окремих працівників. Такі системи можуть бути самостійними або ж вони можуть бути взаємозв’язані.
- ІС для департаментів. Часто організація використовує декілька прикладних програм в одній функціональній галузі або департаменті. Наприклад, у фінансовому департаменті деякі програми можуть бути повністю незалежні від інших, тоді як інші взаємозв’язані. Сукупність прикладних програм в галузі фінансового менеджменту називаються ІС фінансового менеджменту. Таким чином, вона згадується як одна ІС для департаменту, навіть якщо складається з декількох прикладних підсистем.
- ІС підприємства. Оскільки ІС для департаментів зазвичай є спорідненими функціональним областям, то сукупність всіх застосувань для департаментів складає ІС всього підприємства.
- Міжорганізаційні системи. Ці ІС зв’язують дві і більш за організації і є загальними між бізнес партнерами, і екстенсивно використовуються для електронної комерції, часто через Екстранет (extranet).
2. Класифікація по функціональних галузях. ІС на рівні департаменту підтримують традиційні функціональні галузі підприємства або фірми. Основними функціональними системами є:
- ІС бухгалтерії;
- Фінансова ІС;
- Банківська ІС;
- Виробнича ІС;
- ІС управління персоналом.
У кожній функціональній галузі деякі рутинні завдання, що повторюються, існують як основа для вирішень і дій організації. Підготовка платіжних відомостей і рахунків для оплати є типовими прикладами. ІС, яка підтримує рішення цих задач, називається система обробки трансакцій. Ці ІС підтримують завдання, що вирішуються у всіх функціональних галузях, але особливо в бухгалтерії і фінансах.
3. Класифікація по забезпечуваній підтримці. Третій шлях класифікації інформаційних систем – відповідно до типу підтримки, який вона забезпечує, незалежно від функціональної галузі. Наприклад, ІС може підтримувати офісних службовців майже в будь-якій функціональній галузі. Також і менеджерів, незалежно від того, де вони працюють, можуть бути підтримані комп’ютеризованою системою ухвалення рішень. Основними типами ІС по цій класифікації є:
- система обробки трансакцій (СТІЛЬНИК або TPS) – підтримує завдання, що повторюються, рутинні, і дії, а також штат виконавця;
- інформаційна система менеджменту (ІСМ) – підтримує функціональну діяльність менеджерів;
- офісна автоматизована система – підтримує офісних службовців;
- система підтримки рішень (СПР) – підтримує ухвалення рішень менеджерами і аналітиками;
- виконавська інформаційна система підтримує рішення вищої управлінської ланки (EIS);
- інтелектуальна інформаційна система (ІІС) – підтримує головним чином менеджерів з управління знаннями, аналітиків, але може також підтримувати й інші групи співробітників.
Відношення між різними типами інформаційних систем підтримки ухвалення рішень можна узагальнити таким чином:
- кожна система підтримки має достатньо унікальні характеристики і може бути класифікована як окремий об’єкт;
- взаємини і координація між різними типами систем знаходяться в динаміці і постійному розвитку;
- у багатьох випадках дві або більше систем інтегруються у форму гібридної інформаційної системи;
- між системами циркулюють інформаційні потоки.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1940;