Визначення переміщень при зварюванні циліндричних оболонок
При зварюванні пазових швів розрахункова схема для визначення переміщень зображена на рисунку 8.1.
Якщо довжина оболонки l більше чотирьохкратного діаметра, оболонку можна розглядати як балку кільцевого перерізу і використати одержані вище залежності для визначення загальних прогинів і напружень у поперечних перерізах.
Якщо довжина оболонки менша ніж чотири довжини діаметра, для визначення переміщень необхідно використати залежності прикладної теорії оболонок.
Рисунок 8.1 – Розрахункова схема циліндричної оболонки
розв’язок задачі, вказаної на рисунку 8.1, наведений у [4].
Для дуже коротких оболонок l<2R (рисунок 8.2) при визначенні укорочення у районі шва можна скористатись формулами, одержаними С.А.Кузьминовим [1], стор. 171.
(8.1)
; (8.2)
(8.3)
Рисунок 8.2 – Схема коротких оболонок
Для коротких оболонок сила від усадки шва сприймається тільки частиною площі перерізу, яка прилегла до шва. Прогин також має місце тільки для частини оболонки, обмеженої сектором з кутом α.
Рисунок 8.3 – Схема викривлення кільцевої форми перерізу
Окрім прогинів f пазові шви спричиняють викривлення кільцевої форми перерізу за рахунок кутових деформацій у випадку неповного провару і поперечної усадки. Ці деформації можна більш менш коректно обчислити для гладкої короткої оболонки. Для цього треба визначити кут повороту β і деформації від повороту (рисунок 8.3). Розв'язок цієї достатньо елементарної задачі приведений в [1] на стор. 183-187.
При наявності ребер жорсткості, які є для більшості оболонкових конструкцій невід'ємним елементом, задача суттєво ускладнюється і не може бути розв’язаними елементарними методами .
Дата добавления: 2020-03-17; просмотров: 536;