Мотиваційні елементи реалізації менеджменту
Щоб процес управління був ефективним, необхідно дотримуватися таких основних вимог: розглядати людину як головне джерело підвищення продуктивності праці та ефективності виробництва; планувати діяльність великих компаній; надавати підрозділам (відділам тощо) і їх працівникам певну автономію, що стимулює підприємливість; постійно орієнтуватися на потреби споживачів, проводити маркетинг; спрощувати форми управління, мати малочисельний управлінський апарат; діяти енергійно та швидко при концентрації зусиль компанії на одному або кількох напрямах бізнесу; формувати у компанії лідерів і новаторів, стимулювати у них виправданий ступінь ризику; органічно поєднувати автономію, свободу окремих підрозділів, працівників а жорстким централізмом (коли йдеться про основні цінності компанії – стандарти якості та обслуговування тощо).
Орієнтація на людину передбачає залучення усіх працівників до вироблення і прийняття управлінських рішень. Для цього слід збільшувати інвестиції у розвиток освіти, підвищення кваліфікації, формувати у працівників економічне мислення, техніко-технологічну культуру. Тому менеджер повинен бути компетентним у питаннях психології особистості, культури, етики, моралі, фізичного і психічного здоров'я, вдосконалення особи. У нього має бути розвинуте філософське мислення, він мусить розбиратися у наукових теоріях (особливо щодо організації виробництва і праці), у результатах наукових досліджень.
Визначальними критеріями роботи керівника-менеджера, на думку західних вчених, є більший обсяг звітності, безумовне лідерство, пильніше увага до колективної роботи, тісніший контакт з людьми, значніша умовність влади, поглиблена індивідуальність, велика самовіддача, нове поєднання інтелекту й оперативних якостей.
Керівники і менеджери, яким потрібно надихати співробітників, самі повинні відчувати душевний підйом, більше уваги приділяти духовним якостям, почуттям, прагненням співробітників. Погляд на людину лише як на об'єкт, яким можна маніпулювати, спонукати і т. д., є ознакою тоталітарного мислення. Проблеми духовності відіграють зростаючу роль у сьогоднішньому суспільстві. Тому менеджер повинен мати сучасні знання у сфері теорії і досліджень людської поведінки, вміти передбачати ставлення людей до себе і розумно реагувати на нього. Менеджер мусить сприяти прийняттю підлеглими внутрішніх (корпоративних) цінностей, прагненню всіх співробітників досягти власної мети в межах спільної мети організації.
Основними принципами діяльності менеджера у цій сфері є стриманість у ставленні до суперника (навіть коли є змова "усунути" його); максимальна увага до індивідуальності оточуючих; допомога працівникам у реалізації їх мети у межах цілей і цінностей компанії, виходячи при цьому з принципу пріоритетності інтересів людей, а не організації загалом. Застосування таких принципів сприяє зменшенню плинності кадрів. Зміст роботи, доброзичливі взаємини в корпорації чи організації багато співробітників цінують вище за розмір заробітної плати. Для формування таких стосунків не рекомендовано оперувати поняттями "працівник", "кадри", "персонал", замінюючи його словом "люди".
Велике значення має також виплата матеріальної винагороди – премій, величина яких досягає 10 % від усіх виплат працівникові протягом року, а в деяких компаніях – 25 % річного окладу. Такі виплати часто здійснюються у формі акцій. Стимулює працівників участь у прибутках, залучення персоналу до процесу управління. За бригадної форми організації праці нерідко практикується відповідальність кожного за дії всіх учасників бригади та ін.
Багато фірм, щоб створити кращу атмосферу в колективі" виплачують кожному працівникові в день народження або на свята певні суми (як правило, до 100 дол.), у літній час запроваджують третій вихідний (задля цього робочий час подовжується в інші чотири робочі дні). На рівні сучасних вимог обладнують робоче місце, приміщення, у разі організації виробництва використовують принцип поділу всіх операцій у формі створення малого бізнесу всередині корпорації. За рахунок фірми працівника разом із сім'єю запрошують на обід або відпочинок у дорогий ресторан, приміський готель. При підготовці та перепідготовці спеціалістів перевагу віддають власним кадрам. Молодим менеджерам нерідко доручають відповідальні пости, а досвідченіших влаштовують консультантами, координаторами окремих проектів тощо.
Такі заходи посилюють мотивацію до праці, сприяють формуванню корпоративної культури підприємства або організації – певної системи духовних, етичних, моральних та психологічних цінностей, зрозумілих усім працівникам. Елементами цієї культури є історія підприємства (організації), традиції, звичаї, символи, стиль одягу і поведінки персоналу тощо. Створенням та збагаченням таких цінностей іноді займаються спеціальні підрозділи.
Дата добавления: 2020-03-17; просмотров: 429;