СУКУПНА ПРОПОЗИЦІЯ У КОРОТКО- ТА ДОВГОСТРОКОВОМУ ПЕРІОДАХ. КОРОТКО ТА ДОВГОСТРОКОВА КРИВІ СУКУПНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ ТА ЇХ ЕКЗОГЕННІ ЧИННИКИ.
Сукупна пропозиція – це ф-ія, що показує який реальний обсяг валового продукту або нац.. доходу буду створюватися при кожному рівні цін.
Існують декілька версій кривої AS.
1) Макконел, Брю
Рис 5.2.1
Крива AS складається з 3 відрізків.
І – горизонтальний (кейнсіанський)
ІІ – проміжний (висхідний)
ІІІ – вертикальний (класичний)
Нехай AD↑, на цьому (І) відрізку обсяг вир-ва невеликий, економіка в стані кризи або дисперсії. Фірмам, щоб збільшити обсяг вир-ва потрібна додаткова робоча сила, але оскільки в країні існує безробіття, то ставки заробітної плати зростати не будуть. В умовах кризи та дисперсії у фірм існують не завантажені основні фонди, тому фірми основних фондів купувати не будуть. Отже витрати на 1 одиницю продукції майже не зміняться, а отже не зміниться і рівень цін.
Нехай AD↑ і далі, поступово ресурси вільної робочої сили і не завантажені основні фонди будуть вичерпуватися, ставка заробітної плати та ціни на основні фонди зростатимуть, отже зростатимуть витрати на 1 одиницю продукції та рівень цін.
В даному випадку витрати виробництва зростатимуть внаслідок зміни обсягу вир-ва.
При дальшому AD ↑ всі резерви вільної робочої сили будуть зайняті, в цих умовах обсяг вир-ва далі зростати не зможе(в короткостроковому періоді).
Нехай AD↑ і далі. На ІІІ відрізку нац. вир-во в цілому зростати не зможе, але кожна фірма намагатиметься збільшити власне вир-во і для цього буде переманювати робочу силу інших фірм, як наслідок ставки зарплати зростатимуть, витрати фірм ↑, рівень цін↑. В цих умовах працівники вимагатимуть підвищення зарплат за для компенсації інфляції. Зарплата буде ↑ і т.д. Отже на ІІІ відрізку в економіці виникає інфляція. Спіраль «зарплата-ціни».
2)
N – довгострокова крива сукупного попиту.
AS – короткострокова крива сукупного попиту
Вертикальний характер довгострокової кривої пояснюється тим, що довгостроковий період зміна цін на готову продукцію виключає пропорційну зміну цін на ресурси.
Це в свою чергу пояснюється тим що:
1) В період інфляцій ставки зарплат мають підвищуватися, фірми це роблять, щоб уникнути неготової селекції. Якщо якась фірма не підвищить зарплату в умовах інфляції то з такої фірми будуть уходити працівники і в першу чергу найкращі. Таке явище отримало назву неготової селекції.
2) Багато благ є водночас і готовою продукцією і ресурсами. Ціни на ресурси і готову продукцію змінюються пропорційно. Це пояснює вертикальний характер довгострокової кривої сукупної пропозиції.
YN – це природний обсяг національного вир-ва, обсяг вир-ва при певній зайнятості.
Це крива ділить площину на 2 частини: зліва – криза, справа – піднесення.
Отже в даній моделі припускається, що економіка може виробляти товарів більше, ніж в умовах повної зайнятості. В цьому випадку зайнятість буде більша звичайного рівня.
Що стосується короткострокового періоду то, в короткостроковому періоді ціни на ресурси відстають від цін на готову продукцію. Таким чином в даній моделі приймається гіпотеза адаптивних очікувань.
Згідно гіпотези адаптивних очікувань, рівень цін на ресурси в поточному періоді дорівнює рівню цін на готову продукцію в попередніх періодах, або очікуваний рівень цін в даному періоді дорівнює фактичному рівню цін в попередньому періоді. Люди на зміну рівня цін реагують з запізненням.
В короткостроковому періоді: при збільшенні рівня цін на готову продукцію, ціни на ресурси ще не встигають змінитися. В результаті у фірм виникає додатковий економічний прибуток, який стимулює їх збільшувати вир-во.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 686;