Типи, конструкція та технічні вимоги до призм.


Найбільш широко застосованим методом базування по зовнішнім циліндричним поверхням є установка деталі на призму.

Конструктивне оформлення призм залежить від умов роботи пристосування, необхідної його точності і інших причин.

Для підвищення точності базування в призмі і зменшення впливу неправильності форми циліндричної поверхні деталі (кривизни, бочкоподібності та ін.) в середній частині призми роблять вибірку глибиною 2-3 мм, залишаючи базуючі поясочки на кінцях (рис. 8.1, а). Якщо при цьому необхідно звільнити середню частину призми (наприклад, для захоплення деталі рукою), то призма робиться здвоєною (рис. 8.1, б) або ставляться дві співвісні призми.

Оскільки контакт між деталлю і призмою відбувається по двох лініях, то призми схильні до швидкого зносу, особливо у разі потреби обертання контрольованої деталі. Тому їх необхідно виготовляти з високо вуглецевої або цементованої сталі з твердістю НRC 58 не нижче.

 

 

Рис.8.1. Призма з вибіркою.

Одним з методів підвищення зносостійкості призми є оснащення її робочих поверхонь пластинами з твердого сплаву (рис. 8.2, а). При цьому корпус призми термічно не оброблений або з невисоким загартуванням, а твердосплавні пластини вкладають в простругані пази і припаюють мідним припоєм. Пластини закладають в корпус так, щоб не було виступаючих гострих кромок і поверхня пластини мінімально виступала б з паза, оскільки кромки і кути твердосплавних пластинок можуть дряпати поверхню навіть загартованих деталей. Крім того, зважаючи на крихкість пластин, вони можуть фарбуватися на краях від удару деталлю при установці її на пристосування. З цих же причин, щоб уникнути розколювання пластин, їх не слідує ставити на пристосуваннях, призначених для контролю важких деталей, валів і т. д., якщо не передбачений пристрій для плавної установки деталі на призму.

 
 

При перевірці важких деталей для збільшення тривалості служби пристосування, може бути рекомендована призма (рис. 8.2, б) з термічно

Рис.8.2.Призми підвищеної зносостійкості.

необробленим корпусом 1 і двома циліндричними сухарями 2, загартованими до твердості не менше НRС 62. Сухарі вставляють в неповні отвори корпуса і фіксують гвинтами 3. В результаті стикатимуться незношені ділянки циліндричної поверхні сухарів.

Основною перевагою цієї конструкції є можливість відновлення призми в цехових умовах без відправки в ремонт.

Для полегшення обертання деталі замість жорсткої призми можуть бути застосований два ролики (рис. 8.2, в), що обертаються. Вони мають бути виготовлені з високою точністю, оскільки некруглість зовнішньої і внутрішньої поверхонь і їх взаємне биття входять в похибку базування. Ролики повинні легко обертатися, для чого передбачено змащування мастилом поверхонь, що труться, зробивши на осях або в отворах роликів мастильні канавки. Заміна роликів стандартними шарикопідшипниками можлива тільки в тих випадках, коли не потрібно високу точність, бо підшипники звичайних класів (за винятком класів А і С) мають відносно широкі допуски на биття. Підвищити точність базування можна шляхом застосування роликів збільшеного зовнішнього діаметру (рис 8.2, г). При цьому діаметр ролика повинен перевищувати діаметр перевіряємої деталі в декілька разів.

 



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 485;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.